Zlín

Zlín představuje statutární město východní Moravy. Rozkládá se na ploše 102,83 km² a žije zde přes 75 tisíc obyvatel. S celou zlínskou aglomerací to je kolem 100 tisíc obyvatel. Město leží na řece Dřevnice nedaleko Vizovické vrchoviny.

Zlín je významným průmyslovým městem a celkově jde o důležité centrum východní Moravy. Jde i o významné kulturní město mající Městské divadlo, Filharmonii Bohuslava Martinů, Krajskou galerii výtvarného umění atd. Pořádají se tu i různé festivaly. Nejvýznamnějším je Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež.

historických památek je oblíbený zámek, který byl vytvořený z původní tvrze a byl několikrát přestavěný. Nyní v něm najdete Muzeum jihovýchodní Moravy. Zajímavou památkou je Zlínský mrakodrap. Jedná se o jednu z prvních výškových staveb v Evropě. Z dalších pamětihodností města si jmenujme Vilu Tomáše Bati, Dům umění, Trantírkův dům, Římskokatolický kostel sv. Filipa a Jakuba atd.

Turismus ve Zlíně

Zlín se nachází jihovýchodně od Prahy a je jedním z nejoblíbenějších turistických měst v České republice. Toto město zaznamenalo po první světové válce velký rozvoj a stalo se významným městem zejména v oblasti cestovního ruchu a obchodu. Turisté zde omezí mnoho výrazných turistických atrakcí, jako jsou luxusní hotely, léčebny, oblíbené trhy a moderní nákupní a zábavní centra.

Dále je tu nespočet místních i mezinárodních restaurací, muzeí, která vyprávějí o bohaté historii Zlína, moderních budov, jako jsou vysoké mrakodrapy s nádherným panoramatickým výhledem, a monumentálních staveb, které nesou historii ve svých starobylých zdech.

Zrodila se v něm firma Baťa Shoes, která se stala známou mezinárodní společností a středem pozornosti mnoha milovníků módy po celém světě. Má také své vlastní muzeum, které ukazuje, jak se v průběhu historie firmy vyráběly různé druhy obuvi.

Návštěva Zlína

Zlín je proslulý zahradami, parky a dalšími zelenými plochami, které se nacházejí po celém městě. Ostatně, když je podzim, je k vidění krásný kontrast mezi svěží zelení v parcích a stromy s podzimními odstíny.

Co navštívit?

  • „Budova 21“ nebo „Baťovy mrakodrapy“, které jsou vysoké 77,5 metru. Byly dokončeny v roce 1911 a nyní v nich sídlí zlínské vládní ústředí. Ve 21. patře se nachází terasa, která je otevřená po celý rok a odkud lze vidět úchvatné
  • „Velké kino“: postaveno v roce 1933, ve své době největší kino v Československu, které se pyšnilo jedním z největších kinosálů. Dnes pojme tisíc diváků.
  • „Nemocnice Baťa De Zlín“ byla založena v roce 1927 a stala se jednou z nejmodernějších nemocnic v Československu.
  • „Pomník Tomáše Bati“ je stavba z roku 1933, která připomíná zásluhy Tomáše Bati. Baťa zemřel nečekaně při letecké nehodě v roce 1932. Od roku 1955 zde sídlí Filharmonie Bohuslava Martinů.
  • „Zoo Lešná“: jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na celé Moravě. Milovníci přírody mohou navštívit jak zoologickou zahradu, tak romantický zámek z 19. století s rozlehlým parkem v anglickém stylu.

Snad nejdůležitější věcí, kterou je třeba zmínit, je industriální atmosféra, kterou město vyzařuje. Jedním z jeho nejcharakterističtějších prvků jsou totiž jednoduché domy z červených cihel, které jsou k vidění po celém Zlínsku. Tyto domy nechal postavit Tomáš Baťa pro své dělníky.

Baťa, vizionář – Království bot, které dobylo svět

Tomáš Baťa starší, zakladatel slavné zlínské obuvi, byl vizionář. Odstartoval neuvěřitelný rozmach města a regionu tím, že vytvořil nevídané podmínky pro život a práci. Jeho sociální, bytová a mzdová politika byla neobvyklá nejen pro Československo, ale i pro západní Evropu. Geniální inovace vedly k celosvětové expanzi a dnes si lze baťovskou obuv koupit na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

V roce 1939 dal Antonín Baťa Zlínu novou dominantu: ikonickou administrativní budovu 21 a centrum rodinného impéria. Díky šestnácti patrům a výšce 77,5 metru byla označována za první mrakodrap v Československu. Dodnes lze obdivovat funkční pojízdnou kancelář šéfa firmy, umístěnou ve výtahu.

O značce Baťa se lidé mohou dozvědět více při návštěvě další funkcionalistické budovy: 14|15 Baťův institut, kde se nachází muzeum s expozicí nazvanou Baťův princip.

Zlínský funkcionalismus

Svět dnes také obdivuje jedinečný urbanismus a typickou „baťovskou“ architekturu. Vznikla důmyslnou standardizací, unifikací, ekonomizací staveb a maximálním zjednodušením, pokud jde o počet stavebních prvků.

Kombinace železobetonového skeletu s cihelným zdivem a okny v kovových rámech dala vzniknout jedinečnému světu působivé moderní, úsporné a funkční architektury. V nezaměnitelných budovách lidé bydleli, pracovali, nakupovali a bavili se. Funkcionalismu ve Zlíně nikdo neunikne, ani když si obuje proslulé boty od Bati.

Největší filmový festival pro děti a mládež na světě

Zlínský filmový festival je jedinečný, je jedním z prvních a největších filmových festivalů svého druhu. Každoročně uvádí kolem 350 filmů z více než 50 zemí a na Moravu přivádí kolem 95 tisíc dětských i dospělých diváků. Hlavní cenou je Zlatá bota, která se uděluje nejlepšímu animovanému a hranému filmu pro děti a nejlepšímu hranému filmu pro mládež.

Film pro děti má ve Zlíně dlouholetou tradici. V jeho ateliérech měly původně vznikat filmy propagující obuvnické impérium Tomáše Bati. Krátce nato začaly produkovat umělecké filmy a brzy se staly úspěšnými. Zasloužili se o to výjimeční tvůrci, například Elmar Klos, který spolu s Jánem Kadárem získal Oscara za film Obchod na korze.

Další osobností spojenou se Zlínem je známý výtvarník a autor animovaných filmů Karel Zeman, známý především díky speciálním efektům použitým ve filmu Cesta na začátek času.

Promítání a doprovodné akce se konají na mnoha místech ve Zlíně. Festival každoročně láká laickou i odbornou veřejnost, která se může zúčastnit workshopů, besed a seminářů. V blízkosti, v Olomouci, se pořádá také například Academia film Olomouc. To je naopak mezinárodní festival dokumentárních filmů.

Galerie moderního umění

Firma Baťa ve Zlíně přispěla také k založení profesionální galerie výtvarného umění. Galerie vznikla díky uměleckým dílům zakoupeným na různých výstavách, přehlídkách současného českého umění, a to jak klasického, tak avantgardního.

Galerie sídlí v budově 14 zlínského továrního areálu. Nový Zlínský salon úspěšně navazuje na tradici spolu se Zlínským salonem mladých, zaměřuje se na nejzajímavější díla talentovaných umělců do 30 let.

Zlínský kraj – co navštívit

Zlínský kraj je administrativní členění Česka, které se nachází ve východní části země. Kraj se dělí na následující okresy: Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín. Název kraje je nepřekvapivě odvozen od názvu jeho hlavního města, kterým je Zlín. Toto město vděčí za svůj rozvoj panu Tomáši Baťovi a slavné obuvnické firmě, kterou zde v roce 1894 založil: Baťa.

Co dalšího navštívit ve Zlínském kraji?

  • Lázně Luhačovice
  • Pustevny
  • Kroměříž
  • Vizovice
  • Rožnov pod Radhoštěm

Procházka lázněmi Luhačovice je díky pohádkové architektuře Dušana Jurkoviče velkolepá. Navíc lze ochutnat vodu z veřejně přístupných léčivých pramenů. Jurkovičovu architekturu připomínající perníkové chaloupky najdete také na Pustevnách. Jedinečnost Arcibiskupského zámku a Květné a zámecké zahrady v Kroměříži potvrdil zápis na seznam UNESCO.

Vizovice jsou proslulé svými zámeckými a ovocnými pálenkami, z nichž nejznámější je slivovice Rudolf Jelínek. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největším a nejstarším skanzenem ve střední Evropě s více než stovkou původních objektů.

Kroměříž

Kroměříž je středně velké město na řece Moravě ve Zlínském kraji. Toto půvabné moravské městečko je známé díky zámku a jeho zahradám, které se zde nacházejí. Zahrady a zámek v Kroměříži byly v roce 1998 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO jako sedmá památka z Česka. Vzhledem k vysoké koncentraci historických památek se městu přezdívá „hanácké Athény“. Haná nebo Hanácko je region na střední Moravě.

V létě Kroměříž připomíná rajskou zahradu. Zdejší zahrady, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, představují dokonalou symbiózu světla, rostlin, vody, umění a architektury. Zámek a zahrady patří k nejkrásnějším v Evropě. Návštěvníky pohltí labyrint zelených stěn, originální květinová a sochařská výzdoba, proto se projděte po kolonádě a kolem historických skleníků.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang