Havířov

Havířov je statutárním městem nacházejícím se v Moravskoslezském kraji. Rozkládá se na ploše 32,07 km² a žije zde téměř 79 tisíc obyvatel. Havířov leží na řece Lučině a v jeho blízkosti najdeme město Ostravu. Havířov se dělí do několika částí. Jsou jimi Bludovice, Dolní Datyně, Dolní Suchá, Město, Podlesí, Prostřední Suchá, Šumbark a Životice.

V Havířově se můžete pokochat i různými památkami. Jsou jimi např. barokní zámek ze 17. století, Dolní Bludovice (zámek), Kotulova dřevěnka Havířov-Bludovice (ukázka lidové architektury). Památní Životické tragédie (uctění obětí nacistické likvidační akce), Galerie Maryčka, Stálá muzeální expozice, Kostel sv. Markéty, Kostel sv. Anny atd.

Máte-li raději přírodu, jistě vás zaujme přírodní památka Meandry Lučiny. Tvoří ji tok uvedené řeky a jejího okolí. V blízkosti Havířova najdeme přehradní nádrže Žermanice a Těrlicko, u kterých mnozí turisté prožívají letní dovolenou.

Historie Havířova

První písemná zmínka o osadách na území dnešního Havířova pochází z roku 1305 (Horní Suchá a Dolní Suchá). Bludovice jsou poprvé zmiňovány v roce 1335 a Šumbark v roce 1438.

Havířov byl založen po druhé světové válce jako hornické město za účelem obnovení těžby černého uhlí v regionu. První sídliště pro horníky a jejich rodiny se začala stavět v roce 1947. Havířov byl oficiálně založen v roce 1955 a v témže roce získal statut města.

Havířov vznikl na území několika obcí s významným polským obyvatelstvem. Místní obyvatelé dostali v nově postaveném městě byty a většina jejich starých domů byla zbourána, aby uvolnila místo nové městské zástavbě. Většina obyvatel Havířova se přistěhovala z jiných částí Československa, mnozí z nich ze Slovenska, jako pracovní migranti, čímž se podstatně změnila etnická struktura oblasti.

Původní vesnice jsou dnes administrativními částmi města a většinou leží na okraji městského Havířova. V letech 1975-1990 byla součástí Havířova i Horní Suchá, která je dnes samostatnou obcí. Většina budov nového města byla postavena ve stylu socialistického realismu.

Havířov – co navštívit

Co v Havířově navštívit? Toto je výběr těch nejvíce oblíbených míst v Havířově u turistů:

  • Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Statek v Bludovicích (dříve barokní zámek)
  • Zámek Životice
  • Kostel svaté Anny
  • Zvonice

Velká část turistů také zavítá do Havířova během dovolené v Ostravě. Nebo naopak lze například s dětmi vyrazit do Ostravy do Dinoparku nebo navštívit proslulé uhelné doly. Havířov je do Ostravy vzdálen jen pouhých 16 kilometrů.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang