Efektivita: Chcete svítit, nebo vytápět okolí lustru pro hmyz?

S pojmem spotřeby svítidel je přímo svázaná efektivita. Ta se u různých technologií odlišná. Jednou z efektivnějších technologií je technologie LED svícení. Možná vás při první konfrontaci s tímto pojmem zarazilo, že LED je schopná při zlomku spotřeby elektrické energie vykonat totožnou službu jako klasická žárovka či zářivka. Jak je to možné?

Vraťme se ke kořenům: Žárovka je popisována jako zařízení, které je schopno transformovat elektrickou energii na světlo. O této definici není pochyb. Pokud by však vykonávala pouze tuto funkci, její efektivita by byla mnohem vyšší. Kde je tedy ten kámen úrazu?

Zkoušeli jste si však někdy sáhnout na klasickou žárovku po jedné hodině nepřetržitého svícení? Zdali ano, ještě nyní jistě vzpomínáte, jak vaše ruka od rozžhaveného skla žárovky instinktivně odletěla, a možná zamířila k nejbližšímu kohoutku se studenou vodou.

Produktem žárovky tedy není pouze světlo, nýbrž i tvorba tepla. A právě zde obrovsky plýtváte elektrickou energií v domácnosti. Svítící vlákno uvnitř žárovky totiž potřebuje k plnění své funkce vskutku vysokou teplotu. Jak vysokou?

Běžně se teplota wolframového vlákna uvnitř žárovky pohybuje na hranici 2500 °C! Dalším problémem, jenž hraje v neprospěch vaší peněženky, je fakt, že svícením se vlákno neustále ztenčuje. A čím je vlákno tenčí, tím větší teplotu ke svému provozu potřebuje.

Častější používání žárovky = větší opotřebení wolframového vlákna = nutnost zahřívání na vyšší teplotu = neustále vzrůstající náklady na energii.“

Problémy se žárovkami

Blikání světla

Jedná se o jeden z nejčastějších problémů, se kterými se můžete ve své domácnosti setkat. Když světla blikají, okamžitě nás napadne, že může být problém s elektřinou. Je pravda, že to může být způsobeno vadnou elektroinstalací nebo poškozením, je pravděpodobné, že to souvisí s vašimi žárovkami.

Pokud je žárovka uvolněná, může to způsobovat blikání. K tomu dochází nejčastěji na místech, která vibrují a uvolňují žárovku, jako je například stropní ventilátor. Pokud dotažení nebo výměna žárovky problém neodstraní, zavolejte na kontrolu.

Žárovky, které se rychle vypalují

Předimenzovaná žárovka ve svítidle dimenzovaném na menší příkon může způsobit jejich rychlé vyhoření. Zkrácenou životnost mohou mít také žárovky, které vibrují, jako například ty ve stropním ventilátoru. Nejčastějším viníkem je uvolněný kontakt mezi žárovkou a objímkou svítidla. Odpor mezi nimi může žárovku přehřívat a zkracovat její životnost. Vyzkoušejte vhodně zvolenou žárovku, která vám pomůže problém vyřešit.

Světlo se nerozsvítí

Pokud se žárovka jednoduše nerozsvítí, může být jen vyhořelá. Žárovka může být také uvolněná. Ujistěte se také, že je elektrický kabel zapojen do zásuvky! Pokud výměna žárovky nefunguje a šňůra je zapojená, možná budete chtít zavolat odborníka. Může se jednat o problém s připojením elektroinstalace nebo se samotným spotřebičem.

Výběr nejlepší žárovky pro váš domov

Nyní, když víte, jak vyřešit některé problémy, které se mohou vyskytnout s osvětlením v domácnosti, je důležité koupit správnou žárovku. Zde je několik tipů pro výběr nejlepší žárovky, která bude vyhovovat elektrickým potřebám vašich spotřebičů:

  • Zvolte správnou velikost. U nového spotřebiče by měla být uvedena potřebná velikost. Měli byste si předem zapsat číslo svítidla a přiřadit ho k velikosti nové žárovky. Pokud si nejste jisti, odneste žárovku nebo spotřebič do místního železářství a odborník vám poradí.
  • Vyberte správný tvar. Žárovky se vyrábějí v nejrůznějších tvarech a velikostech. Různé spotřebiče mohou vyžadovat různé tvary, proto je důležité dávat pozor. Různé tvary žárovek také různě šíří světlo, což může ovlivnit rozsah osvětlení.

Pokud máte v současné době problémy s elektřinou, je důležité je odstranit. Jistě, tyto problémy mohou být skutečně důsledkem poruchy ve vašem elektrickém systému. Mohou být ale také známkou toho, že máte mnohem jednodušší problém – že potřebujete novou žárovku. V takovém případě se před nákupem nezapomeňte seznámit s výhodami LED světel!

Problémy s elektřinou byste nikdy neměli brát na lehkou váhu, ale nákupem správné žárovky se můžete vyhnout placení za zbytečné služby v budoucnu.

Typy žárovek

Na trhu jsou dnes tři hlavní typy žárovek: halogenové žárovky, kompaktní florescenční žárovky a LED diody. Kvalita světla je dnes u všech tří typů poměrně standardní, ale cena a energetická účinnost se značně liší.

Klasické žárovky jsou na trhu již více než sto let a po většinu 20. století byly hlavní volbou pro domácí osvětlení. Dnešní halogenové žárovky se vyrábějí v různých tvarech a barvách. Vyzařují teplé, ambientní světlo, které lichotí tónům pleti. Přestože nejsou energeticky účinné – méně než 10 % spotřebované energie se přemění na viditelné světlo – jsou nejlevnější variantou.

Vzhledem k tomu, že velká část energie, kterou přijímají, se přeměňuje na teplo, mohou být na dotek horké.

Kompaktní florescenční žárovky (CFL) fungují stejně jako ty dlouhé zářivky, ale jsou kompaktně svinuté, aby fungovaly v tradičních svítidlech. CFL žárovky s certifikací Energy Star spotřebovávají zhruba třetinu energie oproti halogenovým žárovkám, přičemž vydávají stejnou úroveň světla, a jejich životnost je až 8-10krát delší.

Zářivky CFL produkují teplo a jejich životnost se může zkrátit, pokud jsou umístěny ve skleněných nebo kulových svítidlech kvůli omezenému větrání. Jejich životnost se také zkracuje při častém zapínání a vypínání a při každém zapnutí můžete zaznamenat blikání nebo mírné zpoždění.

LED žárovky (light emitting diode) jsou nejnovější žárovky, které se objevily na trhu. Jsou nejdražší, ale také energeticky nejúčinnější. LED žárovka nevyzařuje téměř žádné teplo a k dosažení stejného jasu jako standardní 60wattová žárovka spotřebuje pouze 6-8 wattů energie. Jejich životnost je přibližně šestkrát delší než u CFL a více než 30krát delší než u žárovek.

Zatímco žárovky a CFL vyzařují světlo všemi směry, LED diody jsou směrové. Proti této vlastnosti mají žárovky LED speciální povrchovou úpravu, která rozptyluje světlo, ale méně kvalitní žárovky se mohou zdát slabší než jejich protějšky.

Doporučení pro žárovky v celém domě

Výběr nejvhodnějších žárovek pro váš domov vyžaduje posouzení jednotlivých místností. Při výběru žárovek a svítidel zvažte jedinečné potřeby vašeho domova. Chcete-li ušetřit energii, používejte LED žárovky v místech, kde se dlouho svítí. Jako vodítko použijte tyto tipy:

  • Kuchyně – V místnostech zaměřených na úkoly, jako jsou kuchyně, budete obvykle chtít jasnější světlo (celkem 5 000 až 10 000 lumenů). Dobrou volbou jsou stropní nebo zapuštěná svítidla s LED diodami a světla pod skříňkami mohou mít velký význam v prostorách pro přípravu jídla.
  • Koupelny – Dobrou volbou je mírné až jasné celkové osvětlení s doplňkovým úkolovým osvětlením v blízkosti koupelnové skříňky. Nezapomeňte zvolit žárovku s vysokým CRI. Halogenová žárovka, která slouží jako tepelná lampa, je jednou z možností, která vám pomůže vyhnout se třesu po sprchování.
  • Obývací pokoje/jídelny – Pro tyto prostory je typická nízká až střední úroveň osvětlení. Dobře může fungovat stropní ventilátor s osvětlovací soupravou. Pro teplé a měkké osvětlení vybírejte žárovky s barevnou teplotou kolem 2 000K až 3 000K. V případě potřeby přidejte stolní lampy pro dodatečné světlo na čtení. Elegantního vzhledu dosáhnete instalací závěsných světel nebo lustru nad jídelní stůl.
  • Ložnice – Nízké až střední úrovně osvětlení se dobře osvědčují i v ložnicích. Vyhněte se žárovkám se studenými tóny. Vystavení jejich namodralému světlu před spaním může ztížit usínání.
  • Domácí kanceláře – Nainstalujte jasné celkové osvětlení s cíleným osvětlením pracovních míst. Chladné tóny s teplotou barev 4000 K nebo vyšší vám pomohou udržet bdělost a soustředění.

Další tip: vyhněte se v koupelně zářivkám CFL. Tato světla se často zapínají a vypínají, což způsobuje, že se zářivky CFL vypalují rychleji než obvykle.

Úspory energie u LED světel

LED je vysoce energeticky účinná technologie osvětlení, která má potenciál zásadně změnit budoucnost osvětlení ve světě. LED diody v domácnostech – zejména výrobky s označením ENERGY STAR – spotřebovávají nejméně o 75 % méně energie a vydrží až 25krát déle než žárovkové osvětlení.

Rozšířené používání LED osvětlení má velký potenciální dopad na úspory energie v zemích na celém světě. Předpokládá se, že do roku 2035 bude většina instalací osvětlení využívat technologii LED a že úspory energie z LED osvětlení by mohly do roku 2035 dosáhnout 569 TWh ročně, což se rovná ročnímu výkonu více než 92 elektráren o výkonu 1 000 MW.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang