České Budějovice

České Budějovice jsou statutárním městem spadajícího do Jihočeského kraje. Rozkládají se na ploše 55,56 km² a žije zde přes 93 tisíc obyvatel. Leží na soutoku řek Vltava a Malše. Jsou situované do Českobudějovické pánve. České Budějovice se v současné době skládají z 11 katastrálních území. Z toho jsou dvě území (Třebotovice a Kaliště) exklávou.

V Českých Budějovicích je mnoho zajímavých památek, které stojí za poznání. Nenechte si ujít především historické jádro města. Prohlédnete si např. Radnici, Novou radnici, Stoltzův dům, Dům U zlatého jelena, Hansenův dům atd. Z dalších památek si jmenujme alespoň Klášter sv. Dominika s kostelem Obětování P. Marie, Jihočeské muzeum, Kostel Božského Srdce páně atd.

přírodních zajímavostí si uveďme přírodní památku Kaliště, přírodní památku Vrbenská tůň, Stromovku atd. Mnoho zajímavých historických i přírodních památek najdete v blízkém okolí Českých Budějovic.

Návštěva Českých Budějovic

I když většinu z tipů na to nejlepší, co dělat v Českých Budějovicích, lze navštívit a užít si veřejnou dopravou, možná je lepší půjčit si auto, protože mnoho z možností, které jsou vybrané v okolí, je dostupných pouze autem a stojí za vidění.

Poznávání českého venkova je nejlepší provádět autem, aby turisté mohli na vlastní kůži poznat krásy země po silnici, udělat si nečekané zastávky a dostat se k některým z těchto skvělých a jedinečných skvostů.

Pokud bude člověk potřebovat jízdenky na vlak nebo autobus, může použít službu Go Euro, kde si může vyhledat jízdní řády a rezervovat jízdenky předem. Služba ukáže časy, ceny jízdného a přesměrují uživatele na stránky, kde si může jízdenky předem koupit. Je to překvapivě velmi snadné.

Jak se dostat do Českých Budějovic?

Do Českých Budějovic se dá dostat spíše východním směrem, snadno se sem dostane každý vlakem nebo autobusem.

Vlaky jezdí mezi Prahou a Českými Budějovicemi každou hodinu, doba jízdy se pohybuje kolem 2-2,5 hodiny (v závislosti na spojích). Přímé vlaky do Českých Budějovic jezdí také z Brna, Plzně nebo rakouského Lince.

Prahu a České Budějovice spojují také autobusy provozované společností RegioJet, doba jízdy je 2:15 hodiny a jízdenky jsou často levnější než vlak. Celkově jsou obě možnosti cesty z Prahy do Českých Budějovic dobré, pohodlné a cenově dostupné, takže záleží jen na člověku, kterou si vybere.

Co navštívit

Pro někoho jsou České Budějovice jen nezbytnou zastávkou na cestě do velmi malebného Českého Krumlova. Ve skutečnosti je však v Českých Budějovicích poměrně dost míst, která si zaslouží, aby jim člověk věnoval trochu svého času.

Toto je seznam 7 míst, díky kterým České Budějovice stojí za navštívení:

  • náměstí Přemysla Otakara II.
  • Českobudějovická radnice
  • Černá věž
  • Krajinská ulice
  • staroměstská architektura
  • památky u nábřeží
  • pivo a české jídlo

To je seznam toho nejlepšího, co dělat v Českých Budějovicích, hlavním městě jižních Čech v České republice. Toto historické, středověké město je opravdu krásné, od barevných budov na náměstí až po nádhernou přírodu, která ho obklopuje.

Náměstí Přemysla Otakara II.

Není lepšího místa, kde začít návštěvu Českých Budějovic, než na centrálním náměstí. Náměstí Přemysla Otakara II., pojmenované po zakladateli města králi Otakarovi II.. Je neobvyklé tím, že se jedná o obrovské otevřené náměstí s parkovišti přímo kolem něj. Pokud jde o prohlídku památek v Českých Budějovicích, toto náměstí je místem, kde vše začíná, a to hned z několika důvodů. Tím nejjednodušším je, že leží v samém středu Starého města, takže ho lze pohodlně najít.

Dalším důvodem je skutečnost, že na tomto náměstí nebo v jeho blízkosti se nachází mnoho významných památek města, takže opravdu nikdo nemusí bloudit daleko. K těm významnějším se dostane za chvilku, ale Samsonova kašna si zaslouží krátkou zmínku. Přímo uprostřed náměstí se kašna z 18. století s biblickou postavou Samsona stala poměrně velkou ikonou města.

Nedaleko ní se skutečně nachází kamenná značka, která ukazuje, kde kdysi stála městská šibenice. Z lehčího soudku jsou však také všechny krásné budovy, které obklopují okraje náměstí, mnohé s vlastním osobitým designem.

Radnice města

Nejpůsobivější z budov, které lemují hlavní českobudějovické náměstí, je jistě pozoruhodná radnice. Radnice, která se nachází v jednom z rohů náměstí, okouzluje svou propracovanou modrou barokní fasádou z roku 1730.

Díky heraldice na fasádě a chrličům draků by bylo snadné přehlédnout čtyři alegorické sochy na vrcholu budovy, které představují Spravedlnost, Odvahu, Moudrost a Rozvážnost. V radnici také uslyšíte pravidelný zvuk zvonkohry vycházející z její centrální věže. Pokud si chcete prohlédnout skutečný vnitřek radnice mimo turistické informační centrum, musíte si objednat prohlídku s průvodcem.

Černá věž

Další významnou památkou, kterou stojí za to navštívit, je Černá věž přímo u náměstí Přemysla Otakara II. Tato šedá kamenná věž, která se nachází přímo vedle kostela svatého Mikuláše, byla kdysi zvonicí a strážní věží. Pochází z roku 1577, je vysoká 72 metrů a těm, kteří na ni vystoupají, poskytuje skvělý výhled na České Budějovice do všech stran.

Zejména výhled dolů na hlavní náměstí opravdu pomáhá vytvořit perspektivu, zejména s kulisou stromů a pak zelené krajiny za nimi. Určitě stojí za to vystoupat nahoru.

Ulice Krajinská

Po obou stranách hlavního náměstí se táhnou dlouhé ulice směrem k modernímu městu kolem Starého města. I když je nejlepší, aby se návštěvníci během jednoho dne v Českých Budějovicích vydali prozkoumat mnoho z těchto ulic, skvělým začátkem je Krajinská ulice.

Nejenže podél ní je velké množství budov, včetně secesního paláce, v němž dnes sídlí banka, ale také typické české portikové arkády. Podloubími se nemusí procházet, protože v ulicích se auta objevují jen zřídka, ale dodávají městu trochu středověký ráz.

Architektura Starého Města

Přestože Staré Město České Budějovice není nijak velké, dokáže ve své síti uliček skrýt několik zajímavých míst. Všechna tato skvělá zákoutí jdou nejlépe objevit, když se bude člověk potácet pěšky.

Jedním z nejoblíbenějších míst byla například Panská ulice, a to díky své nepravděpodobné barevné paletě. Nestává se často, aby byla viděná řada tradičních domů v růžové, zářivě žluté a limetkově zelené barvě, ale je to přesně ten výbuch barev, který dělá takové místo nezapomenutelným.

Památky u nábřeží

České Budějovice leží na soutoku řek Vltavy a Malše a jejich nábřeží je možná nejvíce podceňovanou dominantou. Zatímco severní a východní stranu Starého Města lemuje malý potok, na jihu a západě se naskytne několik vynikajících výhledů na nábřeží. Tato část města se s přibývajícím dnem jen zlepšuje, odpolední světlo dodává historickým budovám příjemnou záři, protože se v nich odráží voda.

Jednou z dominant u řeky, kterou je těžké přehlédnout, je velký dominikánský klášter tyčící se za starou kamennou zdí. Na druhé straně od Starého města je dokonce plovoucí bar a kavárna, které celému prostoru dodávají takovou příjemnou atmosféru.

České pivo a jídlo

Jediný způsob, jak správně zakončit den v Českých Budějovicích, je vydatné české jídlo a pivo. České Budějovice mají k pivu blízký vztah, takže je správné dopřát si jedno nebo dvě místní piva. Co se týče jídla, pokud má člověk rád pečené maso a houskové knedlíky, přijde si na své.

Masné krámy, kdysi masné tržiště, jsou jednou z nejoblíbenějších a nejživějších restaurací ve městě. Tato restaurace je obrovská, takže i když je plno, každý si najde místo. Další z mnoha pivnic ve městě, která je za dobrou cenu, je Krajinská 27. Opět kvalitní české jídlo a pivo, které je cenově super dostupné a syté.

Pivovar Budweiser Budvar

Domovem piva Budweiser Budvar jsou České Budějovice. Pivovar byl založen v roce 1895 a dnes produkuje neuvěřitelných 1 800 000 000 litrů piva ročně, které se vyváží do více než 70 zemí světa.

Českobudějovický pivovar se nachází asi 2 km za Starým Městem, lze se do něj vypravit na prohlídku zákulisí a seznámit se s celým procesem výroby piva. Jednou z hlavních atrakcí je, že návštěvníci mohou ochutnat pivo v jeho nejčistší podobě, nefiltrované ani pasterizované přímo z jednoho z obřích sudů.

Na rozdíl od „druhého“ amerického Budweiseru používá originální českobudějovické pivo místní suroviny, vše, co se do piva dává, pochází odněkud z České republiky, a dokonce i použitá voda pochází z místní studny – výsledek – jedno z nejlepších piv široko daleko!

Historie Českých Budějovic

Přemysl Otakar II. chtěl vždy rozšířit svou královskou moc do jižní části českých zemí, a tak když se další mocný rod Vítkovců začal rozrůstat, nařídil založit v této oblasti nové město. Jako nejvhodnější se ukázala poloha na soutoku dvou významných řek, a to především ze strategických důvodů.

Brzy poté mohl mistr architekt Hirzo začít s plánováním a jeho dílo bylo hotové v roce 1265, který je dnes považován za oficiální rok založení města. Kolem jeho jádra bylo vybudováno opevnění se třemi branami a několika strážními věžemi, mnoho domů a několik kostelů.

Ve 14. století Karel IV. rozšířil městská privilegia a práva, a protože kupci museli České Budějovice zahrnout do své cestovní trasy, město vzkvétalo. Koncem století žilo ve městě asi 3000 obyvatel. Bohatství města se jen zvyšovalo díky těžbě stříbra a mincovnictví v nedalekém Rudolfově.

Opevněné město přečkalo husitské hnutí vcelku bez úhony a poté město postupem času získávalo a ztrácelo svůj vliv. Třicetiletá válka napáchala v celé zemi a v celém národě mnoho škod a České Budějovice nebyly výjimkou. V 17. století zničil rozsáhlý požár asi dvě třetiny města, což následně vedlo k novému rozvoji.

Velký průmyslový rozmach přišel v 19. století s rozvojem železnice (zpočátku byla koněspřežná). V této době vznikla továrna na tužky, smaltovna, tabáková továrna a pivovary. Dnes žije v Českých Budějovicích přibližně 100 000 obyvatel.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang