Topení a ohřev vody elektřinou

elektrický kotel

Vytápění domácnosti je důležitá otázka především v zimním období. Lidé mohou využít hned několik možností podle toho, která jejich domácnosti nejvíce sedne. Topit lze pevnými palivy, zemním plynem, topným olejem a mnohými dalšími způsoby.

Topení a ohřev vody je možné zajistit mnohými způsoby ať už ekologickými, nebo tradičnějšími možnostmi. Jedním z možných zdrojů vytápění je elektřina. Topení elektřinou má své výhody, avšak i nevýhody.

Hlavní výhoda topení s elektřinou

Topení a ohřev vody elektřinou má své přednosti. Které to jsou?

  • snadná dostupnost
  • pohodlný způsob
  • ekologické palivo

Poslední argument se zdá býti poněkud zavádějící v kontrastu s tím, jakým způsobem se elektřina někdy vyrábí.

Hlavní nevýhoda topení s elektřinou

Tento způsob má kromě výhod i svoje nevýhody, na něž je třeba brát ohled. Tady je třeba zmínit tu největší, která může převýšit všechny klady (i drobné nevýhody):

  • cena elektrické energie

Vytápění elektřinou patří mezi ty dražší možnosti vytápění a nepředpokládá se, že by to v budoucnu mohlo být jiné. Alternativní paliva ji v tomto směru dost předbíhají a nyní se elektřina využívá většinou pro přímotopné zdroje nebo na místech, kde není možné topit jinými palivy. Otázkou tedy zůstává, jestli lidé preferují pohodlí, či nízkou cenu.

Možností, jak ulevit peněžence domácnosti, je zvolit levnějšího dodavatele energie. Avšak ani po tomto kroku topení elektřinou nemusí být levnější než jiné způsoby.

Kam zvolit topení elektřinou?

Vytápění elektřinou je vhodné ve všech prostorách, kde je nutné zajistit komfort obsluhy a umožnit vzdálenou regulaci.

Mnozí lidé se proto snaží o kompromisní řešení spočívající v tom, že se využívají kombinovaná topení, přičemž topení elektřinou je pouze doplňkové. Některé domácnosti volí elektrické vytápění na své chaty a chalupy, kde je spotřeba elektřiny nižší a jiné palivo méně dostupné.

Topíme a ohříváme elektřinou

Jestliže lidé chtějí k hlavnímu vytápění využít elektřinu, potřebují elektrický kotel. Pro vedlejší či doplňkový zdroj vytápění postačí přímotop.

Elektrické kotle přeměňuje elektrickou energii na teplo. Uvedení do provozu tohoto zařízení je jednoduché. Mezi hlavní výhody elektrických kotlů patří nižší pořizovací náklady, možná regulace z dálky, tichý provoz, malá hmotnost, rychlé vyhřátí prostoru a absence spalin.

Vybírání kotle

Rekonstruujete nebo stavíte dům? Abyste čerpali půjčku na rekonstrukci rozumně, zvažte různé možnosti kotlů.

Při výběru elektrického kotle lidé mohou zvolit z vícera možností. Existují kotle pro vytápění či pro ohřev vody, avšak je možné zvolit řešení, které vám zajistí ohřev vody i vytápění prostoru.

Další využití je elektřiny je samostatný ohřev vody pomocí boileru, o tom se však v jiném článku.

Při výběru kotle je třeba porovnat ceny kotlů, jejich účinnost (při nejvyšší účinnosti se ušetří energie a i peníze) a záruky, která by měla být dostatečně dlouhá pro případ, že by se jakýkoliv z komponentů kotle rozbil.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang