Jak efektivně spořit – tipy pro šetření peněz

Spoření peněz je základním aspektem finanční stability a nezávislosti. Bez ohledu na výši příjmu nebo finanční situaci, zavedení účinných strategií spoření může pomoci dosáhnout jakýchkoliv finančních cílů. Ať už jde o vytvoření pohotovostního fondu, koupi nového domu, vysněnou dovolenou nebo dokonce přípravu na odchod do důchodu. Jak efektivně spořit, aby člověk své peníze zhodnocoval co nejvíce, a zároveň aby mu finanční produkt skutečně přinášel to, co od něj očekává?

Ušetřit každý měsíce nějaké peníze nemusí být až takový problém. Šetřit by měl opravdu každý. Jak ale vytrvat a opravdu docílit ušetřených peněz? Na správné nakládání s penězi je dobré jít postupně, s rozmyslem a hlavně vytrvat. Skvělým způsobem, jak začít, je vytvořit si rozpočet

Každý, kdo chce něco ušetřit, by si měl udělat průzkum a zjistit, která část měsíčního příjmu směřuje do konkrétních kategorií, jako jsou:

 • bydlení
 • jídlo
 • nákupy
 • zábava
 • benzín 
 • údržba auta

Jakmile člověk zjistí, do které oblasti jde kolik peněz, je potom jasné, kolik peněz lze každý měsíc ušetřit. Jakmile má člověk pevně daný rozpočet, je mnohem pravděpodobnější, že se ho bude držet. 

Ohledně šetření je dobré si stanovit malé cíle a postupně je zvyšovat, aby člověk vytrval. Je dobré přestat utrácet svůj disponibilní příjem za věci, které ve skutečnosti nejsou nutné. Dále je dobré si začít část peněz navíc ukládat do banky. 

Mnoho lidí si myslí, že spoření je něco omezujícího, ale tak to být nemusí. Pokud chce člověk ušetřit na dovolenou, je dobré vložit každý měsíc určitou částku např. na spořící účet. Důležité je však vytrvat a peníze neutratit.

Hlavní je zůstat důsledný, protože šetření peněz je návyk jako každý jiný. Čím častěji ho bude člověk praktikovat, tím snazší bude.

Jak šetřit peníze

Bylo by jednoduché říci, že nejlepším spořícím produktem je „ten a ten“ a využívat by ho měli všichni. Pravdou však je, že každému vyhovuje něco jiného, přičemž záleží na mnoha parametrech. Konkrétně jimi jsou:

 • Finanční plán

Pokud si chce člověk něco naspořit, měl by mít svůj finanční plán, který bude obsahovat k čemu a za jak dlouho budou naspořené peníze potřeba. Je zřejmé, že jiný finanční produkt si člověk vybere, pokud chce peníze do dvou let využít, nebo pokud si připravuje finanční polštář na důchodový věk a může tak peníze postrádat delší dobu.

Bez finančního plánu by se však snadno mohlo stát, že si člověk vloží peníze např. na termínovaný vklad na 5 let a po dvou letech zjistí, že nutně peníze potřebuje na koupi nového auta.

 • Investiční strategie

Finanční produkty se liší svou rizikovostí. Obecně platí, čím rizikovější produkt, tím větší mohou být výnosy, ale samozřejmě při špatném výběru i ztráty. Je na každém, zdali je ochoten riziko podstoupit, anebo bude raději volit konzervativní investice. Obecně by mělo platit, že čím více o investicích víme, tím více si můžeme dovolit spekulovat a jít do většího rizika. Není však dobré přecenit své schopnosti.

 • Portfolio

Chce-li člověk skutečně efektivně spořit, využít co nejvíce výhod a potlačit rizika, není dobré volit pouze jeden produkt, do kterého vloží své finance. Je dobré si připravit finanční portfolio sestavené z více produktů. Některé mohou být likvidní (rychle k využití) pro akutní výdaj, další mohou být dlouhodobé.

Pokud si člověk dobře vyváží portfolio, dosáhne diverzifikace, což znamená, že i když někde budete „tratit“, jinde se mu ztráta vyváží a celkově bude více v plusu než při běžném spoření bez využití investic.

Je také dobré popřemýšlet o dalších způsobech, jak ušetřit peníze, například o přechodu na levnější mobilní telefonní tarif nebo o vlastních opravách v domácnosti namísto volání odborníka. V každím rozpočtu pravděpodobně existují oblasti, které lze omezit. 

Jak ještě podpořit efektivní spoření?

Podpora efektivního spoření zahrnuje vytvoření prostředí, které podporuje jednotlivce v tom, aby při rozhodování o výdajích a úsporách vycházeli ze svých vlastních hodnot a cílů

Začíná to vzděláváním jednotlivců o zásadách finanční gramotnosti, jako je spoření na budoucnost a investování na důchod, a také o dlouhodobých výhodách finančního zajištění

Mezi základní strategie patří: 

 • finanční poradce: Je dobré si najít spolehlivého finančního poradce, který pomůže svým klientům se spořením, půjčkami nebo dluhy. Dobří finanční poradci dokáží zajistit ty nejlepší produkty na trhu, včetně hypoték nebo povinného ručení. I zde se dá hodně ušetřit. 
 • online kalkulačka: Pokud si chce člověk nějaké finanční produkty zajistit sám, je dobré použít tzv. online kalkulačky, díky kterým lze porovnat jednotlivé nabídky na finančním trhu a vybrat si tu nejlepší. 
 • další možnosti spoření: I když už si člověk spoří, je dobré stále sledovat nové produkty a možnosti spoření. Možností, jak spořit, je nespočet a některé produkty jsou často již zastaralé s nedostatečnou podporou. 
 • investice: Je dobré se začít více zajímat o investice a zkusit si je „nanečisto“. V případě nejistoty je možné se obrátit na odborníka, který s investicemi poradí. 
 • rychlý přístup k penězům: Při výběru spořících produktů je důležité počítat i s tím, že může člověk potřebovat peníze na nečekané události, které nyní nepředpokládá. Není dobré mít veškeré peníze na dlouhodobých spořících produktech.

Zavedení postupů a návyků, které podporují disciplinované spoření, může jednotlivcům rovněž pomoci stát se efektivnějšími střadateli. Obce a podniky mohou přispět k usnadnění tohoto procesu poskytováním kurzů a aktivit v oblasti finančního vzdělávání, které se zaměřují na to, jak hospodařit s penězi, efektivně spořit, vytvářet rozpočet a zvyšovat své finanční povědomí. 

Vytváření nástrojů a šablon, které usnadňují finanční rozhodování, jako je sestavování rozpočtu a stanovování cílů spoření, může být velkým přínosem pro lidi, kteří se rozhodli zvýšit své úspory. 

Užitečné může být také vytvoření prostředí, které podporuje spoření. Zavedení zásad, jako jsou předplacené debetní karty, automatické převody na spořicí účty nebo spořicí plán sponzorovaný zaměstnavatelem před zdaněním, může jednotlivcům spoření usnadnit. 

Tyto typy politik lze také doplnit pobídkami a finančními odměnami pro ty, kteří splní konkrétní cíle, což jim pomůže stát se časem efektivnějšími střadateli. 

Efektivní spoření mohou podpořit také finanční instituce, například banky, které nabízejí různé spořicí a investiční účty. Díky nabídce různých účtů si jednotlivci mohou vybrat ten, který jim nejlépe vyhovuje a který jim přinese nejvyšší výnos. Kromě toho mohou finanční instituce poskytovat užitečné zdroje a rady související se spořením, například o strategiích investování a různých typech účtů. 

V konečném důsledku je nejdůležitějším faktorem efektivního spoření vytvoření prostředí, které podporuje jednotlivce v tom, aby se sami rozhodovali a převzali odpovědnost za svou finanční budoucnost

Vzděláváním a poskytováním potřebných nástrojů a zdrojů se jednotlivci mohou časem stát disciplinovanějšími a efektivnějšími spořiteli, a připravit se tak na dlouhodobý finanční úspěch.

Ušetřit se dá na téměř všech položkách v domácnosti.

Proč spořit? 

Lidé mají rozdílné příjmy i náklady, ale každý člověk, pokud to alespoň trochu jde, by si měl spořit, byť jen malé částky na obyčejném spořicím účtu bez propracovaného finančního portfolia. 

Je dobré mít na paměti, že stát se může cokoliv a člověk by zkrátka měl mít kam sáhnout. Ekonomové obecně doporučují, aby domácnosti měly uspořený alespoň pětinásobek svých měsíčních výdajů.

Nemáte je a nedaří se vám měsíčně cokoliv ušetřit, či dokonce máte dluhy? V tomto případě je dobré se obrátit na finančního poradce, který může pomoci dokonce i s dluhy.  Možná i to vám pomůže utratit méně peněz za domácnost.

Proč je důležitá finanční gramotnost? 

Finanční gramotnost je důležitou součástí odpovědného dospělého člověka. Je důležité, aby každý rozuměl základním finančním záležitostem, jako je rozpočet, spoření, investování a porozumění úvěrům. Zvyšování finanční gramotnosti je klíčovým prvkem, který pomáhá jednotlivcům činit lepší rozhodnutí a zlepšit tak jejich finanční situaci.

Ze začátku je důležité vzdělávání. Je dobré si přečíst o tématech osobních financí nebo se zúčastnit online kurzu. Dále je dobré si vyhledat knihy v knihovně nebo rady odborníka. Užitečné informace a tipy o rozpočtu, porozumění úvěrům, investování, zvládání dluhů a dalších věcech mohou poskytnout také finanční publikace. 

Dalším způsobem, jak zvýšit svou finanční gramotnost, je využití praktických aplikací. Přes aplikace lze vytvořte rozpočet, sledovat své výdaje a dbát na dodržování rozpočtu. Je dobré si stanovit cíle a měřit svůj pokrok. 

Efektivní šetření peněz vyžaduje vědomé úsilí, disciplínu a promyšlený plán. Dodržováním těchto tipů, triků a strategií si lze vytvořit trvalý návyk spoření, který pomůže dosáhnout finanční nezávislosti, jistoty a schopnosti dosáhnout svých dlouhodobých cílů.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang