Vývoj cen plynu

Ceny plynu v Evropě klesly na úroveň před ukrajinskou invazí a zdá se, že by se odběratelé tuto zimu mohli vyhnout plnohodnotné energetické krizi. Odborníci však očekávají, že příští rok bude tuhá zima.

Ceny zemního plynu v Evropě na konci roku 2022 klesly, přičemž referenční evropský kontrakt, nizozemský Title Transfer Facility, byl oceněn na 76 eur (80 USD) za megawatthodinu (MWh), což se blíží úrovni před ukrajinskou válkou, která v prosinci 2021 činila 75 eur.

Jen krátce předtím, v srpnu, vyskočily ceny v EU na historické maximum 350 EUR/MWh v důsledku nedostatku způsobeného omezením dodávek Ruskem.

S růstem cen zemního plynu v Evropě hledali evropští odběratelé alternativy a dováželi zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států a dalších zemí, aby před zimou pokryli povinné zásoby.

Odborníci tvrdí, že to nejhorší je prozatím zažehnáno a ceny plynu klesají z historických maxim. To však neznamená, že energetická krize skončila.

Jak bude vypadat příští zima?

Příští zima může být ještě těžší, protože ruské dodávky, které by naplnily zásobníky, budou malé. Rusko dodalo v roce 2022 do Evropy 60 miliard metrů krychlových plynu, což je asi polovina toho, co bylo nasmlouváno. Jak těžké to bude, bude záviset na počasí, čínské poptávce a dostupnosti LNG.

Ve hře je řada faktorů, které udržují Evropu v lepší pozici než loni: mírnější teploty než obvykle, snížená poptávka po vytápění, vysoká míra skladování a větší nabídka dostupná díky tomu, že na spotovém trhu většinou chybí Čína.

Přesto se situace může dramaticky změnit, pokud se změní počasí a zásobníky se začnou vyčerpávat. K tomu se přidává obava, že se Čína vynoří z nárůstu COVID a vrátí se do role poptávkového hráče – to vše by zanechalo Evropu soutěžit o to, co je k dispozici, s jedním z největších kupců na trhu.

Rozhodující je počasí

Klíčovou roli bude hrát počasí. Zatím to vypadá dobře, ale Mezinárodní energetická agentura ve svém výhledu na zimu zohlednila další chladné období na konci března.

Podle prognózy však Evropa opustí zimu s méně než 15 % zásob (oproti historickým 30-35 %), což bude mít za následek, že ceny zůstanou nad historickými úrovněmi, protože poptávka po doplnění zásob je vyšší.

Předpovědi cen plynu

Odborníci se domnívají, že ceny zůstanou zvýšené nejméně několik let, dokud se nesníží poptávka a nezvýší se nabídka z USA.

Obnovitelným zdrojům energie v poslední době pomáhá vítr a v Belgii je opět v provozu jaderný reaktor Tihange 1. I to se však může rychle změnit. Základní strukturální důvody vysokých cen zůstávají v platnosti.

Ceny energií jsou strašákem současnosti. Řada odborníků sází na obnovitelné zdroje.

Válka na Ukrajině ještě zdaleka neskončila, dodávky plynu z Ruska byly a zůstávají zdecimované a francouzský jaderný park je stále do značné míry v útlumu.

Cena se snížila ze svých maxim z konce roku 2022, ovšem charakterizovat 77 EUR/MWh jako cenovou hladinu, která naznačuje, že situace je dobrá, je chybná charakteristika.

Evropské zásobníky plynu jsou relativně zdravé

Na začátku prosince byly zásoby plynu v Evropě naplněny přibližně z 92 %, což je na toto roční období vysoká úroveň a téměř desetileté maximum díky mírnějšímu počasí na počátku zimy.

Úroveň zásob plynu ve většině zemí EU je výrazně nad pětiletými průměry, ovšem klíčové otázky závisí na tom, jak budou evropské zásoby po zimě doplněny za předpokladu, že nebudou obnoveny dodávky z Ruska.

Goldman Sachs očekává, že zásobníky zůstanou do konce března 2023 naplněny nejméně z 20 %, zatímco poradenská společnost Wood Mackenzie zabývající se výzkumem v oblasti energetiky uvedla, že neobvykle chladná zima na severní polokouli by mohla do března snížit evropské zásoby plynu na 4 % celkové kapacity.

Čína je divokou kartou

Důležitým faktorem je Čína a to, jak tamní vlna COVID ovlivní ekonomiku a poptávku po plynu v Evropě.

V loňském roce se podařilo naplnit evropské zásoby, částečně proto, že poptávka po LNG v Číně byla nízká. To se může změnit a mít důsledky pro schopnost Evropy získat dostatečné množství LNG před příští zimou.

Čínská národní ropná společnost China National Offshore Oil Corp předpověděla, že v roce 2023 bude dovoz zemního plynu do Číny meziročně vyšší o 7 %. Dodatečná poptávka by mohla prověřit snahu Evropy přivést více nákladů, protože tamní odběratelé se snaží doplnit zásoby na příští zimu bez ruského dovozu.

Je cenový strop blokem?

Odborníci varují, že rozhodnutí EU stanovit strop pro ceny plynu by mohlo ohrozit úsilí bloku o doplnění zásob v letních měsících.

Členové EU podpořili cenový strop jako způsob, jak omezit vliv Ruska na trh s plynem v EU. Některé země vynakládají miliardy eur, aby omezily dopad rostoucích cen energií na domácnosti.

Horní hranice by byla spuštěna, pokud by se kontrakt Title Transfer Facility na měsíc dopředu pohyboval nad 180 EUR/MWh po dobu tří po sobě jdoucích pracovních dnů. V případě aktivace by strop zůstal v platnosti po dobu nejméně 20 pracovních dnů.

Kritici tvrdí, že cenový strop by umožnil asijským odběratelům, jako je Čína a Indie, aby se stali konkurenceschopnějšími na spotovém trhu.

Dlouhodobý dopad

Ekonomické dopady mohou být z dlouhodobého hlediska skutečně dosti problematické. Zatímco problém s dostupností plynu je akutní, jeho chronickým důsledkem může být útěk energeticky náročných a zejména plynárenských odvětví a přemístění tam, kde budou ceny pravděpodobně nižší.

Jiní odborníci se zaměřili na politické dopady. V roce 2023 je pro vedoucí představitele EU nadále nezbytné, aby nepodlehli ruskému energetickému zbrojení a místo toho podpořili Ukrajinu takovou vojenskou a humanitární pomocí, jaká bude potřebná k dosažení deklarovaných cílů Ukrajiny, jimiž je úplné obnovení její suverenity a územní celistvosti.

TIP: Porovnání cen plynu i porovnání cen elektřiny jsou každý den monitorovány. Konkrétní čísla přináší webové srovnávače a online kalkulačky.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang