Co jsou nízkoenergetické domy
Chcete-li bydlení, které bude maximálně spořit energie a které nemusí splňovat přísná kritéria pasivního domu? Pořiďte si nízkoenergetické bydlení.
Nízkoenergetický dům se vyznačuje nízkou spotřebou energie. Na rozdíl od pasivního domu nemusí splňovat tak přísná kritéria. Spotřeba energie v nízkoenergetickém domě nesmí přesáhnout hranici 50 kWh/m2 za rok. U pasivní domů to je 15 kWh/m2 za rok.
Díky tomu, že zde nejsou tak přísné podmínky jako u pasivních domů, je možné dosáhnout nízkoenergetického domu nejen u nízkoenergetické novostavby na klíč, ale i při rekonstrukci stávajících domů. Lze tedy říct, že dosáhnout nízkoenergetického domu lze do milionu. Nový však za tyto peníze patrně nepořídíte.
K docílení menší energetické náročnosti domu dochází především kvalitním zateplením. Energii ušetříte i větracím systém se zpětným získáváním tepla z vyvětrávaného vzduchu, kvalitními okny atd.
Výhody nízkoenergetického domu
Výhody nízkoenergetických domů jsou mnohé. Těmi hlavními jsou:
- menší náklady na vytápění: Jde o podstatnou výhodu nízkoenergetických domů. Za elektřinu i plyn ušetříte díky kratší otopné sezóně a díky vlastnostem domu. Část si jí dům vyrobí sám (např. formou solárních zisků). Konkrétní úspory vyplývají z výběru zdroje vytápění a dalších technologií.
- silná tepelná izolace: Zamezuje uniku tepla. Celkově je zde vysoká tepelná pohoda. Izolace pohlcuje rovněž hluk zvenku.
- ekologičnost: Životní prostředí je díky nízkoenergetickým domům méně zatěžované. Šetří se suroviny a menší jsou také emise.
Nevýhody nízkoenergetických domů
Nevýhody nízkoenergetických domů jsou minimální. Počítat byste měli se zvýšenými náklady na stavbu či rekonstrukci domu. To je dáno nejen použitím vysoce funkčních materiálů a moderních technologií, ale i tím, že potřebujete propracovaný projekt od odborníka.
Náklady se vám vrátí. Doba návratnosti je různá. S rostoucími cenami energií dochází k jejímu neustálému zkracování.