Elektromobily – výhody a nevýhody, situace v ČR

V posledních letech se elektromobily staly hnací silou technologické a ekologické transformace automobilového průmyslu. Tato elegantní futuristická vozidla s nulovými emisemi a pokročilými funkcemi razí cestu k udržitelné a ekologické budoucnosti. Jaké jsou výhody elektromobilů? Jsou elektromobily opravdu řešením budoucnosti? 

Elektromobil neboli elektrické vozidlo představuje automobil, které funguje na elektrický pohon. Zdrojem energie je u něj zpravidla akumulátor, který se nabíjí před jízdou a podle jeho kapacity se odvozuje dojezdová vzdálenost. Více se hodí na provoz do města než na překonávání větších vzdáleností.

Akumulátorem se nahrazuje motor na pevná paliva a je nejdůležitější součástí elektromobilu. Postupem času se akumulátory vyvíjí a neustále zlepšují. Přesto mají ještě dnes mnoho nedostatků.

Cena elektromobilu je vyšší, ovšem náklady na jeho provoz jsou srovnatelné s automobily na pevná paliva. Náročnost na spotřebu je u něj menší.

Výhody elektromobilů

Elektromobily nabízejí ekologické a ekonomické výhody, které z nich dělají stále atraktivnější volbu pro mnoho řidičů. Především elektromobily neprodukují žádné emise. To znamená, že mnohem méně poškozují životní prostředí, protože nepřispívají ke znečištění ovzduší a vody jako tradiční auta na benzin nebo naftu.

Kromě toho jsou elektromobily poháněny elektřinou, která je obnovitelným zdrojem, pokud pochází z ekologických zdrojů energie, jako je solární nebo větrná energie. To z nich činí neuvěřitelně udržitelný a spolehlivý způsob dopravy v dlouhodobém horizontu. 

Elektromobily také výrazně šetří náklady díky své vyšší palivové účinnosti. Elektromobily mají sice ve srovnání s tradičními vozy relativně vyšší počáteční náklady, ale z dlouhodobého hlediska ušetří majitelům mnoho peněz, protože jejich provoz a údržba jsou mnohem levnější. 

Elektromobily navíc vyžadují méně častou údržbu, protože mají méně pohyblivých částí a nevyžadují výměnu oleje jako tradiční benzinové vozy. 

V neposlední řadě elektromobily poskytují větší pohodlí a rychlejší cesty než jejich protějšky na benzinový pohon. Nabízejí rychlejší akceleraci a jsou mnohem tišší, což umožňuje plynulejší a klidnější jízdu. 

Kromě toho jsou elektromobily často vybaveny pokročilou technologií, díky níž je jejich provoz mnohem bezpečnější. Patří mezi ně pokročilé bezpečnostní funkce, jako je asistent pro udržování v jízdním pruhu a automatické nouzové brzdění, které řidičům pomáhají vyhnout se nebezpečným situacím na silnici. 

Kromě toho jsou elektromobily vybaveny různými možnostmi nabíjení, které řidičům umožňují nabíjet své vozy z pohodlí domova, což je pohodlnější a efektivnější než kdykoli předtím. Výhodou je i nižší cena povinného ručení pro majitele elektrických vozů a podnikatelům jistě přijde vhod osvobození od silniční daně. 

Nevýhody elektromobilů

Stále však se nedaří eliminovat nevýhody, které elektromobily mají. Mezi ně patří vyšší pořizovací cena (až o desítky procent), omezený dojezdový rádius, delší doba nabíjení (několik hodin) a malý počet rychlodobíjecích stanic.

Elektromobily si v posledních letech získaly obrovskou popularitu díky svým ekologickým přínosům a potenciálním úsporám nákladů. Navzdory těmto jasným výhodám mají elektromobily pro potenciální kupce také některé zásadní nevýhody

Jednou z nevýhod je omezený dojezd elektromobilů. Většina elektromobilů, které jsou v současné době na trhu, má poměrně omezený dojezd, přičemž některé z nich jsou schopny ujet pouze několik set kilometrů, než je nutné je nabít. To je může činit nepraktickými pro dlouhé cesty, zejména ve venkovských oblastech.

Dalším potenciálním problémem elektromobilů je jejich cena. Vysoká počáteční cena elektromobilů může být pro potenciální kupce velkou překážkou, protože jsou často mnohem dražší než vozidla na benzinový pohon. Elektromobily navíc vyžadují drahé baterie, které je třeba po několika letech vyměnit, což vede k ještě vyšším nákladům.

Nabíjecí stanice pro elektromobily mohou být také řídce rozmístěny, což může ztěžovat řešení problémů. Navíc doba potřebná k nabití elektromobilu se může pohybovat v řádu hodin až dnů, což omezuje dostupnost elektromobilů ve srovnání s jinými typy vozidel.

V neposlední řadě elektromobily stále přispívají k určitému negativnímu dopadu na životní prostředí, přestože nevypouštějí žádné emise. Výroba elektromobilů, baterií a infrastruktury vyžaduje energii a většina této energie se stále vyrábí z fosilních paliv. To nevyhnutelně přispívá k uvolňování škodlivin do ovzduší, a elektromobily tak nejsou zcela šetrné k životnímu prostředí. 

Jednou z nevýhod elektromobilů je jejich dlouhá doba nabíjení.

Elektromobily a jejich budoucnost

Elektromobily způsobily revoluci v automobilovém průmyslu a představují udržitelnou a moderní alternativu ke konvenčním vozidlům. S dalším technologickým pokrokem se široké rozšíření elektromobilů stává nevyhnutelným a mnozí se ptají, jaká je budoucnost elektromobility.

Elektromobily mají své zastoupení v mnohých evropských zemích. A jak je na tom Česká republika? Zatím výrazněji nenarůstá jejich prodej. Proto i automobilky, které se soustředí na výrobu elektromobilů, omezují výrobu, ale také zlevňují.

Cena je hlavním důvodem, proč Češi odmítají elektromobil. Nechtějí také zbytečně experimentovat. Raději se spoléhají na pohon, který dobře znají. Nejen v České republice nenarůstá prodej elektromobilů. Tento trend se projevuje v celé Evropě, ale také ve Spojených státech amerických.

Problémem, který brání většímu uplatnění elektromobilů, je akumulátor. Není obtížné vyrobit elektrický pohon, ale akumulátory mají ještě mnohé nedostatky. Je proto třeba hledat úložiště schopné uchovat velké množství energie při malém objemu. Řešením mohou být v budoucnu palivové články.

Právě kvůli vysoké ceně, ale i nedostatkům kolem akumulátoru je prognóza kolem elektromobilů nejistá. Pokud se však tento problém podaří vyřešit či se najde vhodnější alternativa, může mít skutečně velký potenciál. Vypadá to však, že na jejich masivní rozvoj si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Elektromobily v České republice

Česká republika se rychle stává lídrem v oblasti technologií a zavádění elektromobilů. Podle údajů Svazu dovozců automobilů ČR bylo v roce 2019 v zemi registrováno více než 6 500 elektromobilů. To představuje míru penetrace 0,5 %, což z České republiky činí jeden z nejrychleji rostoucích trhů s elektromobily v Evropě.

Země učinila velký pokrok v rozvoji infrastruktury pro elektromobily. V Praze mohou lidé najít celkem 331 veřejných dobíjecích míst pro elektromobily, která jsou rozmístěna po celém městě v nákupních centrech, na čerpacích stanicích a dalších veřejných místech.

Také v jiných městech v zemi, například v Brně a Ostravě, byla zavedena různá veřejná dobíjecí místa pro elektromobily. Od roku 2019 bylo v každém z těchto měst více než 20 veřejných dobíjecích míst pro EV, která umožňují pohodlné dobíjení mimo ulici. 

Česká vláda rovněž podnikla kroky k podpoře zavádění elektromobilů. Od roku 2020 mohou spotřebitelé, kteří plánují nákup nového elektromobilu, získat bonus na nákup elektrifikovaného vozidla ve výši až 59 000 Kč. Tento bonus se vztahuje jak na bateriové elektromobily, tak na plug-in hybridní elektromobily. Kromě toho vláda poskytne také dotaci ve výši 600 EUR na pokrytí části nákladů na instalaci dobíjecích míst v domácnostech.

Hybridní automobily

Kromě elektromobilů se prodávají také hybridní automobily, což znamená, že mají motor kombinující více zdrojů energie pro pohon. Rozšířená je kombinace spalovacího motoru, elektromotoru a akumulátoru. Má-li vozidlo hybridní pohon, umožňuje využívání výhod jednotlivých pohonů dle situací, ve kterých se vozidlo ocitne.

Hybridní vozidla mající kombinaci spalovacího motoru, elektromotoru a akumulátoru se hodí pro jízdu na krátké vzdálenosti, především ve městě. Tyto automobily mají dvě spojky. Spojují elektromotor se spalovacím motorem a elektromotor s převodovkou.

Díky možnosti kombinace podle toho, co zrovna je výhodnější, lze dosáhnout s hybridním vozidlem nižší spotřeby energie.

Hybridních aut v České republice přibývá. Nejvíce jich prodává Toyota nabízející několik modelů. Dříve nabízela pouze model Prius, který byl svým způsobem extravagantní. Dnes je však nabídka pestřejší.

Elektromobily budou tvořit většinu aut na silnicích

Elektromobily způsobily revoluci v automobilovém průmyslu a představují udržitelnou a moderní alternativu ke konvenčním vozidlům. S dalším technologickým pokrokem se široké rozšíření elektromobilů stává nevyhnutelným. 

Elektromobily nejenže pozitivně přispívají k ochraně životního prostředí, ale podporují také hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a přechod na čistší a efektivnější dopravní systém. 

Díky pokračujícím investicím do výzkumu a vývoje budou elektromobily nepochybně dominovat na silnicích zítřka a utvářet budoucnost mobility pro další generace.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang