Výhody a nevýhody mikropůjček

Mikropůjčky jsou malými půjčkami, které jsou rychlé, výhodné a umožňují velkému počtu dlužníků přístup ke kapitálu bez tradičního dodavatele půjček. Avšak to, že je často snazší získat mikropůjčku než jiné formy financování, neznamená, že jejich využití nemá nevýhody. Jaké jsou výhody a nevýhody mikropůjček od nebankovních společností?

Mikropůjčky jsou často využívány jako rychlá finanční injekce, pokud dlužník potřebuje rychlý přístup k penězům. Využívají je často například studenti nebo senioři. O tuto půjčku ovšem může požádat téměř každý a to také proto, že existují mikropůjčky bez registru.

Půjčky bez nahlížení do registru dlužníků jsou totiž oblíbené zejména pro dlužníky, kteří nemají v registru dlužníků jen pozitivní záznamy. Právě registr může být u tradičních věřitelů kamenem úrazu při žádosti o půjčku.

Banky nabízejí výhodné úvěry, ať je to půjčka ČSOB, půjčka Air Bank nebo půjčka Komerční banka – kalkulačka neboli srovnávač půjček slibuje zajímavé úroky a splatnost na několik měsíců. Nicméně krátce po zažádání o půjčku může být žádost zamítnuta právě kvůli negativním záznamům žadatele v rejstříku dlužníků. Záporným záznamem se rozumí údaje o opožděných splátkách, exekucích a jiné.

Půjčka tradiční banky je produktem, který ovšem není pro každého. Proto je mikropůjčka bez registru jedním z oblíbených produktů, které nebankovní společnosti nabízejí, a to téměř všem bez výjimky.

Typické znaky mikropůjček

Obvykle se jedná o mnohem nižší částky než u klasických bankovních půjček a to v řádech několika tisíců. To umožňuje dlužníkovi získat finanční prostředky bez nutnosti drahého zajištění. Podmínky splácení jsou obvykle kratší než u bank. Úrokové sazby se obvykle pohybují v dvouciferném pásmu a doba splácení se pohybuje v rozmezí jen několika týdnů.

Tyto půjčky jsou většinou poskytovány těm, kteří nejsou příliš solventní. Sem patří například ženy na mateřské, osoby bez zaměstnání, senioři nebo studenti.

Výhody mikropůjček

Jednou z hlavních výhod mikropůjček poskytovaných nebankovními společnostmi je jejich dostupnost. Nebankovní věřitelé nemají stejnou úroveň řízení rizik jako banky a jiní tradiční věřitelé a to může často usnadnit žadatelům o půjčku její schválení.

Kromě toho, protože nebankovní věřitelé nemají takovou averzi vůči riziku, mohou být ochotni spolupracovat i s dlužníky, kteří mají špatné úvěrové skóre neboli bonitu.

Další klíčovou výhodou mikropůjček je jejich rychlost. Většina věřitelů dokáže rychle zpracovat žádosti a převést finanční prostředky, takže dlužníci mají přístup k penězům během nezřídka několika hodin od schválení. To je ideální pro lidi, kteří potřebují krátkodobý tok peněz, protože mikropůjčky jsou často nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak překlenout finanční mezeru.

A konečně, mikropůjčky jsou obvykle poskytovány v nižších částkách, než od tradičních věřitelů. To z nich činí dobrou volbu pro dlužníky, kteří si nechtějí nebo nemohou dovolit půjčit velké částky peněz. Menší půjčky také snižují riziko pro věřitele.

Nesplácení mikropůjček může způsobit dlužníkovi velké problémy.

Nevýhody mikropůjček

Mikropůjčky disponují výhodami, leč je třeba zvážit i nevýhody. Za prvé, tyto půjčky mají často vyšší úrokové sazby. Jelikož je s poskytováním nezajištěných úvěrů spojeno větší riziko, musí věřitelé počítat s případnými ztrátami tím, že si účtují vyšší úrokové sazby.

To platí zejména v případě dlužníků se špatným úvěrovým profilem, protože žadatelé budou vždy čelit vyšším sazbám než ti s vyšší úvěruschopností.

Jednou z nevýhod je také to, že mikropůjčky mají krátké lhůty splatnosti, což je méně výhodné pro dlužníky, kteří potřebují zvládnutelnější splátkový kalendář. Krátké podmínky splácení mohou zvýšit riziko nesplácení a ztížit úplné splacení půjčky.

Pokud navíc dlužníci nejsou schopni dodržet podmínky půjčky, mohou jim věřitelé účtovat poplatky z prodlení a v krajním případě se uchýlit k různým opatřením, aby získali dlužné peníze zpět.

Mikropůjčky od nebankovních společností mohou být pro dlužníky pohodlným a efektivním způsobem, jak se rychle dostat k finančním prostředkům. Tyto půjčky jsou však často spojeny s vyššími úrokovými sazbami, kratšími lhůtami a nezajištěným dluhem.

Je důležité, aby dlužníci před rozhodnutím, zda je nebankovní mikropůjčka tím správným řešením, posoudili výhody a nevýhody.

Jak se vyhnout mikropůjčkám?

Vhodným řešením, jak se vyhnout potřebě uchylovat se k mikropůjčkám, může být zařízení spořicího účtu. Není těžké najít ten nejlepší spořicí účet, který může člověku pomoci v případě finanční potřeby. Tyto peníze stranou mohou sloužit jako určitá rezerva, která bude v případě nutnosti k dispozici.

Prvním krokem k ukládání peněz na spořicí účet je sestavení rozpočtu. Při sestavování rozpočtu je třeba zahrnout cíle spoření, například každý měsíc ušetřit určitou částku peněz a vložit je na rezervní konto. Takový postup pomůže zajistit, aby byly peníze důsledně odkládány pro případ nouze.

Využívání spořicích účtů je dobrým způsobem, jak maximalizovat úspory. Mnohé z těchto účtů nabízejí konkurenceschopné úrokové sazby a žádné poplatky za výběr a právě to jsou ty nejlepší spořicí účty, díky kterým již nebude nutno žádat o mikropůjčku.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang