Recenze investičních plánů na XTB – jak na to, vyplatí se?

XTB je mezinárodní broker specializující se na online obchodování s různými finančními nástroji, jako jsou akcie, forex, komodity, indexy a kryptoměny. Kromě toho XTB nabízí investiční plány. Jak funguje investiční plán XTB a jak ho otevřít?

Společnost XTB byla založena již v roce 2002 a od té doby se neustále rozvíjí a roste. Pravidelně nabízí investorům nové funkce a produkty a snaží se svět investování přiblížit a zpřístupnit co nejširšímu okruhu lidí.

Investiční plán XTB nabízí možnost pasivního investování, které lze plně zautomatizovat.

Vyzkoušet automatické investování XTB >


U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.

Jednou z novinek podzimu 2023 je produkt pro dlouhodobé pasivní investování. Na začátku roku 2024 se investoři dočkali zásadního vylepšení tohoto produktu v podobě automatického investování peněz.

Investoři nyní mohou u XTB využít rostoucí potenciál burzovně obchodovaných fondů (ETF) a jednoduše vytvářet svá portfolia přímo v mobilní aplikaci XTB pomocí tzv. Investičních plánů.

Co je Investiční plán XTB? Jaké jsou poplatky XTB? A jak otevřít Investiční plán XTB? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší následující článek.

Investiční plán XTB

Jedním z nejžhavějších investičních témat na celém světě se v posledních letech staly ETF (Exchange-Traded Fund), což jsou investiční fondy obchodovatelné na burze. ETF poskytují přístup k širokému spektru aktiv, což umožňuje investorům snadno diverzifikovat svá portfolia bez nutnosti kupovat jednotlivé aktiva.

I investoři XTB do ETF investují čím dál více peněz, proto broker XTB začal nabízet možnost pasivního investování a vytváření Investičních plánů právě prostřednictvím ETF.

Investovat lze už od 15 EUR / 15 USD a vytvořit si lze až 10 portfolií. Každé z portfolií může obsahovat až 9 ETF. V současné době si investoři u XTB mohou vybírat z více než 365 ETF. Kompletní seznam ETF je dostupný zde.

Jak Investiční plán XTB funguje? Při vytváření Investičního plánu XTB si investor zvolí přesnou částku, kterou chce investovat. Spustí si tzv. automatické investování a každý měsíc posílá určenou částku ze své banky do XTB. Kromě toho lze peníze do Investičního plánu vkládat i kartou.

Peníze se automaticky zkonvertují do EUR, USD nebo GBP, ve kterých se ETF obchodují. Samozřejmě může investor rovnou posílat i EUR nebo USD, pokud je má jako základní měnu. Následně je automaticky provedena alokace prostředků v rámci Investičního plánu v závislosti na individuálním rizikovém profilu a zvoleném investičním horizontu.

Investiční plány lze kdykoli otevřít a uzavřít, což investorům umožňuje aktivně spravovat své prostředky a přerozdělovat je, když se změní jejich priority.

Investiční plán XTB si může každý zvolit podle svého. Může se jednat o spoření na důchod, šetření na novou elektroniku nebo dovolenou. Každý investor se může sám rozhodnout, jaký je účel jeho investičního plánu, kolik chce investovat a na jak dlouho.

Investiční plán XTB nabízí široce diverzifikované portfolio a dostupnost komukoliv již od 15 EUR měsíčně.

Jak otevřít investiční plán XTB

Současnou nevýhodou je, že Investiční plán lze zatím nastavovat jen v mobilní aplikaci. V nejbližších měsících by však měl být Investiční plán XTB spuštěn i ve webové aplikaci. Jak otevřít investiční plán XTB?

Pokud je někdo u XTB nový, musí si nejprve u XTB otevřít účet. Na webu brokera v pravém horním rohu klikne na tlačítko Otevřít účet. Pak bude přesměrován na formulář, kde vyplní pouze o email a heslo. Poté klikne na tlačítko Dále.

V dalším kroku se musí vyplnit prohlášení FATCA, CRS a prohlášení o skutečném majiteli. Následně se vyplňují údaje o bydlišti. Volí se také typ účtu, měna účtu a jazyk. Uživatel také musí doložit:

 • identifikační dokument č. 1 – přední a zadní strana (fotografie) občanského průkazu,
 • identifikační dokument č. 2 – sken/fotografie pasu, rodného listu nebo řidičského průkazu. Stačí přední strana.
 • bankovní konto – potvrzení bankovního spojení, kam bude broker posílat výplaty.

Také se vyplňuje dotazník o investičních cílech a přístupech k riziku. Po ukončení registrace musí klient počkat na aktivaci a schválení účtu, a pak už může zjišťovat, jak otevřít investiční plán XTB.

Pár dní po registraci bude klientovi volat přiřazená kontaktní osoba na pražské pobočce v Praze, se kterou lze vše řešit. Telefonát je spíše formální, kdy je klient dotazován, zda je mu všemu jasné.

Registrace na XTB je stejná jako u jiných brokerů – vždy je nutné ověřit identitu klienta a vyplnit dotazník o investičních cílech a schopnosti nést riziko.

Otevřít investiční plán u XTB >

V mobilní aplikaci lze Investiční plán XTB najít dole pod tlačítkem „Save“. Je třeba kliknout na ikonu „Začněte investovat chytře“. Pak už se lze pustit do výběru ETF. Vybírat si jde podle rizikového skóre, nebo si ETF filtrovat či rovnou vyhledat. Po kliknutí na ikonku „I“ se ukáže více informací o vybraném ETF.

Ve filtru si lze zvolit měnu, v jaké má být fond denominovaný, rating od Morningstar (agentura, která monitoruje ETF), sektory odvětví či možnost zapnout automatickou reinvestici dividend (kterou lze doporučit, jelikož v čase znásobí složené úročení).

Když si investor vybere ETF, klikne na „Další“ a dostane se na obrazovku s alokacemi. Ty může měnit podle libosti do 100 %, nebo si může zvolit Automatické přidělování. Zároveň se zobrazí graf, jak se v posledních pěti letech vyvíjelo vybrané portfolio ETF.

Po zvolení alokace se objeví obrazovka s oznámením o vytvoření Investičního plánu XTB. Posílání peněz lze nastavit hned nebo až později. Také si lze zvolit název Investičního plánu a jeho ikonu.

XTB automatické investování

Peníze do Investičního plánu XTB lze posílat manuálně (tedy před každou investicí odklepnout zaslání peněz), nebo automaticky. Automaticky lze i následně investovat.

XTB automatické investování je strategie investování, která zahrnuje pravidelné a opakované nákupy finančních aktiv bez ohledu na aktuální situaci na trhu. Tento přístup umožňuje investorům vytvářet dlouhodobé portfolia s cílem dosáhnout dlouhodobých finančních cílů.

V případě automatického investování XTB si investoři mohou pravidelně doplňovat svá portfolia nastavením preferované četnosti plateb (denní, týdenní, měsíční) a způsobu platby (kreditní karta, bankovní převod nebo volné prostředky z účtu XTB).

Peníze se pak po připsání na investiční účet automaticky zainvestují do vybraných ETF dle zvolené alokace. Jakmile jsou peníze připsány, resp. automaticky investovány, může investor vidět aktuální hodnotu Investičního plánu XTB a nakoupené ETF. Na záložce „Výkon“ se může podívat na vývoj portfolia.

Je dobré vědět, že funkci automatického investování XTB je třeba nastavit pro každé portfolio zvlášť

V záložce „Podrobnosti“ se zobrazuje alokace dle typu aktiv, regionů, sektorů. Investiční plán XTB lze kdykoliv upravit, změnit nebo zavřít. Při zavření Investičního plánu se nejdříve musí vypnout funkce Automatického investování XTB. Také se musí zrušit trvalý příkaz v bance.

Následně musí investor potvrdit, že další den budou všechny pozice prodané.

Platforma XTB

Broker XTB láká investory na svou dobře navrženou a uživatelsky přívětivou platformu XTB vyvinutou samotnou společností XTB pro obchodování s finančními nástroji. Jmenuje se xStation. Tato platforma XTB je k dispozici pro obchodníky všech úrovní zkušeností. Nabízí širokou škálu funkcí a nástrojů pro efektivní obchodování.

V minulosti bylo možné využívat u XTB platformu Meta Trader 4. Tato platforma je nyní k dispozici pouze pro klienty, kteří s ní v minulosti pracovali. Nově otevřené obchodní účty již tuto platformu nepodporují a využívají platformu xStation.

xStation je známá svým přehledným a snadno použitelným rozhraním, které umožňuje obchodníkům rychle a snadno navigovat a provádět obchody. Platforma XTB zároveň poskytuje širokou škálu grafických nástrojů pro technickou analýzu.

Skvělým nástrojem platformy XTB je mj. kalkulačka obchodníka. Ta vypočítá marži, provizi a další důležité parametry pro každý obchod, nebo funkce cenových alertů. Zároveň pošle notifikaci na mobilní telefon, když se cena určitého aktiva dostane na obchodníkem zadanou úroveň.

Platforma XTB poskytuje přístup k aktuálním zprávám o trzích, analytickým zprávám a ekonomickému kalendáři, což umožňuje obchodníkům sledovat klíčové události a trendy na trhu. Kromě toho xStation umožňuje obchodníkům přizpůsobit si své pracovní prostředí podle svých potřeb a preferencí.

Webová platforma XTB je kompatibilní s prohlížeči Chrome, Firefox, Safari a Opera. XTB nabízí také mobilní aplikaci XTB, která je k dispozici pro iOS i Android. Právě v mobilní aplikaci je možné používat Investiční plán XTB.

XTB poplatky

K otevření Investičního plánu XTB je nutné být u XTB registrovaný a mít aktivní účet. Otevření a vedení účtu XTB je zdarma pro všechny aktivní klienty. Vklady a výběry jsou u XTB také zdarma. Vklad přes PayPal je zdarma, stejně tak i bankovní převod.

I Investiční plány jsou zdarma a obchodování akcií a ETF do objemu 100 000 EUR měsíčně je také zdarma. Všechny transakce nad tento limit jsou zpoplatněny 0,2 %, min. však 10 EUR.

Platí se pouze poplatek za měnovou konverzi a poplatek za případné dobití účtu platební kartou.

Za vklad kreditní/debetní kartou se platí poplatek 0,77 % z vložené částky při vkladu v CZK, 0,70 % z vložené částky při vkladu v EUR a 0,95 % z vložené částky při vkladu v USD.

Pokud investor nakupuje zahraniční ETF a nemá eurový nebo dolarový účet, účtuje se poplatek za konverzi měn ve výši 0,5%.

Investiční plány u XTB se nepojí s poplatky za založení, zrušení či vedení. Jediné poplatky jsou naúčtovány při přesáhnutí měsíčního obratu 100 000 €, při vkladu peněz přes platební kartu či při investování v jiné měně (např. investice korun do ETF vedených v eurech). U XTB je možné mít až 4 měnové účty v CZK, EUR a USD a neplatit tak žádný poplatek ani za směnu.

Kompletní ceník investičních plánů >

Velkou výhodou investičních plánů u XTB je právě jejich potenciální bezplatnost. Klienti si mohou nastavit pravidelný převod, vybrat si ETF do svého investičního plánu a nastavit automatické zainvestování vybrané částky. Jiné platformy typu Fondee nebo Portu se pojí s poplatkem až 1 % ročně, nicméně také nabízí o něco větší pohodlnost pro uživatele. V horizontu desítek let však může tento poplatek představovat až stovky tisíc Kč, zatímco u XTB se lze poplatkům vyhnout.

Vždy se však platí poplatek u ETF (tzv. TER). Tradičně bývá do 0,2 % ročně. Některá ETF jsou levnější, např. nejpopulárnější ETF na index S&P 500 má běžně poplatek 0,07 %. Naopak některá tematicky sestavená ETF (např. na čistou energii, inovativní zdravotnictví apod.) mohou mít poplatek i nad 0,5 % ročně.

Investiční plány XTB jsou zdarma, stejně jako otevření a vedení účtu. Platí se však poplatky za konverzi měny.

XTB a daně

Kdo prodává cenné papíry a CFD deriváty, pravděpodobně se ho bude týkat povinnost podat daňové přiznání. Co se týká XTB a daní, pak se daní pouze zisk. Základem daně jsou výnosy realizované z prodeje akcií v daném zdaňovacím období snížené o výdaje (náklady) prokazatelně vynaložené na jejich dosažení.

Zdanění cenných papírů a derivátů u XTB se týká pouze zavřených pozic a prodaných cenných papírů či CFD – nedaní se otevřené pozice a pozice, které jsou stále v portfoliu investora.

Dále existují dvě zákonné výjimky, kdy není třeba danit. Danit zisk cenných papírů a CFD není třeba, pokud:

 • investor drží akcie déle než tři roky (tj. doba mezi nákupem a prodejem akcií přesáhne 3 roky), tzv. časový test, nebo
 • celkový příjem ze všech cenných papírů prodaných v kalendářním roce nepřesáhne částku 100 000 Kč.

Tyto výjimky platí jenom u cenných papírů, u CFD derivátů nikoliv. U nich je vždy nutné platit daň z příjmu fyzických osob, která je 15 %.

Co je XTB?

XTB je mezinárodní finanční společnost, která se specializuje na online obchodování s finančními nástroji. Založena byla v roce 2002 ve Varšavě a od té doby se stala jedním z předních brokerů na trhu. Hlavními nabízenými produkty jsou obchodování s akciemi, forex, komoditami, indexy a kryptoměnami.

U XTB není důvod se ničeho obávat. XTB má licenci ČNB, což znamená, že musí dodržovat zákony a přísné standardy, transparentně zveřejňovat své finanční výkazy a zajišťovat ochranu investorů. Jedná se o společnost, která je kótovaná na Varšavské burze cenných papírů.

XTB broker je tak považován za velmi bezpečného brokera. Za dobu svého působení na finančních trzích založil broker XTB 12 poboček po celém světě.

Klienti XTB mají k dispozici různé typy účtů a také mohou využívat širokou škálu vzdělávacích materiálů, webinářů a analytických nástrojů, které jim pomáhají při rozhodování při obchodování na finančních trzích.

XTB recenze a zkušenosti

Broker XTB je na trhu již od roku 2002, kdy už tato samotná doba by mohla o něčem vypovídat. Jaké však mají obchodníci opravdové zkušenosti s XTB?

V první řadě je XTB ověřený broker s licencí ČNB a kótovaný na Varšavské burze cenných papírů. Dohlížejí na něj i největší světové regulační orgány. Dodržuje tedy všechny zákony a pravidla, jedná transparentně a není se třeba obávat jakýchkoliv podvodů.

Obchodníci si ve svých zkušenostech s XTB chválí, že XTB jako jeden z mála brokerů umožňuje obchodování reálných akcií a ETF bez poplatků. Na druhou stranu negativně hodnotí vysoký poplatek za měnovou konverzi.

XTB nabízí akcie, ETF i CFD, kromě toho se neusíná na vavřínech a pravidelně nabídku svých produktů rozšiřuje. Důkazem je právě Investiční plán XTB z podzimu 2023 a jeho vylepšení v podobě automatického investování.

Oproti konkurenci XTB zatím nenabízí dlouhodobý investiční produkt, nicméně i tento produkt lze během roku 2024 u XTB očekávat.

Investoři mají u XTB zkušenosti se skvělým zákaznickým servisem, který kromě češtiny poskytuje podporu v dalších 17 jazycích, je k dispozici 24 hodin denně 5 dní v týdnu, a to prostřednictvím e-mailu, chatu nebo telefonu. 

V recenzích XTB se také často objevuje chvála na nízké poplatky za obchodování CFD. Mnozí obchodníci proto hodnotí XTB jako nejlepšího brokera pro CFD. Naopak negativně je někdy hodnocena platforma XTB, která se začátečníkům zdá příliš složitá.

Co se týká samotného investičního plánu XTB, pak tento se hodí především pro potřeby dlouhodobých investorů, kteří nechtějí trávit moc času aktivní správou portfolia. Díky funkci automatického investování je pak pasivní investování posunuto na další úroveň. Investor se díky tomu nemusí vůbec o nic starat.

XTB zkušenosti s Investičním plánem jsou vesměs pozitivní. Nicméně negativně je hodnoceno, že Investiční plány XTB jsou dostupné pouze v mobilní aplikaci. I to se však má do budoucna změnit.

Všechny XTB recenze lze shrnout tak, že XTB patří mezi nejlépe hodnocené brokery na trhu. Nabízí podporu češtiny, kvalitní zákaznickou linku, vedení účtu v korunách a jako jeden z mála i instrumenty s vazbou na český trh.

XTB broker a jeho alternativy

Pokud by někoho broker XTB i přes dobré recenze neoslovil, může se porozhlédnout jinde. Mezi největší konkurenty XTB patří Portu, Fondee a eToro. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Fondee – pasivní investování na míru

Fondee je automatizovaná investiční platforma, která nabízí jednoduché investování.

Platforma Fondee byla založená v roce 2020 a je podporována J&T Bankou, která finančně Fondee zaštítila. Fondee nabízí čtyři druhy investování:

 • investice na míru
 • udržitelné investice
 • dětské investiční účty
 • investice na důchod

Stačí si zvolit investiční profil a cíl a platforma Fondee se postará o všechno ostatní. Investor se nemusí starat o rebalancování portfolia, výběr aktiv nebo sledování trhu.

V rámci Investice na míru a Udržitelné investice nabízí Fondee 7 druhů portfolií.

Více o Fondee >

Výhody Fondee jsou následující:

 • investování již od 1 000 Kč
 • automatické rebalancování portfolia každý měsíc
 • žádné vstupní ani výstupní poplatky
 • web i mobilní aplikace
 • dozor ČNB

Nevýhody Fondee jsou tyto:

 • nelze sestavit vlastní portfolio nebo zasahovat do složení portfolia
 • poplatek ve výši 0,9 % + náklady samotných ETF – cca do 0,2 % za celé portfolio
 • investice pouze v korunách
 • chybí měnového zajištění
 • vyšší expozice vůči evropským akciím, které v čase přináší nižší výnos než americké akcie

Dobré je také vědět, že investování na Fondee se pojí s nižším rizikem pro méně zkušené investory, jelikož Fondee portfolia sestavují experti a klienti do něj nezasahují. Jakékoliv investování je však samozřejmě rizikové.

Portu – automatické investování i do vlastních strategií

Portu nabízí automatizované investování i vytváření vlastních strategií a portfolií.

Stejně jako platforma Fondee, tak i Portu je automatizovaná platforma. Portu toho však nabízí mnohem víc. Aktuální nabídka Portu produktů je následující:

 • Portfolio na míru
 • Tematické strategie
 • Vlastní strategie
 • Portu DIP
 • Dětské účty
 • Investiční rezerva
 • Portu Crypto
 • Portu Gallery
 • opPORTUnity

Platforma Portu je jeden z nejlepších způsobů, jak pasivně investovat do ETF.

Vyzkoušet investování přes Portu >

Výhody Portu jsou tyto:

 • investování již od 500 Kč
 • investování i v eurech
 • nákup frakčních akcií
 • bez vstupních i výstupních poplatků
 • možnost snížení poplatků u dlouhodobých investic
 • vlastní portfolio nebo portfolio na míru
 • pravidelné rebalancování 1x týdně
 • zajištění proti měnovému riziku
 • web i mobilní aplikace
 • automatická diverzifikace portfolia

Portu má i své nevýhody, avšak je jich málo. Resp. jedná se jen o tyto:

 • obchodní dny jen 2x týdně (zpravidla úterý + čtvrtek či pondělí + středa)
 • poplatek 1 % + náklady samotných ETF – cca do 0,2 % za celé portfolio

Kdo se rozhoduje mezi Portu a Fondee, pak by měl vědět, že Portu nabízí více možností, co se týče upravování portfolia nebo výběhu ETF fondů podle sebe. Pro začátečníka nebo toho, komu stačí předem sestavené portfolio, bude lepší Fondee.

Fondee sice nabízí nižší poplatky, nicméně u Portu lze za určitých podmínek získat slevu na poplatcích až 40 %. Lze říci, že obě platformy jsou skvělým způsobem, jak investovat bez starostí.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang