Plzeň

Plzeň je čtvrtým největším městem České republiky. Jedná se o nejvýznamnější město západních Čech. Rozkládá se na ploše 137,65 km² a žije zde přes 167 000 obyvatel. Město leží na soutoku čtyř řek – Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Mže. Spojují se v Berounku.

Plzeň je průmyslové město, především strojírenské. V České republice, ale i ve světě je Plzeň známá jako město piva. Vaří se tu Prazdroj a Gambrinus. Kromě toho je Plzeň významným centrem vzdělání, a to především díky Západočeské univerzitě.

Plzeň má deset městských obvodů. Nejnovější dva obvody byly k městu připojeny roku 2003. Dříve šlo o samostatné obce. Jsou jimi Lhota a Malešice.

V Plzni jsou mnohé významné památky a další zajímavá místa. Městu dominuje náměstí s gotickým Chrámem sv. Bartoloměje, který byl vystavěný již roku 1292. Z dalších významných památek si jmenujme Velkou synagogu, Divadlo J. K. Tyla, Západočeské muzeum a za návštěvu stojí i historické podzemí. Zájemci o umění by si neměli nechat ujít Západočeskou galerii v Plzni. Oblíbená je i tamější zoologická zahrada.

Návštěva Plzně

Plzeň je příjemné město s bohatou historií, obklopené krásnou přírodou a nabízející širokou škálu různých aktivit pro návštěvníky každého věku a zájmu.

Plzeň se nachází ve střední Evropě. Je čtvrtým největším městem České republiky a díky dobré poloze může Plzeň sloužit také jako základna pro poznávání míst, jako jsou Praha, Český Krumlov, Šumava a lázeňská města Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Návštěva pivovaru Plzeňský Prazdroj bývá hlavním důvodem, proč turisté přijíždějí do Plzně. Plzeň je rájem pro všechny milovníky piva. Dalším známým pivním městem v ČR jsou České Budějovice, nicméně město s tolika pivovary se jen tak najít nedá.

Zde jsou top věci související s pivem v Plzni v České republice:

  • pít pivo a porovnávat různé pivní styly
  • prohlédnout si výrobu piva
  • naučit se čepovat pivo
  • naučit se vařit pivo

Plzeňský Prazdroj je největším výrobcem piva v České republice a prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj je podle TripAdvisoru jednou z nejlepších turistických atrakcí na světě. Pivovar Plzeňský Prazdroj je cílem 750 000 turistů z celého světa.

Plzeňské pivo se v Plzni zrodilo v roce 1842, kdy ho poprvé uvařil Josef Groll. A slavné spodně kvašené ležácké pivo se stále vyrábí tradičním způsobem.

Pokud si chce člověk prohlédnout výrobu plzeňského piva a dozvědět se více o historii pivovaru Plzeňský Prazdroj, pak je nejlepší se zúčastnit komentované prohlídky pivovarem Plzeňský Prazdroj. V rámci prohlídky se ukazují také unikátní sklepy a na závěr prohlídky lze ochutnat nepasterizované a nefiltrované pivo Pilsner Urquell 12° přímo ze sudu.

Vyhlášená restaurace „Na Spilce“ je před návštěvnickým centrem v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj. Je to ten správný čas a místo k odpočinku, obědu, ochutnání typické české kuchyně a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell z tanku. Restaurace je vybavena dětským koutkem, za příznivého počasí lze posedět i na zahrádce.

Pivní muzeum

Plzeň by měla mít jedno z nejlepších pivních muzeí na světě, a to navíc v pivovaru z 15. století. Lidé se zde dozví o blízkém vztahu Čechů k pivu a prohlédnou si celou řadu pivních kuriozit.

Může se také vstoupit do historické hospody v plzeňském stylu nebo prozkoumat všechny nástroje potřebné k výrobě piva v průběhu věků a všechny různé způsoby jeho pití. K dispozici je sladovna, sladovnická pec i původní středověké sklepy pivovaru.

Celá návštěva samozřejmě vyvrcholí zaslouženou sklenicí piva Pilsner Urquell.

Katedrála svatého Bartoloměje

Gotická katedrála svatého Bartoloměje byla pravděpodobně založena spolu s městem kolem roku 1295. Věž katedrály svatého Bartoloměje (102,6 m) je nejvyšší věží v České republice a je přístupná návštěvníkům. Výstup na věž je jednou z nejlepších aktivit v Plzni. Na ochoz, který se nachází ve výšce 62 metrů nad zemí, vede 301 strmých schodů. Za pěkného počasí se naskytne úžasný výhled na 72 km vzdálené pohoří Šumava na německých hranicích.

Mnoho lidí neví, že katedrála měla před stovkami let dvě věže. Současná věž byla postavena ve druhé polovině 15. století. První věž byla zničena při požáru na počátku 16. století a již nikdy nebyla obnovena.

Katedrála svatého Bartoloměje je zajímavá i z jiného důvodu: kostely se ve středověku nikdy nestavěly na náměstích. Náměstí bylo obvykle velmi frekventovaným místem s trhy a kostely měly být klidným místem s blízkým hřbitovem.

Katedrála se průběžně rekonstruuje, v lednu 2015 dostala 4 nové zvony, které si můžete prohlédnout při návštěvě věže. Interiér projde v letech 2017-2020 rozsáhlou rekonstrukcí.

Plzeňské podzemí

Další mezi nejoblíbenějšími plzeňskými památkami je určitě plzeňské historické podzemí. Procházka sklepy 10 metrů pod starým městem Plzně je nezapomenutelným zážitkem. Každý dostane helmu a může se vydat na průzkum unikátního tajemného labyrintu podzemních chodeb.

Historie plzeňských sklepů a studní se začala psát již ve 14. století. Podzemní 800 metrů dlouhá prohlídka turisty seznámí s historií města Plzně a životem Plzeňanů ve středověku. Vstup je možný i s dětmi, pokud jsou starší 3 let.

Velká synagoga

Židovské obyvatelstvo žije v Plzni od roku 1300 a v jednu dobu zde bylo pět synagog. Tato je jednou ze dvou zbývajících a je obrovská, řadí se na druhé místo v Evropě a třetí na světě po Jeruzalému a Budapešti.

Dnes je spíše dojemnou připomínkou obyvatelstva, které bylo ve 20. století odtrženo od svého domova, ale její interiér má dekorativní výzdobu v maurském stylu, která stojí za vidění. Po válce byla budova zrenovována a dnes má Velká synagoga dvojí účel, je místem bohoslužeb a koncertní síní s vlastním orchestrem, protože má dokonalou akustiku a klasické varhany.

Plzeňské historické hradby (Theatrum Mundi)

Zbytky bývalých městských hradeb se nachází v parku mezi ulicemi Dřevěná a Zbrojnická. Kamenná zeď pamatuje dobu, kdy Plzeň chránily hradby, řeky a vodní příkopy.

Výstavba plzeňských hradeb začala se založením města na konci 13. století. Hradby chránily město během mnoha válek až do roku 1618, kdy generál Mansfeld jako první úspěšně dobyl Plzeň. Vedle hradeb se také nachází známá restaurace U Mansfelda.

Poté byly hradby v 18. století zničeny a tato 55 metrů dlouhá a 5 metrů vysoká část je poslední, která se zachovala.

Nástěnná malba na levé straně se nazývá Theatrum Mundi. Malba byla dokončena v roce 2001 a zobrazuje nejznámější plzeňské osobnosti. Dnes toto místo slouží jako divadlo pod širým nebem pro mnoho plzeňských akcí.

Dinopark

DinoPark v Plzni nabízí desítky modelů pravěkých zvířatpůvodní velikosti a vydávajících autentické zvuky. Největším modelem parku byl do roku 2018 gigantický Apatosaurus s délkou 23 metrů, nejmenším je Compsognathus s délkou pouhý 1 metr, kterého bylo možno vidět na začátku Spielbergova filmu Ztracený svět: Jurský park. V dubnu 2018 byl instalován obří model Argentinosaura: jeho hmotnost je 70 tun a délka úžasných 35 metrů!

Součástí DinoParku je také paleontologické hřiště pro děti a 3D kino: vícenásobný vstup do 3D kina je součástí vstupenky do DinoParku.

Dinopark Plzeň je mimořádný vzdělávací a zábavní park s původem v Plzni. Na světě se nachází pouze 9 Dinoparků, každý je trochu jiný. Pět Dinoparků je v České republice (Liberec, Praha, Ostrava, Vyškov a Plzeň), dva na Slovensku, jeden ve Španělsku a jeden v Rusku. A všechny se vyrábějí v Plzni.

V Dinoparku Plzeň jsou velké statické modely i modely řízené počítačem, které zvládají několik typů pohybů. Všechny jsou elektrické. Každý model má vlastní počítač a program. Modely pohybují ocasem, hlavou, hrabou, mrkají, žvýkají a křičí. Jejich tělo pokrývá speciálně vyvinutá pružná umělá kůže.

DinoPark v Plzni se nachází v blízkosti horního vchodu do ZOO. Pokud si zájemce zakoupí vstupenku, která se vztahuje na ZOO i Dinopark, získá slevu.

Plzeňské festivaly a kulturní akce

Plzeň je město bohaté na kulturní akce. Mnoho z nich je spojeno s pivem, v Plzni můžete každoročně navštívit minimálně 3 až 4 pivní festivaly. Jaké další akce si mohou turisté v Plzni užít?

Nejvýznamnější akce se koná na začátku května: slaví se konec druhé světové války v roce 1945. Na Oslavy osvobození přijíždějí do Plzně tisíce turistů. Letní měsíce jsou plné koncertů pod širým nebem a divadelních představení s názvem Živá ulice.

Téměř každý víkend od jara do podzimu se zde pořádá nějaký festival pouličního jídla, koncerty, speciální trhy nebo ohňostroje. Na konci roku si v Plzni všichni mohou atmosféru vánočních trhů a najít dárky pro své blízké.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang