Konsolidace půjček a úvěrů

Konsolidace dluhu je způsob, jak zjednodušit splácení dluhů. Jedná se o proces, během kterého se více úvěrů sloučí do jednoho. Jak na konsolidaci půjček a úvěrů?

Konsolidace úvěrů znamená jejich sloučení do jednoho. Jde o řešení pro ty, kteří mají finanční závazky u dvou a více bank či nebankovních společností. Kromě spotřebitelských úvěrů lze konsolidovat závazky z kreditních karet a kontokorentů.

S konsolidací je možné ušetřit, zpřehlednit finanční situaci a zjednodušit administrativu související se závazky dlužníka.

Konsolidaci úvěrů v České republice nabízejí banky i nebankovní společnosti. Prvním poskytovatelem tohoto nástroje byla GE Money Bank.

Jak šetří konsolidace úvěrů peníze

Konsolidace dluhu je obvykle výhodný způsob, jak snížit obtížnost splácení dluhů. Vyžaduje, aby dlužník zažádal o nový úvěr, který pokryje veškerou existující dluhovou zátěž.

Jednoduše řečeno se všechny stávající dluhy sloučí do jednoho. Dlužníka to sice dluhu nezbaví, avšak aspoň bude mít o všech závazcích přehled a bude platit zpravidla méně.

Po konsolidaci dlužník platí jen jeden úvěr. Tento úvěr bude mít obvykle delší splatnost, což znamená, že měsíční splátky budou nižší. Ovšem dlužná částka se tím pádem bude déle splácet.

Výhody konsolidace úvěrů

Konsolidace úvěrů je jednou z mnoha možností, jak se vypořádat s finančními problémy. Pro některé může být konsolidace skvělým způsobem, jak zjednodušit splácení dluhů a ušetřit peníze. Výhody konsolidace jsou následující:

  • poplatky – konsolidace úvěrů pomůže ušetřit za poplatky za vedení úvěrů. Po konsolidaci se platí jen za jeden úvěr
  • nižší úroková sazba – toto neplatí vždy, proto je nutné porovnat nabídky na trhu
  • delší doba splatnosti – při příliš vysokých měsíčních splátkách, které ohrožují schopnost splácet, lze zvolit delší dobu splatnosti. Splátky se rozloží do tohoto období a budou menší.

Nicméně konsolidace půjček pro dlužníky není vždy tou nejlepší volbou. Je také potřeba si uvědomit, že neodstraní příčinu dluhové situace. Tedy dluhy nezmizí. Takže člověk musí v první řadě vyřešit, jak radikálně omezit své výdaje.

Podmínky konsolidace

Existují určité podmínky, které musí být splněny, aby bylo možné konsolidovat úvěry. Prvním požadavkem je, že žadatel musí být schopen splácet úvěry, které chce sloučit. Pokud není schopen splácet své úvěry včas, konsolidace pravděpodobně nebude možná.

Dalším požadavkem je, aby měl žadatele dobrou úvěrovou historii. To znamená, že nemá zápis v registrech dlužníků, není v exekuci nebo insolvenci.

Kromě toho by měl být žadatel schopen prokázat, že má dostatečné příjmy na to, aby mohl splácet konsolidovaný úvěr. Před zajištěním sloučení úvěrů, je třeba vzít v úvahu několik faktorů.

Důvody pro konsolidaci úvěrů

Důvody, které vedou k tomu, zda bude konsolidace vhodná, jsou:

  • vysoké splátky stávajících úvěrů, které omezují základní potřeby
  • propočet, že konsolidace přinese skutečně úsporu, nejen zdánlivou (při porovnávání se stávajícím stavem se musí myslet na různé poplatky jako poplatek za předčasné splacení)

Výše uvedené důvody, které zpravidla lidi vedou k rozhodnutí pro konsolidaci úvěrů, jsou rozumné a přinesou efektivní řešení finanční situace.

Pokud se však člověk rozhodl, že bude konsolidovat, aby měl více peněz na utrácení, měl by si to rozmyslet. Rozpočet bude napjatý bez možnosti sáhnout po rezervě. V takovém případě hrozí pád do dluhové pasti.

Konsolidace úvěrů není pro každého

Konsolidace úvěrů je pro mnohé efektivní řešení, avšak ne pro každého. Proto, pokud o konsolidaci někdo uvažuje, měl by si projít stávající půjčky a zvážit, jestli se konkrétně jemu vyplatí.

Samozřejmostí by měl být pečlivý výběr poskytovatele konsolidace. Výhodnější podmínky mají banky oproti nebankovním společnostem.

Je třeba upozornit na to, že poskytovatelé mají své nároky, a tak ne každému žadateli o konsolidaci je schválená. Pokud měl dlužník v minulosti problémy se splácením, bude pro něj těžší hledat společnost, která mu umožní konsolidovat.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang