Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Na co si dát pozor?

Ve chvíli, kdy člověk dojde k závěru, že se neobejde bez půjčky, jedná se o poměrně závažné rozhodnutí. Jedná se o rozhodnutí, které může ovlivnit život daného člověka, ale i jeho nejbližších. Na co je potřeba si dát pozor při půjčce?

S půjčkami se pojí řada rizik, která je dnes možné efektivně posoudit například s využitím FinTech. Nicméně ne každý takovou možnost má, proto je vhodné zopakovat pár základních pravidel, která by měl každý zájemce o úvěr dodržovat.

Půjčka a její poskytovatel by se měl vybírat svědomitě a pozorně. Nejedná se o záležitost, která by se měla uspěchat a nerozvážně rozhodnout. Jak se v půjčkách rychle zorientovat?

Ověření poskytovatelé

Zatímco v minulosti nabízely nebankovní půjčky tisíce subjektů, dnes na trhu oficiálně působí pouze několik desítek poskytovatelů. Spotřebitelé mohou děkovat zákonodárcům, kteří odvedli dobrou práci a odsunuli do ústraní podvodné a lichvářské firmy. Každý ověřený poskytovatel půjček je nyní pod dohledem ČNB a musí dodržovat přísné podmínky.

penize-3485302
Poskytovatelé půjček jsou hlídani ČNB.

Porovnávání půjček

Navzdory tomu, že na trhu zůstali pouze solidní poskytovatelé, je stále z čeho vybírat. A přestože se všechny půjčky na první pohled jeví jako totožné, je potřeba parametry důkladně porovnat a vybrat si nejvýhodnější nabídku.

Pozornost je nutné věnovat výši úroků, poplatkům, podmínkám prodloužení splatnosti a sankcím. Nikdy bezmyšlenkovitě není dobré kývnou na první lepší nabídku – zde se vyplatí věnovat čas porovnávání půjček.

Jedním z kritérií, kterým se dá při výběru půjčky řídit, je tzv. první půjčka zdarma. Jedná se o akční nabídku některých poskytovatelů pro nové klienty. Chce-li se člověk vyhnout úrokům a poplatkům, může si vybran někoho, kdo napoprvé půjčí bez navýšení.

Rozhodují smluvní podmínky

Jakmile dojde ke zúžení výběru na jediný produkt, který bude po všech stránkách vyhovující, přicháří na řadu důkladné pročtění smlouvy.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang