Jak šetřit během vysokoškolského studia

Vysokoškolské studium je investicí do budoucnosti, ovšem finančně často není jednoduché výdaje zvládnout, zvlášť pokud student nechce nadměrně zatěžovat své rodiče. Ti si ani v mnohých případech nemohou dovolit platit všechny náklady kolem studia. Jak lze ušetřit během vysokoškolského studia?

Studium vysoké školy přinese vzdělání pro úspěšný vstup do života (alespoň v případě perspektivního oboru), ovšem také je finanční zátěží. Jak velkou? To se odvíjí od mnoha faktorů.

Finanční náročnost vysokoškolského studia

Finanční náročnost vysokoškolského studia nejvíce ovlivní fakt, jestli se student rozhodne pro státní či soukromou vysokou školu. Soukromé vysoké školy jsou různě nákladné. I když bude vysokoškolák studovat na státní škole, která zpoplatněná není, výdajům se nevyhne.

Příznivěji na tom bude, bydlí-li mladý člověk ve městě, kde chce studovat vysokou školu. Ne každý má však takové štěstí a mnozí musejí do školy dojíždět a platit za dopravu. Je-li škola hodně vzdálená od domova, bude si student muset navíc ještě financovat bydlení, ať už privátní či na koleji.

Zadarmo nejsou ani učebnice a skripta, případné exkurze a další poznávací aktivity, stravné a nemalé peníze student zaplatí, bude-li chtít během svého studia vycestovat v rámci zahraniční stáže.

Tipy na úspory během vysokoškolského studia

Status studenta přináší mnoho slev a další výhod. Slevy se vztahují na dopravu či kulturu. Další výhody poskytne karta ISIC (International Student Identity Card), kterou lze využít i pro nákup na mnoha internetových obchodech.

ISIC představuje mezinárodní uznání statusu studenta, k němuž se váže spousta benefitů po celém světě. ISIC je platný ve skoro 130 zemích světa a lze jej využít na 130 000 místech. Funguje jako doklad o studiu v hromadné dopravě v ČR.

Sestavení rozpočtu

I bez studentské karty se dá ušetřit. Sestavení rozpočtu umožní určit nezbytné výdaje (benzín, ubytování, potraviny, účty za telefon) a výdaje za zábavu (oblečení, kino, jídlo venku). Díky rozpočtu student ví, kolik peněz si může každý měsíc odkládat na spoření nebo do pohotovostního fondu.

Vařit si vlastní jídlo

Jíst každé jídlo venku může být nejen nezdravé, a také velmi nákladné. Nakupování potravin a vaření vlastními silami je nejúspornější způsob stravování. Vaření je skvělá a praktická dovednost.

Pokud schází čas, energie nebo chuť vařit si sami, dobrou volbou jsou také univerzitní kantýny. Nejsou sice tak finančně výhodné jako vaření vlastního jídla, avšak stále jsou lepší volbou než neustálé nakupování jídla z fastfoodu a stravování venku.

Zvýhodněné vstupy

Studentský život je především o hledání bezplatných výhod. Ve městě se vždycky najdou akce, na které mají studenti vstup zdarma. Mnoho studentů středních i vysokých škol může prostřednictvím své školy získat zdarma software (Microsoft Office, Adobe). A se studentským průkazem se často dostane do míst zdarma nebo se slevou, do galerií nebo muzeí.

Nevyměňovat elektroniku

Studenti si často kupují nové notebooky a mobilní telefony, když se chystají na univerzitu. I když jejich staré fungují naprosto bezvadně, za nákup nové elektroniky stejně utratí značnou částku peněz.

Notebooky používané na střední škole většinou splňují požadavky softwaru, který bude používán na univerzitě. Pokud je student rozhodnut nastoupit na univerzitu s novými věcmi, měl by zkusit alespoň prodat své staré věci. Peníze vydělané prodejem starých věcí, lze odložit na úspory.

Použité učebnice a ostatní věci

Existuje spousta různých míst, kde si lze koupit použité věci, zejména učebnice, které jsou výrazně levnější. Nákup použitých věcí lze rozšířit na oblečení, elektroniku a domácí potřeby. Dobrým tipem jsou repasované notebooky. Lze získat kvalitní značku za zlomek ceny nového notebooku.

Snížení energií

Zhasínání světel je dobrým tipem, jak ušetřit za elektřinu. Stejně tak lze upravit drahý mobilní tarif. V dnešní době je celkem snadné pracovat s 1 GB dat nebo méně, na mnoha veřejných místech je k dispozici Wi-Fi zdarma.

To jsou jen některé ze způsobů, jak lze jako student ušetřit peníze. Pokud je situace stále napjatá, vždy je možné najít si práci na částečný úvazek. V opravdu nutných případech je ke zvážení také studentská půjčka.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang