Co je třeba vědět o koupi druhého domova

Než člověk začne uvažovat o nákupu druhého domova, základem je připravit si jasný plán a rozpočet se vším všudy. Koupě druhé nemovitosti je velkým krokem, ať už půjde o místo, kde trávit dovolenou, nebo o investici do nemovitostí.

Náklady spojené s pořízením a údržbou druhého domova se však rychle sčítají a značně se liší v závislosti na způsobu využití nemovitosti. Možnosti hypotéky se budou odvíjet také od plánů na využití druhého domova.

Důvody pro koupi druhého bydlení

Existuje spousta scénářů, kdy má druhé bydlení smysl:

  • Dům na dovolenou, místo k pravidelnému útěku o víkendech, nebo jako místo na trávení důchodu.
  • „Dojížděcí“ domov, protože jeden z partnerů pracuje daleko od svého primárního domova, a každodenní cesta autem nebo vlakem by byla neúnosná.
  • Investice do nemovitostí koupí druhého domu k pronájmu.
  • Stěhování do nového domu, a současný dům ponechat jako nájemní.
  • Koupě domova pro člena rodiny, třeba mít rodiče nablízku nebo poskytnutí bydlení studentovi vysoké školy.

Je důležité si ujasnit své plány, protože způsob, jakým bude druhý domov využíván, ovlivňuje možnosti financování a průběžné náklady.

Ne vždy musí být hledání druhého domova pozitivní a dobrovolně vyhledávané. Důvodem může být i rozvodové řízení dvou partnerů. Existuje hned několik tipů, jak najít po rozvodu domov, navíc s omezeným rozpočtem a možnostmi.

Jak koupit druhý domov

Nákup druhého domova představuje stejný postup, jako v případě nákupu první nemovitosti. Náklady spojené s druhým domovem dalece přesahují další měsíční splátku úvěru.

Zde jsou některé z nákladů, které lze zahrnout do měsíčního rozpočtu:

  • Pojištění druhého domova. Možná budete chtít investovat také do bezpečnostního systému.
  • Komunální služby: Pokud je dům pronajímán, může nájemce platit za komunální služby. Pokud je však dlouhodobě neobývaný, budete muset spotřebu energií, která je nutná k udržení domu v obyvatelném stavu, hradit.
  • Údržba: I když v domě nikdo nebydlí, sousedé ocení úhledně posekaný trávník. Správce nemovitosti může být velkým pomocníkem, ovšem také něco stojí.
  • Neobsazenost: Plánujete pronajmout druhý domov? Ujistěte se, že dokážete pokrýt náklady, pokud nájemníky nezískáte hned nebo pokud krátkodobý pronájem nečekaně nevyjde.
  • Cestování: Pokud jste si pořídili rekreační dům, který je vzdálen od vašeho současného domova, nezapomeňte na náklady na cesty mezi oběma nemovitostmi.

Myslete také na širší souvislosti. Splnili jste již své další finanční cíle, jako je spoření na důchod nebo splácení dluhů s vysokými úroky? Pokud ne, zabrání vám náklady na vlastnictví druhého domu v jejich dosažení?

Kvalifikace pro hypotéku na druhé bydlení

Ať už se jedná o rekreační dům nebo investiční nemovitost, věřitelé považují druhé bydlení za rizikovější. Požadavky na bonitu jsou obecně vyšší. Na druhé bydlení bude pravděpodobně nutné složit vyšší zálohu. Tato vysoká záloha může podstatně zvýšit počáteční náklady.

I když jste přesvědčeni, že splňujete podmínky pro získání hypotéky na druhé bydlení, věnujte čas porovnávání věřitelů, abyste se ujistili, že dostanete nejlepší možnou nabídku.

Spolupráce s realitním makléřem při hledání ideálního druhého bydlení

Ať už hledáte rekreační dům ve vzdálené části země, nebo nemovitost k pronájmu, která přinese příjem, budete chtít spolupracovat s realitním makléřem.

TIP: RADY PRO ZAČÍNAJÍCÍ KUPCE NEMOVITOSTÍ – CO JE POTŘEBA VĚDĚT.

Pokud hledáte nemovitost ve větší vzdálenosti a nemůžete ji navštívit osobně, může být dobrý agent vašima očima a ušima (a nosem) v terénu. Ale i v případě nemovitosti v blízkém okolí může mít místní agent lepší přehled o tom, co bude slibnou nemovitostí k pronájmu.

Shrnutí: Nákup druhého bydlení

  1. Rozhodnout se pro cíl. Plán využití druhého domova ho pomůže začlenit do současné finanční situace a zvážit jeho výhody a nevýhody do budoucna. Je důležité nezapomenout si zjistit všechny informace o koupi nové nemovitosti, například zda není zatížena věcným břemenem.
  2. Vytvořit si rozpočet. Projít si čísla a zjistit, kolik peněz bude potřeba mít po ruce, kolik si případně bude možné půjčit a jak bude vypadat průběžný rozpočet.
  3. Porovnat věřitele. Projít si alespoň tři poskytovatele půjček na druhé bydlení a nechat si půjčku předběžně schválit.
  4. Začít nakupovat. Spolupracovat s realitním makléřem.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang