Ohřev vody plynem – karma – vyplatí se

Lze využíváním průtokového ohřívače vody šetřit na energiích? Jaké jsou klady a zápory ohřevu vody plynem?

Plynová karma, jak je označován plynový průtokový ohřívač vody, má své pevné zázemí především ve starších nemovitostech. V těch nových ji lze vidět už jen zřídka. Moderní kondenzační kotle a veliké zásobníky vody totiž nahrazují tento způsob ohřevu vodu čím dál více. Je tento krok opravdu na místě?

Jednoznačně lze tvrdit, že karma, respektive její novodobé moderní provedení, má stále svoje přednosti a hodí se do některých typů domácností.

Co je to karma?

Karma není typickým názvem daného zařízení. Toto označení vzniklo na základě společnosti, která ohřívače vody tohoto provedení prezentovala na trhu, a jejímž zakladatelem byl KARel MAcháček. Správně je třeba tento produkt nazývat, jako plynový průtokový ohřívač vody.

Tedy takový, který ohřívá pouze aktuálně protékající vodu. Ta je v závislosti na výkonu karmy ohřívána standardně na teplotu kolem 70 °C a v poměrně velkém objemovém množství.

Je plynová karma výhodným spotřebičem?

U rodinného domu, v němž žije hned několik osob najednou využívajících běžné množství vody, je vhodnější plynový kotel s odpovídajícím zásobníkem vody. Její teplota je udržována na předem definované hodnotě a v náležitém množství. Teplota by však neměla být moc vysoká, aby kotel nepracoval stále dokola.

Úspora oproti karmě se může pohybovat kolem 20 % až 30 %. Důležitá je v této souvislosti včasná a pravidelná revize plynových kotlů.

V domácnosti, kde je voda využívána nárazově a nikoliv ve velkém množství, je naopak vhodný průtokový ohřívač vody. Ten spotřebovává plyn pouze při protékající vodě. Určitou obdobou je i zásobníkový ohřívač vody.

U nynějších modelů karmy se není třeba obávat, že plynový hořák pro ohřev vody nebude zažehnut. K pozitivům karmy patří také menší fyzické proporce, které nacházejí své uplatnění v bytových domech, menších koupelnách nebo chalupách.

Karma má stále své pevné zastoupení v mnohých domácnostech a může být úsporným řešením právě při ohřevu vody. Plynová karma může disponovat odlišným výkonem a z hlediska vstupních pořizovacích nákladů jde o nejekonomičtější variantu ohřevu vody, přestože cena plynu stále stoupá.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang