Nebankovní půjčky – jak poznat spolehlivého poskytovatele

Nejenom banky mohou nabízet atraktivní půjčky, také nebankovní instituce mohou přinést výhodné podmínky a bezpečný přístup. Nicméně v oblasti poskytování půjček se občas objevují subjekty, které se pokoušejí zneužít finančně tísně jedinců. 

Díky níže zmíněnému návodu lze identifikovat a rozeznat od sebe bezpečné a riskantní poskytovatele nebankovních půjček.

Riskantní půjčka: 5 signálů, na které dávat pozor

 • Půjčka bez kontroly registrů a doložení příjmů

Každý poskytovatel je zákonem povinen ověřit platební schopnost žadatele. Pokud někdo nabízí půjčku bez kontroly registrů a bez doložení příjmů, pravděpodobně porušuje zákony nebo zjišťuje informace o žadateli z veřejných registrů, i když tvrdí opak.

 • Vysoké sankce za zpoždění se splátkou

Podvodné subjekty nečekají, že bude dlužník splácet včas. Naopak doufají, že se vyskytnou problémy a budou moci uplatnit sankce za prodlení se splátkou.

 • Nepřiměřeně vysoké poplatky za půjčku 

Půjčka 15 000 Kč do výplaty a poskytovatel požaduje jako podmínku poplatek ve výši 3 000 Kč? Něco zde není v pořádku. Stejně podezřelé je požadovat od zákazníka jakékoli zálohy.

 • Platby za zprostředkování nebo předběžné schválení půjčky

V obou případech je velmi pravděpodobné, že žadatel už neuvidí své peníze ani požadovanou půjčku.

 • Podepsání smlouvy pod tlakem

Pokud poskytovatel půjčky tlačí na rychlé podepsání smlouvy a nechce dát klientovi smlouvu domů k důkladnému prostudování, v žádném případě by se neměla podepisovat.

Jak poznat spolehlivého poskytovatele nebankovní půjčky: 5 klíčových aspektů

 • Nepůjčí úplně každému

Spolehliví poskytovatelé nebankovních půjček jasně stanovují podmínky, za nichž jsou ochotni peníze půjčit. Ostatně už novela zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru a samozřejmě i norma č. 258/2016 Sb. hovoří o nutnosti prověřování bonity klientů ze strany poskytovatelů půjček. 

 • Uvádí transparentní podmínky 

Podmínky je nutné studovat lupou, jelikož jsou sepsány tak malým písmem, že nejdou vidět? Pokud ano, je potřeba vybrat jiný úvěr. Stejně jako poskytovatel vyžaduje seriózní jednání od dlužníků, i klient konkrétní nebankovní instituce musí chtít, aby všechno probíhalo hladce. Klient musí být informován o každém kroku, který daná finanční instituce bude chtít učinit. 

 • Vše se obejde bez zbytečného papírování

Úvěrové smlouvy u mnohých společností jsou typické především svou maximální délkou. Optimální jsou smlouvy o úvěrech, které jsou přehledné, přesné a nepříliš obsáhlé. Vyznat se v dané smlouvě by mělo být pro člověka doslova hračkou. V některých případech se vše dokonce řeší přímo online. 

 • Vše vysvětlí

Optimální poskytovatel se pozná podle toho, že bude velmi rychle reagovat na jakýkoli dotaz. Vstřícnost musí být základem chování poskytovatele. V opačném případě je doporučováno se obrátit na jinou úvěrovou společnost.

 • Přeplatek bude minimální

Tento aspekt je sice uveden jako poslední, nicméně takto v pořadí být rozhodně nemusí. Naopak. Výše přeplatku je nesmírně důležitá pro každého klienta. Čím méně peněz dá klient poskytovateli navíc, tím lépe pro něj.

Jak rozpoznat spolehlivé poskytovatele podle ČNB?

Pokyny od České národní banky pro ověření věrohodnosti poskytovatelů nebankovních půjček:

1. Licencování Českou národní bankou:

 • Licenci od ČNB musí mít každý poskytovatel půjček v České republice.
 • Pokud společnost nemá licenci od ČNB, je vhodné se na ni dívat s rezervou.

2. Veřejně přístupné informace a ověřená historie:

 • Je vhodné si zjistit, jak dlouho společnost působí na trhu, zkontrolovat její adresu a ověřit, zda její kontaktní čísla fungují.

3. Recenze na webu:

 • Prohlédnout si zkušenosti a hodnocení předchozích zákazníků pro lepší představu o společnosti.

Při hledání poskytovatele půjček je jistě vhodné dbát na výše zmíněná doporučení. Rovněž je nutné mít na paměti, že licence ČNB, veřejně přístupné informace o společnosti ani pozitivní recenze ještě nezaručují, že bude vše 100% transparentní a bezpečné.

Každý by měl sám zvážit své možnosti a schopnosti a neupisovat se k úvěrům, které později nebude možné řádně splácet.

Ověření poskytovatelé

Většinou se vyplatí spoléhat na ověřené a dobře známé firmy a vyhnout se tak podvodníkům. Výhodné podmínky nabízí například nebankovní Zaimo půjčka nebo online půjčka CreditLike.

Zaimo půjčka je mezinárodní společnost, která nabízí půjčky od 1 tisíc do 25 tisíc korun s úrokovou sazbou od 5,5 %. Její velkou výhodou je snadnost a rychlost získání půjčky, kterou lze mít na účtu už do 15 minut od schválení.

CreditLike je česká nebankovní společnost nabízející půjčky od 5 tisíc do 500 tisíc korun. Její hlavní předností je přehlednost a transparentnost celého půjčovacího procesu.

Co se týká recenzí jiných půjček, zajímavá je především recenze CFIG půjčky nebo také recenze Půjčky Šikulka

Finanční a investiční skupina CFIG Credit a.s. nabízí úvěry pro spotřebitele i podnikatele. V rámci spotřebitelských úvěrů poskytuje až 50 000 Kč bez zajištění a klientům, kteří řádně splácí, vrací polovinu zaplacených úroků. 

Nebankovní Půjčka Šikulka může být dobrým pomocníkem při hledání individuálního úvěru, který odpovídá přesným požadavkům žadatele. Webové stránky Půjčky Šikulka totiž slouží jako agregátor nebankovních úvěrů v rozmezí od 1 000 do 200 000 Kč.

Rozpoznání spolehlivého poskytovatele nebankovní půjčky vyžaduje důkladnou kontrolu

Při hledání spolehlivého nebankovního poskytovatele půjčky je důležité zvážit řadu faktorů. 

Rozpoznání spolehlivého poskytovatele nebankovních půjček spočívá v důkladné kontrole a obezřetnosti. Je nutné se vyhnout nabídkám, které působí podezřele, a hledat poskytovatele s jasnými a transparentními podmínkami, minimálními přeplatky a dobrými recenzemi.

Důležitá je také licence od ČNB a ověřená historie společnosti. Před podpisem smlouvy vždy pečlivě prostudovat všechny podmínky.

Je třeba být obezřetný při nabídkách půjček bez kontroly registrů a doložení příjmů, vysokých sankcích za zpoždění se splátkou, nepřiměřeně vysokých poplatků, platbách za zprostředkování a tlaku na rychlé podepsání smlouvy.

Spolehliví poskytovatelé nastavují jasné podmínky, uvádějí transparentní údaje, minimalizují papírování, poskytují podrobné informace a nabízí přijatelné přeplatky. Důležité je také ověřit, zda má poskytovatel licenci ČNB, veřejně přístupné informace, ověřenou historii a pozitivní recenze.

Rozpoznání spolehlivého poskytovatele nebankovní půjčky vyžaduje důkladnou kontrolu. Je důležité být ostražitý při nabídkách, které působí podezřele, a místo toho hledat poskytovatele s jasnými a transparentními podmínkami. Vždy je nutné si důkladně prostudovat veškeré podmínky před podpisem smlouvy.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang