V jakých situacích se hodí výpočet procent?

Výpočet procent se objevuje v matematických slovních úlohách na základních školách. Výpočet procent se vyplatí znát i v běžném životě mimo školní lavice. Výpočet procent z celku použijeme při počítání různých slev a akcí při nakupování, počítání procent se používá v účetnictví při odvádění daní nebo si můžeme spočítat, jak je drahá nebankovní půjčka online či půjčka od banky 3030.

K čemu jsou procenta?

Procenta si možná pamatujete ze základní školy, vyjadřují určitou část celku. Procenta se dají vyjádřit i zlomky, výpočet procent je možné provést trojčlenkou nebo kalkulačkou. Základ má vždy 100 % a z tohoto základu se provádí výpočet procent z celku. Nejčastěji používaná procenta se mohou vyjádřit i zlomky, například 75 % jsou tři čtvrtiny, 25 % je jedna čtvrtina a 50 % je jedna polovina. Výpočet procent se, na rozdíl od jiného učiva ze základní školy, hodí v běžném životě. 

Počítání procent bude užitečné u výpočtu procent z celku, pokud je nějaké zboží zlevněné o určitá procenta. Další využití výpočtu procent je u zjišťování, jak jsou drahé nebankovní půjčky online, dlouhodobé půjčky bez registru nebo půjčky od bank. Nejjednodušší způsob výpočtu procent je použít kalkulačku nebo si pomoct trojčlenkou. Ne vždy je však dostupná kalkulačka a některé příklady jsou natolik jednoduché, že postačí pár jednoduchých výpočtů v hlavě.

Příklady počítání procent

Pro lepší pochopení a představu toho, jak se provádí výpočet procent z celku, se podívejte na následující příklady výpočtů. Kolik zaplatíte na úrocích u půjčky online od banky 3030 Air bank nebo třeba u dlouhodobé půjčky bez registru? Banka 3030 má u své půjčky úrok 4,9 % a potřebujete si půjčit 190000 Kč na ojetý automobil. O kolik přeplatíte půjčku online?

Celkovou částku půjčky vydělíme číslem 100 a získáme výsledek 1900. Nyní potřebujeme číslem 1900 vynásobit základ navýšený o úroky (104,9 %), tedy 100 + 4,9. Výsledkem je 199310. U Air bank půjčky online zaplatíte na úrocích částku 9310 Kč. Výpočet procent z celku se dá použít při počítání slev a akcí u různých druhů zboží. U slev zboží můžeme snadno zjistit, kolik stálo zboží před slevou. Prodejce často uvádí cenu před slevou i po ní. 

Ale pro účely představení výpočtu procent z celku budeme předpokládat, že prodejce uvedl pouze cenu po slevě. Výrobek nyní stojí 4850 Kč a sleva je 25 %. Částku po slevě vydělíme zbývajícím počtem procent, které chybí do základu, který je 100 % (100 – 25). Číslo 4850 vydělíme číslem 75 a získáme 64,66. Toto číslo vynásobíme číslem 100 a získáme původní cenu zboží před slevou, která je 6466 Kč.

Počítání procent se používá v účetnictví při počítání daní a částek, které se na dani odvedou. Příkladem je 15% daň z příjmů. Zjednodušeně vydělíme hrubou mzdu číslem 100 a tento výsledek vynásobíme počtem procent, tedy číslem 15. Pokud je hrubá mzda ve výši 38000 Kč a použijeme popsaný postup výpočtu, odvod na daních bude ve výši 5700 Kč.

Další možnosti počítání procent

Jako příklady výpočtu procent byly představeny pouze některé. Nejvíce zapeklité bývají matematické slovní úlohy, které jsme řešili ve škole s časovým limitem. Pokud si nepamatujete, jak se pracuje s trojčlenkou a nemáte papír ani tužku, nejlepší je provést výpočet v kalkulačce. Chytré telefony mají kalkulačku, která má běžně funkci počítání procent.

Chceme-li vypočítat 15 % z 6935, na kalkulačce zadáme číslo 6935, stiskneme funkci mínus a navolíme číslo 15 s tlačítkem „%“. Výsledek 1040,25 se ukáže ihned. Výpočet procent se dá spočítat i v počítači, konkrétně v Excelu od Microsoft. V Excelu si vytvoříme tabulku nebo napíšeme potřebné údaje do buněk. Excel má jako kalkulačky speciální funkci počítání procent označenou „%“, kterou zapneme, aby se výsledek zobrazil v procentech.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang