Efektivita: Chcete svítit nebo vytápět okolí lustru pro hmyz?

S pojmem spotřeby svítidel je přímo svázaná efektivita. Ta se u různých technologií odlišná. Jednou z efektivnějších technologií je technologie LED svícení. Možná vás při první konfrontaci s tímto pojmem zarazilo, že LED je schopná při zlomku spotřeby elektrické energie vykonat totožnou službu jako klasická žárovka či zářivka. Jak je to možné?

Vraťme se ke kořenům: Žárovka je popisována jako zařízení, které je schopno transformovat elektrickou energii na světlo. O této definici není pochyb. Pokud by však vykonávala pouze tuto funkci, její efektivita by byla mnohem vyšší. Kde je tedy ten kámen úrazu?

Zkoušeli jste si však někdy sáhnout na klasickou žárovku po jedné hodině nepřetržitého svícení? Zdali ano, ještě nyní jistě vzpomínáte, jak vaše ruka od rozžhaveného skla žárovky instinktivně odletěla, a možná zamířila k nejbližšímu kohoutku se studenou vodou.

Produktem žárovky tedy není pouze světlo, nýbrž i tvorba tepla. A právě zde obrovsky plýtváte elektrickou energií. Svítící vlákno uvnitř žárovky totiž potřebuje k plnění své funkce vskutku vysokou teplotu. Jak vysokou?

Běžně se teplota wolframového vlákna uvnitř žárovky pohybuje na hranici 2500 °C! Dalším problémem, jenž hraje v neprospěch vaší peněženky, je fakt, že svícením se vlákno neustále ztenčuje. A čím je vlákno tenčí, tím větší teplotu ke svému provozu potřebuje.

„Častější používání žárovky = větší opotřebení wolframového vlákna = nutnost zahřívání na vyšší teplotu = neustále vzrůstající náklady na energii.“

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang