Ostrava

Ostrava představuje statutární a krajské město. Rozkládá se na ploše 214,23 km² a žije v něm téměř 300 tisíc obyvatel. Jedná se o třetí největší město v České republice. Rozkládá se na rozhraní Slezska a Moravy. Nedaleko Ostravy je již hranice s Polskem (ve vzdálenosti cca 10 km). Město leží na soutoku čtyř řek – Odry, Opavy, Ostravice, Lučiny.

V Ostravě je mnoho škol. Kromě toho jde o významné kulturní město se čtyřmi stálými divadly. Je tu mezinárodně známá Janáčkova filharmonie Ostrava. Každoročně zde probíhá mezinárodní festival Janáčkův máj.

V Ostravě jsou četné památky a zajímavá místa. Z těch nejvýznamnějších to je Kostel sv. Václava ze 13. století, Ostravské muzeum, Hasičské muzeum, Pivovarské muzeum, Zoo Ostrava, Slezskoostravský hrad, Svět miniatur Miniuni, Pohádkový svět strašidel, Geologický pavilon Prof. F. Pošepného, Rozhledna na Landeku, Katedrála Božského spasitele atd. Chcete-i se pobavit v hospodě či klubu, je chronicky známou Stodolní ulice. V této jediné ulici najdete více než padesát zábavných podniků.

Návštěva Ostravy

Česká republika rozhodně není cizincem v oblasti zahraničního cestovního ruchu, počet zahraničních návštěvníků zde ročně přesahuje 18 milionů. Většina turistů se však většinou omezí pouze na Prahu, případně si udělají jednodenní výlet do Českého Krumlova nebo se na cestě z Vídně či Bratislavy krátce zastaví v Brně. Často se však opomíjí třetí největší město České republiky: Ostrava.

Ostrava leží zhruba stejně daleko mezi Krakovem a Brnem a je logickou zastávkou na trase po střední Evropě. Její pověst průmyslového, dělnického města však brání tomu, aby se dočkala takového turistického ruchu, jaký si zaslouží. Přestože Ostrava rozhodně není tak krásná jako mnohá jiná česká města, její historie coby epicentra důlního průmyslu v zemi z ní činí fascinující místo k návštěvě.

Doprava v Ostravě

Ostrava je poměrně rozlehlé město a některé památky mohou být od sebe příliš vzdálené, než aby se mohly snadno navštívit pěšky. Naštěstí však město disponuje rozsáhlým systémem městské hromadné dopravy, který je dostatečně jednoduchý na orientaci a dokáže efektivně dopravit z bodu A do bodu B.

V Ostravě sice neexistuje síť metra, ale město je dobře obslouženo autobusy i tramvajemi. Ceny jízdenek jsou pro obě varianty stejné a na většině zastávek jsou automaty, kde si lze jízdenky zakoupit. Ceny jízdenek pro jednotlivou jízdu se liší podle délky cesty. K dispozici jsou také jízdenky na 24 a 72 hodin.

Pokud si člověk zakoupí papírovou jízdenku, nesmí si ji zapomenout po nástupu do tramvaje nebo autobusu ověřit, protože v opačném případě může být pokutován.

V dopravním systému je také možné používat bezkontaktní kartu: stačí se jí dotknout při vstupu do autobusu nebo tramvaje. Při vystupování není třeba vyťukávat.

Dolní Vítkovice

Ostrava je známá především svými rozsáhlými uhelnými doly, vysokými pecemi a ocelárnami, z nichž nejznámější jsou Dolní Vítkovice. Dolní Vítkovice, které se nacházejí v těsné blízkosti centra města, jsou národní kulturní památkou, z níž září zkorodovaná industriální architektura, fascinující muzea a umělecké instalace.

Stavba byla zahájena v roce 1828 a v průběhu let se stala jedním z největších železářských zařízení v zemi. Nakonec byl v roce 1998 uzavřen a dnes je ze všech ostravských turistických atrakcí nejvyhledávanější. Interiér rozlehlého plynojemu se proměnil v obrovský prostor pro divadelní umění.

Nejznámější ikonou Dolních Vítkovic je Boltova věž, kterou pokřtil atlet Usain Bolt (i když název je ve skutečnosti odvozen od tvaru šroubu). Prohlídka vysoké pece nabízí nejen zajímavý pohled na průmyslové fungování zařízení, ale také epický výhled na celý areál.

V Dolních Vítkovicích se každoročně koná slavný festival Colours of Ostrava. Pokud zde však člověk není v době konání festivalu, je návštěva Dolních Vítkovic stále jednou z nejlepších věcí, které můžete v Ostravě podniknout.

Vyhlídková věž nové radnice

Na Nové radnici v Ostravě se nacházejí veškeré informace, které by člověk v regionu mohl potřebovat. A kromě toho, že všem přátelský personál poradí, co v Ostravě podniknout, lze se také vydat na vyhlídkovou věž, odkud je bezkonkurenční výhled na město.

Jedná se o nejvyšší vyhlídkovou věž ze všech radnic v celé České republice.

  • Adresa: Prokešovo nám. 1803
  • Otevírací doba: 9:00-19:00 (březen-listopad); 9:00-17:00 (prosinec-únor).
  • Cena: 40-50 Kč

Kromě místa, kde lze sbírat informace, si zde lze vyzvednout i nějaké suvenýry a zdarma využít wifi, aby člověk stihl vyřídit e-maily. Až to bude hotovo, je ideální naskočit do výtahu a vydat se na vrchol vyhlídkové věže. Za jasného dne lze vidět mnoho uhelných dolů a vysokých pecí v okolí, a dokonce i do Polska.

Hornické muzeum v Landek Parku

Hornické muzeum v Landek Parku je největší v České republice. Pokud někoho někdy zajímalo, jaké to je prozkoumat podzemní uhelný důl, tady má příležitost! Tento komplex z 19. století, který se nachází na místě bývalého dolu Anselm, se proměnil v úžasné interaktivní muzeum.

  • Adresa: Pod Landekem 64
  • Otevírací doba: každý den od 10 do 18 hodin
  • Cena: 100 Kč za audio prohlídku

Opravdovým zážitkem je možnost sjet výtahovou šachtou do veřejně přístupné obnovené části podzemního uhelného dolu.

Zde návštěvníky průvodce provede labyrintem a ukáže jim, v jak drsných podmínkách horníci pracovali. Jedná se o fascinující pohled do světa, který má možnost vidět jen málokdo, a o jedno z nejunikátnějších míst, které se dá v Ostravě navštívit.

Uhelný důl Michal

Když rakouský stát začal v roce 1843 hloubit v Michálkovicích dvě uhelné jámy, odstartoval tím řetězec událostí, které navždy ovlivnily podobu tohoto regionu. Od té doby prošel důl hojnými změnami, které ho dovedly od jednoho z nejvýznamnějších objektů na Ostravsku až k téměř úplnému opuštění.

V roce 1995 se Důl Michal stal národní kulturní památkou a byl nominován na zápis na seznam světového dědictví UNESCO. V roce 2000 byl areál zpřístupněn veřejnosti. Dnes si návštěvníci mohou s průvodcem prohlédnout kontrolní a měřičské prostory, vrtné sekce, šatny dělníků a další standardní provozní místa dolu.

  • Adresa: Československé armády 413
  • Otevírací doba: každý den od 9 do 15 hod.
  • Cena: 100 Kč

Vše bylo zrestaurováno tak, aby vypadalo přesně tak, jak by důl vypadal v době, kdy byl uzavřen, včetně plánů, nářadí a obecného příslušenství roztroušeného po celém místě. Jedna z nejúchvatnějších věcí, kterou lze v Ostravě zažít!

Pozorování lidí na Masarykově náměstí

Masarykovo náměstí se nachází v centru Ostravy a je oblíbeným místem pro posezení u kávy a pozorování lidí jak pro návštěvníky, tak pro místní obyvatele. Náměstí nese jméno prvního prezidenta samostatného Československa a nachází se na něm velká socha Panny Marie a svatého Floriána (patrona hasičů).

Děti se proběhnou po kašnách před staletými barokními budovami. Atmosféra je nádherná a patří k aktivitám, které v Ostravě rozhodně nesmí žádný turista vynechat.

Zoologická zahrada Ostrava

Ostravská zoologická zahrada je druhou největší zoologickou zahradou v České republice a patří k nejlepším výletům s dětmi v Ostravě.

Zatímco mnoho zoologických zahrad po celém světě nedokáže upřednostnit ochranu zvířat, tato splňuje evropské etické standardy, pokud jde o ochranu a péči o volně žijící zvířata. Může se tedy cítit dobře každý, když sem vezme své děti.

  • Adresa: Michálkovická 197
  • Otevírací doba: každý den od 9 do 16 hodin (listopad – leden), každý den od 9 do 17 hodin (únor), každý den od 9 do 18 hodin (březen, září, říjen), každý den od 9 do 19 hodin (duben – srpen).
  • Cena: 120 Kč (letní sezóna 1. 4.-31. 10.), 80 Kč ( zimní sezóna 1. 11.-31. 3.).

V zoologické zahradě je více než 400 druhů zvířat roztroušených po celém areálu. Určitě nikdo nesmí zapomenout si prohlédnout expozice Africké safari a Amazonie.

Slezskoostravský hrad

Kousek od centra města se nachází Slezskoostravský hrad, který nechal postavit těšínský kníže na konci 13. století. Nachází se zde také úžasná věž ze 16. století, která byla zrekonstruována, a celý areál je po rekonstrukci velmi působivý a působí, jako bys se člověk vrátil v čase.

Nejzajímavější na Slezskoostravském hradě je, že se v průběhu času propadl až o 16 m, a to v důsledku propadání důlních chodeb hluboko pod zemí. I když ho to časem téměř zničilo, podařilo se mu přežít až do dnešních dnů.

  • Adresa: Hradní 1
  • Otevírací doba: každý den od 10 do 18 hodin (v pondělí zavřeno)
  • Cena: 80 Kč

Slezský hrad se dá navštívit i v noci – je to strašidelná atrakce zejména pro děti.

Colours of Ostrava

Největší událostí v ostravském kalendáři je čtyřdenní hudební festival Colours of Ostrava. Tento masivní festival, který se nachází v rozlehlém industriálním areálu Dolních Vítkovic, byl deníkem The Guardian označen za jeden z nejlepších hudebních festivalů v Evropě za rok 2016.

V průběhu let přivítal některá z největších jmen mezinárodního hudebního průmyslu. Co však dělá Colours of Ostrava tak jedinečným (kromě epického místa konání), je sbírka místních interpretů z celé České republiky, Slovenska a Polska.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang