Ceny plynu – nové

Kvůli válce na Ukrajině v loňském roce významně stoupaly ceny energií včetně plynu. Dramatickou situaci vyřešilo zastropování cen, o kterém v loňském roce rozhodla vláda

Prvním důležitým faktorem, který cenu plynu ovlivňuje, je samotná cena suroviny. Velmi často se uvádí, že cena plynu je navázaná na cenu ropy. Zatímco u benzínu a nafty pociťuje zákazník u stojanů na pumpách cenové skoky na burze v Rotterdamu, plyn na žádné burze nenakupuje a při zapínání karmy pociťuje totéž.

Cena je v dlouhodobém kontraktu odvozena od ceny těžkých topných olejů a uhlí. Zemní plyn proto kopíruje ceny těchto surovin s přibližně šestiměsíčním zpožděním. Každého zajímá, kolik bude stát plyn v roce 2023.

Kurz koruny

Cenu plynu v tuzemsku ovlivňuje mimo jiné aktuální kurz koruny. Projeví se především výkyvy kurzu koruny a amerického dolaru.

Tyto výkyvy, především v dlouhodobém horizontu, cenu zemního plynu ovlivňují podobnou měrou jako samotná cena suroviny.

Povinné skladování plynu

Po neblahé zkušenosti ze začátku roku 2009, kdy díky nedohodě mezi Ruskem a Ukrajinou uprostřed zimy podstatné části Evropy zhasly plynové hořáky, se zrodil návrh zákona, který ukládá dodavatelům plynu povinnost mít vždy na začátku topné sezony uskladněno v podzemních zásobnících pětinu celoroční spotřeby plynu všech svých zákazníků.

Především alternativní dodavatelé vidí v tomto opatření lobbing společnosti RWE, která vlastní a provozuje drtivou většinu podzemních zásobníků v České republice. Náklady na uskladnění plynu do svých cen promítnou především menší dodavatelé plynu.

Další vývoj ceny

Odhadovat další vývoj ceny plynu je složité i pro profesionální analytiky. Hlavním faktorem je ekonomická situace. Pokud dojde v Evropě k výraznější recesi, dá se očekávat pokles cen ropy i zemního plynu, protože společně s ekonomickým poklesem klesne i poptávka po surovinách.

Opačným směrem bude v tom případě působit kurz koruny, který, pokud bude krize v Evropské unii hlubší, může českou korunu poslat v kurzu k americkému dolaru ještě níže.

Důležitou roli hrají samozřejmě také regulované ceny plynu, které však nebudou trvat do nekonečna.

Výběr dodavatele

Oproti prvním letům deregulace trhu s plynem, kdy se nabídky jednotlivých společností takřka nelišily, se nyní vyplatí zvážit, zda je dosavadní dodavate skutečně tím nejvýhodnějším.

Ceny pro odběratele se tak mohou lišit až o třetinu, což pro domácnosti, které využívají zemní plyn i k topení a ohřev vody, může znamenat i více než desetitisícovou roční úsporu.

Nejvýhodnějšího dodavatele plynu může klient najít prostřednictvím internetových srovnávačů. Stačí k tomu asi minuta času a poslední roční faktura, ze které si člověk vyčte svou celkovou spotřebu.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang