Úsporný provoz klimatizace

V letním období je klimatizace velice účinnou a efektivní zbraní, jak zatočit s přehřátými vnitřními prostory. Jak klimatizaci správně používat a ušetřit?

Chcete-li začít s náležitou a efektivní úsporou při využívání domácí klimatizace, musíte se držet několika zásadních pravidel, které je nutné dodržovat již od samotného nákupu tohoto elektronického zařízení.

Zaměřit se musíte na nízkou energetickou třídu a především optimální výkon, který se určuje dle konkrétních rozměrů místnosti, respektive vnitřního objemu. Musí jít o klimatizaci s takovým výkonem kompresoru, který bez jakéhokoliv výraznějšího problému, zajistí konstantní teplotu uvnitř prostor v rozsahu od 23 do 27 °C, považovanou za optimální a vhodnou.

domácí klimatizace má dost vysoké provozní náklady a v tomto případě se zřejmě vyplatí investice do klimatizace vzduchotechniky. Je však zapotřebí zvážit konkrétní požadavky a každá budova vyžaduje individuální řešení. Vzduchotechnika dokáže efektivně vytápět, chladit a kontrolovat vnitřní klima. Principem práce je užívání jedněch a týchž ventilátorů k cirkulaci vzduchu a využití vzduchových filtrů k čištění a zvlhčování. K tomu je možné použít kondenzační chlazení či vytápění. Tyto systémy se navíc dají snadno ovládat a lze je velmi dobře přizpůsobit každému konkrétnímu prostoru.

Nízkoenergetický provoz klimatizace

Nízkoenergetický provoz klimatizace spočívá v tom, že je nastaveno nízké odvádění tepla z místnosti, které je vybaveno klimatizací. Během nízkoenergetického provozu je klimatizace umístěna tak, aby vytápěla pouze požadované místnosti, nezatěžovala okolní prostředí a zároveň zajišťovala optickou rovnoměrnost tepla. Také by měla být používána účinnější pohony, jako jsou senzory a regulátory teploty. Při správném nastavení lze dlouhodobě udržovat nízké energetické náklady a také optimalizovat požadovanou teplotu v místnosti. Dále je třeba vzít v úvahu správnou údržbu, aby se klimatizační systém co nejvíce efektivně využíval.

V momentě, kdy se přenesete přes adekvátní volbu klimatizace, je ideální, pohlídat si několik důležitých prvků, které jsou zapotřebí, pakliže je klimatizace v provozu.

V každém případě zavírejte okna. Pokud to neprovedete, vniká vám do místnosti stále teplý vzduch, který se snaží klimatizace ochlazovat a kvůli tomu nepřetržitě běží. S tímto elementem také souvisí clonění slunce, které proniká do domácnosti. Jestliže to podmínky dovolují, naučte se zatahovat. Sluneční paprsky totiž ovlivňují teplotu uvnitř a tedy i nadměrný výkon klimatizace.

Ovládněte svoji klimatizaci

Snažte se prostřednictvím chladicího zařízení udržovat teplotu ve zmiňovaném a zdravotně přijatelné teplotním rozsahu kolem 23 až 27 °C. Obecně platí, že snižováním teploty o jediný stupeň pod 25 °C, navyšujete energetické náklady klimatizace o zhruba 3 %. Nehledě na to, že výrazné přechody mezi klimatizovaným prostředím a venkovní teplotou nejsou zdravotně ideální a neměly by přesahovat rozdíl cca 8 °C.

Údržba klimatizace

V neposlední řadě věnujte dostatek času i odpovídající údržbě klimatizace, u níž může v závislosti na stylu používání, docházet k zanášení filtrů, rozvodů nebo ventilátorů.

Údržba klimatizace je nezbytná pro správnou funkci a správné fungování klimatizace. Je třeba provádět preventivní údržbu alespoň jednou ročně, aby se klimatizace mohla účinně a úspěšně chladit,která by mohla jinak zhoršit výkon a vést k vysokým nákladům na energii. Obecné pravidlo údržby klimatizace zahrnuje vyčištění a zkontrolování plachet, čištění kondenzátoru a odtoku, zkontrolování kompresoru, motoru a ostatních částí systému. Některé domácí klimatizace používají UV lampy nebo jiné filtrační systémy, které budou muset být čas od času vyměněny. Je důležité si uvědomit, že údržba klimatizace vyžaduje odbornou pomoc a je lepší než se snažit ušetřit náklady kontaktováním amatérů, náklady během nedodělteček zásahů mohou být vysoké.

Naučte se používat klimatizaci

Kromě výše zmíněných aspektů, ovlivňuje energetickou náročnost klimatizace, také její samotné používání a volba vhodných programů.

1. Zapněte si klimatizaci. V závislosti na modelu můžete buď zmáčknout tlačítko na dálkovém ovladači, nebo je nastavení klimatizace vpravo na ovládacím panelu. 2. Nastavte teplotu, kterou chcete, aby byla v místnosti. Tlačítka se mohou lišit v závislosti na datu modelu. 3. Vyberte režim, který chcete použít. Existují tři režimy, včetně chlazení, větrání a znamení. 4. Vyberte rychlost ventilátoru, kterou chcete použít. Existuje několik různých úrovní, které můžete nastavit. Některé modely adresují mezník jako „auto“, zatímco jiné adresují mezník jako „nízká“, „střední“ nebo „vysoce“. 5. Často existují další funkce, které můžete nastavit, například časovač nebo čistič. Používáním ovladače se můžete dozvědět více o každém z těchto funkcí. 6. Najděte tlačítko pro zapnutí / vypnutí klimatizace a aktivujte jej. Některé systémy mohou mít tlačítko vypnutí, aby nastavení systému přetrvává, nebo některé, které vám umožní vypnout systém po zasunutí do zásuvky.

Cena elektřiny každoročně stoupá. Pokud víte, že v dané místnosti nebudete trávit určitou část dne, jednoduše zařízení vypínejte a neplaťte za jeho zbytečný provoz. Po návratu domů totiž můžete krátkodobě využít některý z chladicích režimů, s pomocí něhož je místnost ochlazena téměř okamžitě. Poté se již lze spolehnout na prověřenou automatiku.

Určitě se vyplatí využívat také služeb termostatu nebo časování. Klimatizace tak bude udržovat teplotu dle vámi nastavených hodnot, případně se zapne a vypne tehdy, kdy budete potřebovat. Za zmínku jistě stojí i noční programy, s nimiž docílíte nejenom menší spotřeby, ale i minimálního hluku, který by vyrušoval. Nezaměňujte ani chladicí režimy, za ty odvlhčovací, které mají zcela jiné využití, a vašich požadovaných teplot by mohlo být docíleno za podstatně delší dobu.

Úspory v řádu několika procent

Splníte-li všechny výše uvedené kroky, které se pro vás stanou naprostou zvyklostí a automatickými úkony, máte záruku toho, že se náklady na provoz vaší klimatizace sníží hned o několik procent, což může v celoročním provozu nebo minimálně v tom letním, představovat poměrně výraznou sumu.

Nakonec si musíte uvědomit, že nepořizujete nesmrtelné zařízení. Klimatizace se časem zkrátka také opotřebuje. Nebojte se proto po cca 10-ti letech měnit zastaralé modely za ty nové, slibující podstatně menší náklady na chlazení či případné vytápění.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang