Elektromobilita

Elektromobilitou označujeme pohyb uskutečňovaný na základě elektrické energie. Týká se pohybu dopravního prostředku, který při svém provozu odebírá elektrickou energii ze zásobníku ve vozidle nebo ze sítě.

U automobilů na elektrický pohon dochází k napájení z dobíjecích baterií. Baterie má chemickou energii a ta se mění na mechanickou energii, která je v pohonu auta využívaná. Elektromobilita je alternativou k motorům, jež jsou na fosilní paliva. Tato alternativa přináší četné výhody.

Elektromobilita souvisí s různými dopravními prostředky. Jsou jimi elektrické vlaky, tramvaje, metro, trolejbusy, elektrické lodě, elektrická auta, motocykly atd. Tyto dopravní prostředky nazýváme elektromobily. První elektromobil se objevil již roku 1899.

V současné době jsou moderní tzv. hybridní vozidla. Mají pohon, jenž je kombinací klasického spalovacího motoru a elektromotoru. Budoucnost elektromobilů je teď.

Proč zavádět elektromobilitu?

Elektromobilita vystupuje do popředí v současné době díky mnohým výhodám, které přináší. Tou hlavní je nižší dopad na životní prostředí. Dopravní prostředky využívající elektromobilitu neprodukují žádné přímé emise. Díky tomu je možné velkou měrou zlepšit životní prostředí, a to především ve městech, kde je v důsledku husté dopravy poškozováno nejvíce.

Kromě snížení ekologické zátěže má elektromobilita i další výhody. Patří mezi ně zvýšení energetické bezpečnosti území, a i výhodná je i ekonomicky. Dopravní prostředky využívající elektromobility mají totiž nižší provozní náklady a levnější je i jejich údržba.

E-mobilita je novým mainstreamem

Od elektrických nákladních vozidel, přes elektrokola a elektroskútry až po drony: e-mobilita je mnohem víc než jen osobní elektromobily. E-mobilita již není vzdáleným snem, nýbrž přechodem, který již plně probíhá v širokém spektru pozemních, vzdušných i námořních vozidel.

Proto je vhodné, aby se odvětví připravilo na rostoucí počet baterií pro e-mobilitu, které po ukončení prvního života začnou žít druhým (a třetím a čtvrtým) životem.

E-mobilita je souhrnné označení pro vozidla, lodě a letadla, která jsou částečně nebo zcela poháněna elektřinou. Energii získávají z elektrické sítě a ukládají ji „na palubě“, ve většině případů v lithium-iontové baterii.

Hlavním důvodem rostoucí obliby e-mobility je skutečnost, že elektromobily splňují nízkoemisní normy, které jsou stále důležitější pro ochranu klimatu. Mají však i další výhody: jsou tiché, energeticky úsporné a nabízejí mnoho možností v rušném městském životě.

Je to stále jasnější: elektromobily se stávají mainstreamem. Očekává se, že cena elektromobilů dosáhne v letech 2025 až 2029 stejné úrovně jako cena jejich protějšků na pohonné hmoty. E-mobilita snižuje emise CO2. Mnoho společností dnes usiluje o dosažení statusu uhlíkové neutrality. Přechod z vozidel na pohonné hmoty na e-vozidla je velkým krokem správným směrem.

Elektromobily snižují firmám náklady na dopravu (zejména u dodávek nebo nákladních vozidel, která ujedou více než 150 km denně). Elektrická vozidla jsou sice dražší na pořízení, ovšem jejich provoz je mnohem levnější než u vozidel na klasická paliva. Levnější je i povinné ručení.

Elektrická vozidla jsou často lehčí, menší a flexibilnější. Všechny tyto nové dopravní prostředky podporují kreativní řešení, která dříve nebyla možná (koncepty sdílení ve městech, kyvadlová doprava, efektivnější pohyb v rámci velkých skladů, efektivnější doručovací služby).

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang