Nález zemního plynu – obor plynárenství

Zemní plyn využívá většina domácností. Málokdo se však zamýšlí nad touto komoditou – nad tím, jak vznikla, odkud pochází a dalšími náležitostmi. Samozřejmě není nutné, abyste o zemním plynu věděli vše. Ovšem proč si pro zajímavost nepřiblížit nějaké informace? Přiblížíme si obor plynárenství, ale i vznik zemního plynu a jeho naleziště.

Plynárenství představuje energetický obor, jehož vznik se datuje do roku 1813. Nejdříve se plynárenství zabývalo svítiplynem. Od druhé poloviny 20. století ho ve světě a později i u nás nahradil zemní plyn. U nás jsme se se svítiplynem rozloučili roku 1996.

O historii plynárenství bychom si toho mohli napsat hodně, my se však zaměříme na to podstatné. Zajímavé jsou různé mezníky, ať už ty, které jsou významné pro obor plynárenství celosvětově, ale i ty, které souvisejí s českým plynárenstvím.

Pokud vás historie tohoto oboru zajímá, máte možnosti navštívit Plynárenské muzeum, které najdete v Praze 4 – Michle. Expozice je zaměřená na laiky, ale své si v ní najdou i zájemci z řad odborníků. Muzeum provozuje Pražská plynárenská.

Vznik a naleziště zemního plynu

Nejdříve bychom si měli říci, jak vznikl zemní plyn. Existuje více teorií, které přicházejí v úvahu. Jedna z teorií říká, že se zemní plyny uvolňovaly při vzniku ropy a uhlí v důsledku jejich rozkladu. K tomu tato teorie došla na základě toho, že většinou bývá zemní plyn nalezen společně s ropou či uhlím, ale nebývá to pravidlem.

Anorganická teorie říká, že zemní plyn vznik z anorganických látek mnohými chemickými reakcemi. Je tu i abiogenetická hypotéza, která tvrdí, že zemní plyn vznikl štěpením uhlovodíků. Ty se měly na naši planetu dostat z vesmírné hmoty v době, kdy Země vznikla.

První těžba zemního plynu začala v Texasu, a to roku 1918. V Evropě se zemní plyn těží od 2. poloviny 20. století. Největší naleziště zemního plynu jsou v Rusku. Na druhém místě je USA a třetí místo připadá Kanadě. Z dalších významných nalezišť si jmenujme Velkou Británii a Nizozemsko.

V České republice nejsou významná naleziště zemního plynu. Těží se pouze na jižní Moravě, což pokryje zhruba jedno procento celkové české spotřeby. Zemní plyn dovážíme především z Ruska a Norska.

 Copyright © 2023 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang