15 NEJ hobby pro ženy v roce 2023

Máte někdy pocit, že vaše týdenní rutina je trochu… monotónní? Opakuje se? A možná už není tak zábavná jako dřív? Samozřejmě, všichni se točíme ve svých týdenních rutinách, které určují náš život. Co se však mimo práci věnovat činnostem, které člověka nejen baví, nýbrž které by mohly být ku prospěchu i v jiných oblastech života?

Mít koníčky přináší spoustu výhod, od psychických a fyzických až po nezřídka i finanční. Trávení času něčím, co člověka baví a co nesouvisí s prací, přispívá ke spokojenějšímu životu. Tento zvýšený pocit životního štěstí se může přelít ve prospěch mezilidských vztahů a výkonu v práci.

Jak si vybrat koníček

Při výběru nového hobby je třeba mít na paměti několik věcí. Pomůže vzít v úvahu následující:

 • Výzva: Možná budete chtít najít koníček, který se s postupem času stane stále větší výzvou. To neznamená, že musí mít obrovskou porci učení nebo že se musíte stát odborníkem, avšak máte-li tendenci se rychle nudit, hledejte něco, v čem se můžete neustále zlepšovat.
 • Silné stránky: Využívejte své silné stránky, abyste nebyli frustrovaní nebo znudění. Při výběru koníčků zvažte také svou úroveň kondice, případné náklady a své vášně.
 • Stres: Jakou míru stresu může koníček potenciálně způsobit? Pokud začnete hrát poker (což může být hra s vysokou mírou stresu), možná si budete chtít najít na vyvážení i jiný koníček, který vás uklidní. Například vyšívání.
 • Čas: Pokud máte rodinu a pracujete na plný úvazek, pravděpodobně se netoužíte věnovat koníčku, který pohltí celý víkend, pokud je to něco, co se netýká vaší rodiny. To neznamená, že byste se měli omezovat – možná nakonec překvapíte sami sebe tím, že si zamilujete něco, co vás nikdy předtím nezajímalo.

Mějte otevřenou mysl, avšak zvažte také ostatní faktory ve svém životě, abyste našli to, co vám vyhovuje.

Jakých je 15 nejoblíbenějších koníčků pro ženy v roce 2023?

1. Četba knih

Průměrný čas strávený čtením denně je pouhých 15 minut. Je to skvělý koníček, protože si knížku lze vzít s sebou na cesty a snadno pokračovat ve čtení. Proč si s sebou nevzít knížku na cestu do práce nebo si nedopřát pár minut sami s knížkou při ranní kávě? Také sobotní či nedělní odpoledne strávené s knihou na gauči bývá k nezaplacení.

2. Potápění

Ačkoli se potápění může zdát jako koníček spíše pro muže, opak je pravdou. Mezi potápěči se najde mnoho nadšených dívek a žen, které na podvodní radovánky nedají dopustit. Potápění je báječný koníček, při němž lze najít velké množství nových stejně zapálených přátel a podnikat společné cesty k vodě.

Potápění má přínos pro společenské vyžití, pro tělesnou kondici i pro mozkové závity. Pořád je co se učit a co zlepšovat. Ideální činnost pro ty, kdo mají rádi výzvy, s elánem překonávají překážky a touží se zdokonalovat.

3. Recyklování

Recyklace má ekologické výhody, protože z věcí, které by jinak skončily v popelnici, lze vytvořit zcela nové předměty. Kromě minimalizace odpadu tak snižujete potřebu výroby nových věcí (což vede ke snížení znečištění, emisí uhlíku atd.).

Vdechnout nový život starým nepotřebným věcem je svým způsobem velká osobní satisfakce.

Rozhodně se jedná o koníček, který by mohl přinést i zisk. Revitalizace starého nábytku je oblíbeným způsobem, jak doplnit domácí výzdobu o jedinečné kousky. Své věci můžete prodávat na bleším nebo místním farmářském trhu.

4. Chůze

Chůze má mnoho výhod. Vyžaduje menší intenzitu a vytrvalost než běh, avšak čím více budete chodit, tím více budete fit. A protože je chůze velmi dostupná (stačí si vzít správné boty a vyrazit), neexistuje vlastně žádná překážka, která by bránila s tímto sportem začít.

Chůze dokáže snížit stres a může se stát i společenským koníčkem, pokud s sebou vezmete kamaráda, který se chce také nadýchat čerstvého vzduchu. Pokud se raději procházíte sami, může to být vhodná doba pro poslech oblíbených podcastů nebo cvičení meditace při chůzi.

5. Zavařování

Zavařování potravin se v poslední době vrátilo do módy. Konzervování potravin je účinný způsob, jak si zajistit nouzové zásoby potravin a uchovat některé produkty, kterých jste vypěstovaly nadbytek a nechcete je vyhodit. Ovocné kompoty nebo kyselé okurky jsou v zimních měsících pokladem samy o sobě.

6. Učení se novému jazyku

Učení se novému jazyku bude pro mozek novou výzvou a zároveň pomůže poznat jinou kulturu. I když to může být časově náročný koníček, není nutné si na něj dávat žádný termín. Každý podle svého tempa. Nakonec se vložené úsilí a čas vyplatí. Nový jazyk umožní komunikovat s ostatními, s nimiž byste jinak kvůli jazykové bariéře nikdy nepřišli do styku.

A co je zajímavé, studium cizího jazyka zlepšuje znalosti vlastního jazyka, protože pomáhá rozšířit slovní zásobu. Začnete si všímat vzájemné provázanosti různých jazyků a toho, kolik jazyků používá pro slova stejný základ.

7. Napsat knihu

Jak skvělé by bylo mít své jméno na obálce právě vydané knihy? Stát se publikovaným autorem je dnes snazší než kdy jindy, protože se nemusíte spoléhat na to, že vaše dílo přijme velké nakladatelství. Můžete předat své poselství o jakémkoli tématu, které je pro vás důležité, a navíc v hmatatelné podobě.

Vydáním knihy vlastním nákladem získáte nad celým procesem kontrolu. Dejte si na čas a každý den napište několik set slov, dokud nebudete se svým dílem spokojeni. Jakmile se do toho jednou pustíte, půjde vám to pravděpodobně mnohem rychleji, než si myslíte.

8. Aranžování květin

Květiny mají silný vliv na duševní pohodu a bezprostřední štěstí člověka. Co tedy může být lepšího než trávit čas u květin a vytvářet aranžmá, která mohou udělat radost i ostatním lidem? Vázané kytice jsou skvělým dárkem pro kohokoliv a skvěle se hodí i k výzdobě vlastního domova.

9. Výroba svíček

Pokud rádi zdobíte a máte rádi esenciální oleje, určitě si zamilujete výrobu svíček. K výrobě svíček potřebujete jen základní potřeby, které seženete v podstatě v každém obchodě s řemeslnými potřebami (vosk, knot, formičky, barviva).

Tato činnost je ideální pro milovnice svíček. Vnést trochu osobitosti do každého výrobku je perfektní relaxace a uvolnění.

Zdobení svíček může být velmi relaxační, protože prostřednictvím různých barev a vůní vyjádříte svou kreativitu. Navíc z nich vznikají perfektní osobité dárky, takže vám mohou z dlouhodobého hlediska pomoci ušetřit peníze.

10. Naučit se choreografii

Určitě jste strávili většinu svých dětských let tím, že jste se snažili napodobit choreografii, která byla v hudebních videoklipech. Stejně jako to bylo zábavné dělat v dětství, může to být zábavné i dnes. Je to výzva a pomůže to vybít nahromaděnou energii. Skvělé kardio cvičení navíc spálí přebytečné kalorie.

11. Plavání

Plavání je skvělý koníček, protože si při něm procvičíte svalstvo celého těla. Plavání může:

 • udržet si zvýšenou tepovou frekvenci a zároveň snížit náraz na klouby
 • posilovat vytrvalost, sílu a zdraví srdce
 • udržovat zdravou váhu a tvarovat postavu
 • udržovat svaly v kondici

Navíc je plavání ve vodě velmi uvolňující a osvěžující. Vyplavené endorfiny přinášejí pocit uspokojení a štěstí.

12. Vaření

Vaření je jistě užitečný koníček, zejména pokud žijete s dalšími lidmi. Vaření (nebo pečení) lze udělat tak jednoduché nebo tak složité, jak jen chcete. Věnujte nějaký čas experimentování v kuchyni, abyste zjistili, co vám opravdu jde a co ostatním lidem chutná.

Vaření je praktické, ale také kreativní a může být umělecké. Vaření v sobě spojuje umění a vědu. Když se naučíte vařit, můžete se seznámit s různými kulturami a zvyky a lépe jim porozumět, navíc si osvojíte životní dovednosti týkající se zdravého stravování, vytváření a dodržování rozpočtu a úklidu po sobě.

13. Jóga

Cvičení jógy má nespočet výhod. Kromě toho, že se budete cítit dobře, cvičení pozic, dechových metod a meditace zlepšuje vaše fyzické i duševní zdraví. Jóga vám umožní sladit se s vaším tělem, zklidnit se, dostat se do formy.

Konkrétně jóga pomáhá zvládat deprese a úzkosti, artritidu, dýchací problémy, bolesti zad, krevní tlak, chronickou únavu, cukrovku, kardiovaskulární zdraví, roztroušenou sklerózu, stres, epilepsii a další onemocnění. Kromě toho jóga:

 • zlepšuje flexibilitu, sílu a vytrvalost
 • snižuje svalové napětí
 • pomáhá zlepšit sebevědomí
 • zlepšuje soustředění a koncentraci
 • snižuje množství tělesného tuku
 • zvyšuje průtok krve
 • posiluje imunitní systém

Cvičit lze s ostatními ve skupině v posilovně, nebo sami doma u online lekcí.

14. Kaligrafie

Když si dáte tu práci a naučíte se kaligrafii, můžete vyrobit domácí pozvánky a přání, které na ostatní udělají dojem. Psaní kaligrafie je skvělý způsob, jak si užít trochu času pro sebe, protože vás donutí zpomalit a soustředit se na to, co děláte. Umožňuje vám také vyjádřit svou kreativitu prostřednictvím umění i psaní.

Kaligrafie neboli krasopis znovuobjevuje svou zapomenutou popularitu.

Představte si, že chcete poslat výrazné poděkování po pracovním pohovoru. Krásný rukopis ve spojení s kvalitní reprezentativní obálkou ukazuje potenciálnímu zaměstnavateli, že jste pečliví, orientovaní na detaily a snažíte se na lidi zapůsobit, což jsou skvělé vlastnosti zaměstnance. Znalost kaligrafie se hodí i při tvorbě textů na vánoční přání.

15. Zahradničení

Pěstováním zeleniny nebo ovoce na vlastní zahradě můžete do svého jídelníčku přinést více vlastnoručně vypěstovaných produktů s vysokým obsahem živin. I když žijete v bytě, můžete využívat výhod pěstování bylinek a některých menších druhů ovoce a zeleniny. Možná si neuvědomíte rozdíl v chuti doma vypěstovaných potravin oproti těm, které kupujete konvenčně, dokud je neochutnáte.

Máte-li vlastní zahradu, je zahradničení také slušnou formou cvičení, protože vyžaduje hodně pohybu. Pro mnoho lidí je tento koníček obohacující, když sledují, jak jejich semínka rostou, a zároveň jsou ve spojení s přírodou. Navíc je to dobrá činnost i pro děti, pokud je chcete naučit zodpovědnosti.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang