Jak najít po rozvodu domov s omezenými financemi

Rozvod je emocionálně vyčerpávající zážitek. Ke všemu si často musíte najít nové místo, kde budete moci zůstat. Lidé s omezenými finančními prostředky mají méně možností. Řešení je více, ovšem ne každé je vždy uspokojujícím a vhodným. Jak najít domov po rozvodu? Jaké možnosti rozvádějící se pár má?

Protože si pravděpodobně nemůžete koupit nový vlastní dům, měli byste si být schopni najít levný pronájem v dobré lokalitě. V případě potřeby můžete přespat u přátel nebo rodiny nebo dokonce zkusit zůstat doma s bývalým partnerem, dokud nenašetříte dostatek peněz.

Metod, dle kterých se může rozvedený pár řídit, je hned několik. Záleží ovšem na osobních preferencích, možnostech a prostředcích. Finanční schopnosti jsou po rozvodu často omezené. Nové zázemí pro spokojený život se hledá obtížně. Pokud má osoba, hledající nový domov, omezený rozpočet, může se řídit následujícími radami.

Pro start nového života v novém místě může využít:

  • levný pronájem
  • ubytování u přátel nebo rodiny
  • bydlení s bývalým partnerem
  • možné zvážení dalších možností

Některé z typů jsou přechodná, ovšem přijatelná z hlediska finančních prostředků. Závisí na individuálním přístupu a nabídce, která může pomoci v této citlivé životní situaci.

1. Hledání levného pronájmu

Ne vždy je dostatek levných pronájmů. Častokrát je hledání vcelku dlouhodobou činností. Pro vyřešení rozděleného bydlení je ovšem levný pronájem dostačující.

Jak s hledáním pronájmu za rozumnou cenu začít:

1. Vyhledávání na internetu

Hledání levných pronájmů je trochu jako hledání jehly v kupce sena. Levné pronájmy bytů však existují. Podívejte se na webové stránky, které poskytují nabídku pronájmů ve vašem okolí. Nejlevněji si pravděpodobně pronajmete garsonku nebo ložnici v něčím domě.

Možná budete zpočátku potřebovat malý byt. I v drahých městech můžete získat útulný příbytek o rozloze 100 metrů čtverečních za částky menší, než se v průměru pohybují. Řešením může být i družstevní byt, nabízející výhodné podmínky. Je však třeba počítat s tím, že s družstevními byty se pojí trochu jiná pravidla než s byty v osobním vlastnictví, to platí pro koupi družstevního bytu i jeho pronájem.

Zvažte také byty v mírně zastrčených čtvrtích. Zjistěte si dostupnost dopravních spojů, služby a obchody v nejbližším okolí a uvidíte, že i zapadlá obec kousek od centra nabízí lukrativní možnosti. Nezapomeňte, že vaše první bydlení po rozvodu nemusí být vaším trvalým domovem.

TIP: Koupě či pronájem – záleží na lokalitě, osobních možnostech, příležitostech i nabídkách.

2. Kontaktování hotelů, penzionů

Možná budete potřebovat jen dočasné ubytování, např. na měsíc nebo déle. V některých zahraničních zemích, např. v Kanadě, musí být nájemní smlouva uzavřena alespoň na 12 měsíců. Tento zákonný fakt se dá obejít díky poskytovatelům služeb. Vaší možností krátkodobého ubytování může být ubytování v hotelu nebo motelu.

Mnoho poskytovatelů nabízí ubytování v hotelu s prodlouženým pobytem. Zavolejte a zeptejte se na ceny. Pronájem hotelového pokoje je dražší než pronájem bytu. Je však výhodnější, pokud potřebujete krátkodobé bydlení.

3. Poohlédnutí se po apartmánu

Tento přístup nahrává do karet těm, kteří se nacházejí u turisticky často navštěvovaných lokalit. Apartmán je výbornou volbou, jak si zařídit přechodné soukromí pro příjemné bydlení. Na trhu je řada portálů, které nabídky apartmánového ubytování sumarizují a cenově porovnávají.

Zavolejte pronajímateli a požádejte ho o prohlídku.

Co dále je potřeba pro levný pronájem

Nejen srovnání nabídek je důležitým prvotním krokem pro levnější nabídky nájmů. Je potřeba zhodnotit i finanční status, dohledatelný o vaší osobě. Doporučuje se zvážit další možnosti ohledně kauce a její výše.

4. Zkontrolujte si svůj finanční status

Stále více pronajímatelů zkoumá úvěrovou historii lidí, než se rozhodnou jim byt či apartmán dlouhodoběji pronajmout. Vytáhněte si své solventní možnosti a zhodnoťte úvěrovou historii. Pokud je dostání vašich závazků problém, pokuste se vyčistit svou úvěrovou historii nebo najít možnosti pronájmu bytu či domu bez doložení bezdlužnosti.

Pokud je vůči Vám vedena pohledávka, snižuje to vaši důvěryhodnost pro pronajímání. Ve vaší zprávě o dluzích se ovšem mohou objevit dluhy vašeho bývalého manžela nebo mohou být účty chybně uvedeny jako nesplacené. Zpochybněte všechny chyby v úvěrové zprávě. Obvykle trvá několik měsíců, než se nepřesné informace odstraní.

5. Potřeba splacení kauce

Pronajímatelé obvykle chtějí minimálně měsíční nájemné jako kauci, aby se ochránili v případě, že byt poškodíte nebo odejdete před koncem nájmu. Běžnou praxí je výše 3 nájmů jako kauční sumy.

Pokud máte dobrou bonitu nebo dlouhou historii pronájmů, můžete se pronajímatele zeptat, zda si můžete byt pronajmout bez složení kauce.

6. Spolubydlící pro řešení problémů

Každý byt je levnější, pokud se s vámi někdo dělí o účty. Spolubydlícího můžete hledat na webových stránkách, sociálních sítích a jiných online prostředcích. Nikdy nejste sami. Skoro vždy se v blízkosti nachází někdo, kdo by spolubydlení ocenil. I když je lepší, že dotyčnou osobu již znáte.

Ověřte si ovšem, zda vám nájemní smlouva umožňuje mít spolubydlícího, protože ne všechny nájemní smlouvy to umožňují. Pokud by byl ve spolubydlení problém, smlouva lze poupravit. Za poplatek nebo navýšení nájemného se lze na spolubydlících domluvit.

Vybavení bytu při spolubydlení

Osoba navíc může finančně vypomoci i s vybavením do interiéru. Uděláte tak společně útulné místo pro nový začátek. Pokud jste na to ovšem sami, je jen několik málo zařízení opravdu potřeba.

Pokud musíte shánět nového, vám prozatím neznámého spolubydlícího, požádejte každého potenciálního uchazeče o reference a měsíční kauci. Dejte předem jasně najevo svá očekávání ohledně čistoty a hostů. Předejdete tak sporům, nepříjemnostem a problémům.

2. Pobyt u přátel nebo rodiny

Pokud se na pronájem necítíte, nemáte čas nebo možnosti, okolí vám jistě rádo pomůže. Nejvíce přívětivá je v tomto neblahém období rodina. Chápající rodiče, sourozenci, nebo příbuzní vám střechu nad hlavou alespoň na pár chvil jistě nabídnou.

Přechodné bydlení u rodiny s sebou přináší útěchu, pocit klidu a bezpečí. Nejen, že vám poskytnou zázemí za minimální náklady, ale emočně vás podpoří. Přátelé vám mohou dodat nadhled a podpoří pozitivní myšlení.

1. Zavolejte jim a zeptejte se

Nechoďte k nikomu jen tak nenadále s kufrem, ale zavolejte mu předem. Zeptejte se, jestli u nich můžete chvíli zůstat. Vhodnou komunikaci doplníte o termín, kdy předpokládáte, že se odstěhujete.

Můžete například říct: „Mami, potřebuji se vrátit domů. Nevadí to? Mám našetřeno jen pár stovek. Ale když u tebe budu moci zůstat dva nebo tři měsíce, postavím se zpět na vlastní nohy.“

2. Rychle ušetřete peníze

Nemůžete věčně spát u někoho na gauči, takže omezte všechny zbytečné výdaje a pokud je to možné, vezměte si další práci na částečný úvazek. Vybudujte si dostatek peněz, abyste si mohli dovolit kauci na malý byt. Zde je 7 typů, kde ušetřit.

Práce na částečný úvazek může být ideální, protože vás drží mimo dům. Podívejte se na nabídku brigád, částečných pracovních pozic ve vašem okolí a najděte si přivýdělek, kterým získáte dodatečné finance a volný čas využijete smysluplně. Perfektní je venčení psů, řidič nebo barman.

3. Buďte vzorným hostem

Lidé vám prokazují velkou laskavost, když vás nechají u sebe na chvíli přespat. Usnadněte hostiteli práci tím, že budete udržovat svůj prostor v čistotě, nebudete dělat hluk a budete se chovat ohleduplně, když má hostitel hosty.

Umývejte nádobí nebo připravujte jídlo, aniž byste se ptali. Ulevíte tak hostiteli od stresu. Vyhněte se zbytečnému využívání elektřiny svého přítele tím, že si za jeho peníze nabijete počítač a telefon. Místo toho si najděte veřejnou kavárnu nebo si dobíjejte energii v práci. Šetřete vodu a neměňte jeho laskavost za wellness pobyt.

Stížnosti si nechte pro sebe. Myslíte si, že povlečení škrábe? Považujte se za šťastlivce, že máte kde bydlet.

4. Dodržujte jeho domácí pravidla

Vaši přátelé mohou mít pravidla, která vám připadají divná. O to ale nejde. Musíte je dodržovat, pokud nechcete být vyhozeni. Ptejte se na vše, co se zdá být nejasné.

Některá pravidla jsou nevyslovená. Věnujte pozornost zvyklostem svého hostitele. Pokud například sledují televizi pouze se sníženou hlasitostí, udělejte totéž.

5. Kupujte si vlastní potraviny

Měli byste si připravovat vlastní jídlo, aby váš hostitel neměl pocit, že na vás musí čekat. Zeptejte se svého přítele, kde je nejbližší obchod s potravinami a nakupte si jídlo.

Kupujte si vlastní jídlo a zkuste někdy překvapit například tím, že uděláte hromadnou večeři.

Ujistěte se, že je v lednici dostatek místa. Poproste o prostor, který budete využívat. Nesmíte omezovat jeho možnosti, proto zkuste občas sdílet své běžné nákupy.

6. Dobrovolnictví na úhradu nákladů

Dobrovolnou pomocí při nákupu potravin nebo placení jiných účtů si můžete vybudovat dobrou vůli. Například cestou z práce vyzvedněte velkou pizzu a pozvěte hostitele, aby se s vámi podělil.

7. Na požádání odejděte

Někdo může potřebovat, abyste odešli dříve, než budete chtít. Sbalte si věci a poděkujte. Poté zavolejte další rodině nebo přátelům a najděte si místo, kde můžete přechodně zůstat.

Nezapomeňte po sobě uklidit. Odstraňte všechny odpadky a vyperte povlečení nebo vyluxujte pohovku, na které jste spali. Nic po sobě nenechávejte.

3. Život s bývalým partnerem

Komunikace je základ. A to jak při manželským svazku, tak i po něm. Pokud jste alespoň v mezích na klidné, nebojácné úrovni vašeho vztahu, zkuste se domluvit na dočasném spolužití i po rozvodu. Jednou jste přeci byli rodina, tak proč by to nebylo možné i po rozvodu?

1. Promluvte si

Žádný zákon neříká, že po rozvodu musíte opustit svůj domov. Pokud nemáte žádné peníze, možná bude lepší, když budete stabilní a vyrovnaní, dokud se vám nepodaří našetřit dost peněz na byt. Vymýšlet přes moc způsoby pro nový domov, když prostředky žádné nejsou, není rozumné.

Mnohem jednodušší a klidnější cestou je kompromis a vycházení si vstříc. Zůstat u partnera je efektivním přechodným řešením. Samozřejmě budete potřebovat souhlas bývalého manžela – zejména pokud mu byl dům přidělen v rozvodovém rozhodnutí.

Pokud vás bývalý manžel v domě nechce, nabídněte, že budete bydlet v garáži nebo v domě pro hosty. Slevení z požadavků životní úrovně může obměkčit jeho negativní názor.

Pobyt v domě nepřipadá v úvahu, pokud v minulosti došlo k domácímu násilí nebo pokud je proti vám vydán soudní zákaz přiblížení.

2. Přispívání na platbu účtů

Měli byste si rozdělit společné náklady, jako je daň z nemovitosti, pojištění, elektřina. Pokud si to můžete dovolit, do společných úhrad spadá i hypotéka. Sedněte si s manželem/manželkou a promluvte si o tom, na co budete přispívat.

Pokud nemáte žádné peníze, přihlaste se jako dobrovolníci na práce v domácnosti. Můžete vařit všechna jídla, provádět opravy a uklízet.

3. Sestavte si rozvrh, harmonogram

Snažte se co nejvíce omezit kontakt. Pobyt v domě bude pro všechny nepříjemný, ale podrobný režim může vše usnadnit. Pokud se váš bývalý vyžívá v konfliktech, bude omezení kontaktu prospěšné.

Můžete například vstávat o hodinu dříve než váš bývalý partner a vracet se domů o hodinu dříve. Naplánujte si také, kdy budete používat koupelnu a kuchyň. Předejdete tak sporům a spolužití po rozvodu nebude tak náročné.

Na co nezapomínat, jak se chovat ve spolužití

Předchozí body souvisí s pravidly, jasným nastavením a vymezením systému společného života s bývalým partnerem. Následující body jsou základem k tomu, jak podpořit funkčnost výše zmíněného.

4. Buďte ohleduplní

Možná jste byli v manželství nepořádní, ale teď po sobě musíte uklízet. Staňte se ideálním spolubydlícím.

Dodržujte tato pravidla:

  • Nádobí si po sobě myjte sami.
  • Jezte pouze jídlo, které si koupíte. Pokud chcete něco, co koupil váš bývalý, nejdřív se zeptejte.
  • Dobrovolně uklízejte společné prostory, například koupelny, sekejte nebo hrabejte trávník.

Tato gesta jsou vstřícná, nápomocná a velmi důležitá. Atmosféra bude bezkonfliktní a dle možností harmonická.

5. Vyhněte se novému rande ve společném bydlení

Váš bývalý by mohl být naštvaný, a kdo by se mu divil? Je strašně neslušné začít chodit na rande před bývalým manželem. Pokud chcete randit, scházejte se mimo domov a nevoďte je domů. Není také důvod dělat si reklamu, že spolu chodíte. Nechte si tuto novinku pro sebe.

6. Snížení konfliktů

Pokud máte děti, neustálé hádky jim škodí. Dokud zůstáváte v domě, musíte se zavázat, že budete žít v míru.

Napětí můžete zmírnit následujícími praktikami:

  • Naslouchejte bývalému manželovi a vyhněte se obranným atakům. Pokud si váš bývalý manžel stěžuje na vaše zvyky, vyvarujte se pokušení začít hádku.
  • Nevracejte se k rozvodu. Žijete doma z finančních důvodů, ne proto, že byste chtěli rozebírat, proč jste se vlastně rozvedli.

7. Odjeďte co nejdříve

Pobyt v domě by měl být dočasným řešením. Někteří lidé se cítí dobře, když jsou součástí páru, i když už nejsou manželé. Pro svůj osobní růst byste se měli odstěhovat, jakmile si to budete moci dovolit.

4. Zvažování dalších možností

1. Pronajměte si obytný vůz

Pokud jste nenároční, potřebujete jen a pouze někde dočasně přespat, pronajměte si obytný vůz nebo si kupte ojetý. Požádejte přátele nebo rodinu, zda můžete parkovat na jejich pozemku. Pokud nikoho neznáte, můžete využít místa k tomu určená a za poplatek zaparkovat v místním kempu.

Obytná vozidla mají obvykle prostor na spaní, jídelnu a koupelnu. Některé obytné vozy jsou již na velmi vysoké úrovni. Nabízí vše, co člověk potřebuje. Stísněné prostory vynahradí nenáročnost na náklady, nebo jednodušší a opravdu rychlejší úklid.

Pronájmy můžete najít na internetu. Poohlédněte se po nejvýhodnější ceně.

2. Požádejte o pomoc s bydlením

Neziskové organizace a státní podpory jsou další možností, které mohou pomoci s nalezením bydlení. Pokud jste s příjmy na nule, nemáte finanční prostředky, můžete se obrátit na úřad ve vašem městě a požádat o příspěvek na bydlení.

Město navíc pravidelně vypisuje výběrové řízení na volné městské byty, ve kterých se platí minimální nájemné. I přesto, že se často může jednat jen o malý byt, může být pro start naprosto dostačující. Stačí se zeptat na městském úřadě na aktuální nabídky, popřípadě si je vyhledat na oficiálních stránkách a dle požadavků se přihlásit do řízení.

Pro zajímavost, v USA mohou lidé s nízkými příjmy požádat o poukázku na bydlení. Najdou si pronajímatele, který je ochoten poukázku přijmout, a pronajmou si byt přímo od něj. Poukaz pak dotuje nájem. Obrací se na nejbližší veřejný úřad pro bydlení.

Doplňující tipy

  • Pokud máte děti, ale nepobíráte výživné, neprodleně se obraťte na místní úřad pro výživné. Ten může pomoci k vymáhání výživného.
  • Pokud žijete v místě s vysokými životními náklady, zvažte přestěhování do čtvrti, kde je nájemné cenově dostupnější.

Začátek po rozvodu je náročný, ovšem vše je řešitelné. Nový domov po rozvodu lze sehnat během pár chvil. Jen stačí vědět, jak, kde a co hledat.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang