Jak ušetřit při koupi ojetého auta

Koupě auta, ať už nového či ojetého, znamená pro většinu rodin velký zásah do rodinného rozpočtu. Jak vybírat ojetý automobil tak, aby na něm co člověk nejvíce ušetřil?

Koupě ojetého auta může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Je to však také časově náročné a vyžaduje to pečlivé plánování a rozhodování.

Při koupi vozidla se není radno se ukvapovat. Lepší je hledat v nabídkách autobazarů. Samozřejmě velká nabídka vozů čeká také na internetu. Zájemce by měl projít co nejvíce inzerátů a udělat si představu, za kolik se vybraný model prodává.

Je dobré mít předem rozhodnuto, jaký model a barvu auta zájemce hledá – například si sepsat, že by mělo jít o sedan, vůz s určitou spotřebou, nebo třeba auto v šedé barvě.

TIP: Pro jakého řidiče se hodí například Volkswagen Tiguan 2.0 tsi?

Auta ze zahraničí bývají levnější

Některá auta ze zahraničí jsou levnější a také se častěji prodávají s nižším opotřebením. Levné vozy se prodávají především v Dánsku a Polsku. Často se také k nám dováží auta z Německa, Belgie, Švýcarska a Nizozemska.

Dovézt si auto ze zahraničí není v dnešní době příliš obtížné. Ke koupi auta v zahraničí lze využít internet, nebo třeba i navštívit nějaký autobazar v zahraničí, např. v blízkém Německu či Rakousku.

Oblíbené jsou i dovozy konkrétních automobilů na zakázku. Zabývají se tím mnohé firmy. I zde samozřejmě platí, že důležité je spolupracovat se seriózní společností. Člověk by měl vyhledat recenze a zjistit si, co o dané společnosti říkají ostatní zákazníci.

TIP: Plánujete koupit Hondu? Bylo by dobré zjistit, jaké má nejčastěji Honda CRV poruchy.

Předváděcí a referenční vozy

Referenční a předváděcí vozy jsou taková auta, která slouží k reprezentaci dané značky. Tato vozidla se často používají pro představení nových modelů a značek automobilů.

Předváděcí vozy jsou skvělou příležitostí pro výrobce, aby představili svůj produkt veřejnosti a zvýšili zájem o jeho prodej. Předváděcí vozy jsou velmi účinným nástrojem pro propagaci a mohou výrazně zvýšit prodej produktu.

Jakmile doslouží svému účelu, jdou do volného prodeje. Vzhledem k tomu, že se často obměňují, prodávají se jen s malým opotřebením. Mají zpravidla málo najetých kilometrů, takže je dobrý to kompromis mezi novým a ojetým vozem.

Nevýhodou referenčních vozů je jejich menší nabídka.

Vhodný leasing

Ne každý si může dovolit zaplatit kupní cenu auta najednou. Nebo to zkrátka dělat nechce. Zvolí proto leasing. Leasing vozidel je forma financování, která umožňuje zájemcům pořídit si nová nebo použitá vozidla, aniž by museli zaplatit celkovou cenu najednou.

Místo toho platí měsíční splátky po dobu určitého období. Po skončení tohoto období má zájemce možnost buď vrátit vozidlo leasingové společnosti, nebo si ho ponechat a zaplatit zbývající částku.

Pokud někdo kupuje auto na leasing, měl by se soustředit na výběr vhodné společnosti. Občas se objevují různé akční nabídky, se kterými se ušetří.

Kupní cenu kupující samozřejmě vždy přeplatí, takže chce-li ušetřit, je nejlepší možností financovat automobil z vlastních zdrojů. Ne každému se však chce čekat, zvlášť když vůz je mnohdy nutným vybavením.

TIP: Zajímá vás například Jeep Compass? Recenze najdete online.

Pozor na příliš výhodné nabídky

Koupit co nejlevněji ojetý automobil? Pozor na to, abys se člověk v rámci honby za co největší úsporou nestal obětí podvodu a nekoupil si vrak, který se stane bezednou jámou na peníze.

Proto je potřeba si dát pozor na příliš výhodné nabídky. Samozřejmě nemusí za nimi vždy stát nějaká nekalost, avšak důvod ke zvýšení pozornosti to rozhodně je.

Na co si dát pozor při výběru ojetého vozu

Nákupem ojetého vozu člověk ušetří, ovšem také může hodně prodělat, pokud si nekoupí vůz očekávané kvality. Tipy, na co si dát při koupi ojetého automobilu pozor, jsou následující:

  • přetočený tachometr: Je to často zmiňovaný nešvar a právem. Jak zjistit, že to není případ auta, které si člověk vyhlídl? Nejlepší bude, když motor auta prohlédne automechanik. Objektivně posoudí, zda počet najetých kilometrů odpovídá míře opotřebení motoru.
  • bourané automobily: U bouraných aut je příliš velké riziko skrytých vad a mohou být i nebezpečná. O utajené bouračce může napovědět nerovnoměrný lak, nepravidelnost spár atd.
  • kradené automobily: Základním pravidlem je, zkontrolovat si všechny doklady k autu. Koupí-li si někdo kradené auto, může mu následně být zabaveno. Proto je lepší podívat se na web Policie ČR, kde je databáze odcizených vozidel.
  • auta v exekuci: Riziko odebrání vozidla hrozí, i když si někdo koupí auto v exekuci či zástavě.
  • doklady: Kontrola všech dokladů by před koupí vozu měla být samozřejmostí. Změny v dokladech musí být doplněné kulatým razítkem. Je třeba určitá obezřetnost, protože původní majitel může falšovat servisní knížku. Určitou ochranou může být ověření v autoservisu, do kterého vůz dle razítek jezdil.

Kdo už auto má, měl by se soustředit také na úsporu za jeho provoz. Jak efektivně jezdit, aby se co nejvíce šetřilo za benzín? Při koupi auta je proto potřeba myslet i na budoucí úsporu za benzín. Spotřeba se u jednotlivých vozů značně liší a nikdo jistě nechce, aby se provoz vozidla neustále prodražoval.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang