Praha

Praha je hlavním městem České republiky. Rozkládá se na ploše 496 km² a žije zde přes 1,2 milionů obyvatel. Prahu najdeme mírně na sever od středu Čech. Je samostatným krajem. Městem protéká Vltava. Jaká je cena služeb v Praze? Jaká je cena elektřiny v Praze? Jak se pohybuje cena plynu v Praze? My vám to spočítáme!

Chcete vyrazit na víkend do Prahy? Praha je sídlem prezidenta republiky, vlády a mnohých státních orgánů, ale i významných firem (například Pražské energetiky a. s.).

Prahu lze dělit katastrálně. Má 112 katastrální území, ale lze ji členit i územně. Nejvýznamnější čtvrti Prahy jsou Staré Město Nové Město, Hradčany, Vyšehrad, Smíchov, Karlín, Vysočany, Žižkov, Nusle a mnohé další. Další členění Prahy je správní a samosprávní. Má 57 samosprávných městských částí.

Kromě jiného je Praha významnou městskou památkou rezervací. Její historické jádro je od roku 1992 zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Z nejvýznamnějších památek Prahy si uveďme Pražský hrad, Strahovský klášter, Palác Kinských, Schwarzenberský palác, Staronovou synagogu, Národní divadlo, Karolinum, Národní muzeum, Staroměstské náměstí, Letohrádek Hvězda a další kostely, paláce, kláštery atd.

Proč navštívit Prahu?

Když člověk přemýšlí o návštěvě Evropy, jako první ho pravděpodobně napadnou známá západoevropská města, která jsou již léta oblíbenými turistickými destinacemi: Londýn, Paříž, Řím, Amsterdam, kam lze sehnat z Prahy levné letenky, a tak dále. Pokud se však chce dostat trochu mimo vyšlapané cesty, je pro něj střední Evropa tou správnou volbou. A co je lepšího k návštěvě než skutečné srdce Evropy?

Proč tedy navštívit Prahu?

  • Praha má neuvěřitelnou historii
  • Zachovalá architektura
  • Praha je méně přeplněná než západoevropská města
  • Je levná!
  • Pivo a jídlo!
  • Snadná dostupnost českého venkova a menších měst
  • Tuny muzeí
  • Hrady, zámky, hrady!
  • Česká příroda, zahrady a parky

Prahu musí každý objevit sám, takže se nesmí bát ponořit se do ní. Jakmile město jednou pozná, nebudete chtít odejít. Jak říká slavný citát Franze Kafky: „Praha vás nikdy nepustí… tahle milá matička má ostré drápky,“ a pravdivější slova nebyla nikdy vyřčena.

Historie Prahy

Historie Prahy sahá až do roku 300 př. n. l., kdy sem přišly keltské kmeny, od nichž pochází název regionu Čechy. Od té doby toho Praha prožila hodně – byla součástí Velkomoravské říše, než se od ní Češi odtrhli, svůj zlatý věk zažila za vlády krále Karla IV. a prošla staletími pod vládou Habsburků, až se nakonec po první světové válce stala hlavním městem samostatného Československa.

I po skončení první světové války, což je z velkého pohledu poměrně nedávno, byla historie Prahy bouřlivá: byla okupována nacisty, trpěla pod komunistickou vládou a nakonec se po rozdělení Československa stala hlavním městem České republiky, jak je známá dnes. Praha byla centrem regionu a její obyvatelé hráli důležitou roli v proměnách, kterými tato země prošla.

Jen málokteré místo může říci, že prošlo tolika změnami a dokázalo zkonkrétnit smysl pro kulturu a identitu jako Praha. Proto by cestovní program po Praze měl zahrnovat i poznávání historie, aby lidé plně pochopili a ocenili vše, čím je město dnes.

Karlův most

Procházka po Karlově mostě je pro první návštěvníky města naprostou povinností. Ano, most bude přeplněný dalšími turisty, ale co na tom? Nikdy se výhled z Karlova mostu neomrzí. Karlův most je starý téměř 700 let a jeho stavba trvala přibližně 50 let.

Slavný Karlův most se klene přes řeku Vltavu a spojuje staré centrum Prahy s Malou Stranou. Most chrání tři impozantní gotické věže a nachází se na něm třicet soch a sousoší v barokním stylu.

Karlův most je pozoruhodný ve dne i v noci. Proto přirozeně přitahuje velké množství turistů ve všech nočních hodinách kromě těch nejklidnějších. Ideální je projít se po Karlově mostě během dne a pokochat se výhledem. V noci se sem vrátit, aby si člověk vychutnal kouzelnou atmosféru a pohled na jasně zářící Pražský hrad.

Nesmí se zapomínat vstoupit a vystoupit na mosteckou věž na Starém Městě, odkud se naskytne úžasný výhled do krajiny. Vstupné 110 Kč rozhodně stojí za to, aby člověk vystoupal nahoru do těchto věží, odkud se mu naskytne nedotčený výhled na Malou Stranu.

Pražský hrad

Pražský hrad je největším starobylým hradem na světě. Je také nejznámější z mnoha městských památek. Park kolem hradu je klidný, zelený a nádherně upravený. Procházka uprostřed listnatých cestiček a zároveň obdivování hradu vzhůru za slunečného dne je nezapomenutelným zážitkem.

Hrad, který stojí na kopcovitém vyhlídkovém místě s výhledem na řeku Vltavu, je ohromujícím architektonickým dílem. Zvláště působivý je jeho dvouvěžový kostel, katedrála svatého Víta. Vyznačuje se množstvím oblouků, chrličů a mohutných gotických věží, které se tyčí do nebe. Katedrála je to, co si každý představí, když si vzpomene na Pražský hrad.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze je jedním z nejpozoruhodnějších náměstí v Evropě (pravděpodobně je také jedním z mála, která mají skutečně tvar náměstí, ale to není podstatné).

Náměstí má za sebou staletí historie, některé z gotických staveb pocházejí již ze 14. století. Toto působivé náměstí dokázalo přežít druhou světovou válku většinou bez úhony, což je u evropských měst vzácné. Jeho části jsou tak dobře zachovalé, že člověka možná napadne, že jste se vrátili o krok zpět v čase.

Během hlavní sezóny a zimních svátků je Staroměstské náměstí plné lidí a slavností a slouží především turistům. Pokud někdo cestuje do Prahy s omezeným rozpočtem, může se najíst zde, protože restaurace jsou předvídatelně předražené. Místo toho lze popíjet nápoje zakoupené jinde a kochat se neuvěřitelnou architekturou a atmosférou centra města.

Orloj

Uprostřed Staroměstského náměstí se impozantně tyčí věž Staré radnice postavená na počátku 14. století. Věž patří k nejvyšším na Starém Městě a je na ní umístěna jedna z nejznámějších pražských ikon, orloj.

Každou celou hodinu se k orloji sjíždějí desítky turistů, aby viděli, jak tato mechanická památka předvádí malé představení. Může se upřímně říci, že zdržovat se kvůli tančícím mechanickým panenkám nestojí za čas, pokud někdo spěchá za poznáním města, ale je to zábavná podívaná, kterou je třeba jednou v životě vidět.

Na vrchol věže Staroměstské radnice, kde se nachází orloj, můžete vystoupat za přibližně 250 Kč. Tato cena je o něco dražší než u jiných pražských památek, ale za vstupné to stojí, takže určitě zaplaťte a jděte.

Jsou zde výtahy pro ty, kteří špatně stoupají po schodech, a výhled z vrcholu je skvělý. Opravdu dobře si lidé mohou prohlédnout chrám Panny Marie před Týnem a zbytek nádherného Starého Města pražského na všechny strany.

Václavské náměstí

Václavské náměstí je rušným spotřebitelským centrem přímo v centru Prahy 1. Milovníci historie jistě ocení bouřlivou a rozhodující roli, kterou Václavské náměstí v průběhu minulého století sehrálo. Náměstí, pojmenované po českém patronovi svatém Václavovi, je součástí Nového Města pražského a je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví.

Zatímco dnes je Václavské náměstí významným obchodním a prodejním centrem, v historii bylo místem mnoha nejvlivnějších demonstrací, protestů a oslav v zemi.

Nachází se zde také nově otevřené Národní muzeum, které je nejstarším muzeem v Praze i v České republice. Na náměstí se nachází spousta turistických restaurací, kterým se návštěvníci raději vyhnou. Na náměstí se nacházejí různé noční kluby (a striptýzové kluby) a po setmění se stává poněkud hlučným.

České pivo

Češi tvrdí, že mají nejlepší pivo na světě, a Praha je skvělým místem, kde si toto tvrzení lze ověřit. Obrovský výběr barů ve městě nabízí slavné české ležáky jako Budvar a Staropramen spolu s řemeslnými pivy z nejlepších minipivovarů v zemi. Většina českých piv jsou světlá piva, která se vaří přirozeně z ručně sbíraného chmele.

Pivovary stále častěji vyrábějí jako alternativu také tmavé pivo, ale většina Čechů má ráda pivo světlé, pěkně vychlazené a s vysokou pěnou. Milovníci piva by si také měli zajistit návštěvu pražského Muzea piva, které nabízí více než 31 kvalitních piv na čepu.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang