Kotel na pelety – úsporné vytápění

Vytápění a úspora energií může mít spoustu podob. Jednou z těch modernějších a stále vyhledávanějších je kotel na pelety, který přináší velice komfortní a pohodlné topení.

Nikoho nebaví platit velké účty za elektřinu nebo plyn. Dobrá zpráva je, že lze využít i jiné topné řešení, jehož výsledkem bude úspora elektrické energie a plynu.

Nabízí se klasické teplovodní vložky nebo krbová kamna, která však mohou být pro mnohé neakceptovatelným doplňkem domácnosti, jež vyžaduje spoustu péče a produkuje velké množství nečistot.

V takovém případě je vhodnější zvolit daleko propracovanější a ekologičtější východisko, které představují kotle či krbová kamna na pelety. Moderní vytápěcí zařízení, na které lze čerpat i zajímavé dotace.

Co jsou pelety?

Pelety jsou skvělou alternativou pro vytápění domácností. Jsou vyrobeny z tvrdých, kompaktních kulatých kousků biomasy, které jsou obvykle vyrobeny z dřevního prachu, pilin a jiných druhů biomasy.

Pelety se obvykle prodávají ve velkých balících a jsou vhodné pro krátkodobé a dlouhodobé vytápění. Jsou velmi efektivní, ekologické a cenově dostupné. Obzvláště vhodné jsou pro ekologicky šetrné a energeticky úsporné domy.

Energie pelet se uvolňuje při spalování, což znamená, že je nutné méně paliva, aby se dosáhlo stejné teploty jako u jiných druhů paliva.

Mnohé možná napadne, že pelety by se mohli spalovat i v postarším kotli a je po starostech. Opak je však pravdou. Pelety vyžadují zcela jiný hořák a vnitřní prostory kotle, včetně dávkovací automatiky, která ušetří nejenom čas, nýbrž i zajistí úspory energií.

Podoba kotle na pelety

Člověk si většinou zakoupí kotel, který je velice obdobný tomu, jež je využíván na tuhá paliva. Jeho součástí však bývá i praktický zásobník, který může dosahovat až několika set litrového objemu.

Prostřednictvím něho a speciální řídící jednotky tak dochází k udržování nastaveného výkonu a k automatickému přikládání.

Tento model zajistí výrazné úspory energií a především maximální bez-obslužnost, která se týká dosypávání pelet nebo čištění kotle. Tyto procesy je možné provádět až po několika dnech.

Prahne-li člověk i přesto po krbových kamnech, jejichž hlavním cílem bude úspora energie, a také designová stránka věci, může v tomto případě zvolit kamna na pelety.

Jejich zásobník je sice o něco menší, přesto se vyhne jakémukoliv obslužnému procesu a přikládání. Kamna na pelety lze navíc pořídit v teplovodní variantě, která zajistí přínosný rozvod tepla po celém objektu.

Ekonomické náklady na kotel a samotný provoz

Kdo chce docílit velké úspory energie, potažmo vynaložených financí za vytápění, měl by počítat s investicí kolem 50 000 Kč až 250 000 Kč, pokud půjde o kotel se zásobníkem.

V případě krbové vložky na pelety s teplovodním výměníkem započínají investice na trochu menší sumě kolem 40.000,– Kč.

Úsporu energie lze do značné míry ovlivnit také vhodným obdobím nákupu dostatečné zásoby pelet. Tím je samozřejmě letní sezóna, která je nejekonomičtější. Přibližná hodnota 1 tuny pelet se pohybuje od 6.000,– Kč, v závislosti na typu výrobce.

Topné produkty na pelety tak přináší nejenom úspory financí, nýbrž i praktický, pohodlný a nenáročný proces topení.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang