Jak investovat 500 000 korun

Chcete se dozvědět, jak nejlépe bezpečně investovat 500 000 korun? Máte štěstí. Pokud potřebujete poradit, jak investovat 50 000 dolarů a vyhnout se riziku, pojďme se pustit do práce.

Protože pokud čtete tento článek, pak to pravděpodobně znamená, že buď aktivně pracujete na shromáždění majetku ve výši 500 000 tisíc (chytrým investováním), nebo vroucně doufáte, že jednou vyhrajete v loterii.

Ať tak či onak, je chytré se poučit o tom, jak investovat a neutratit tuto obrovskou částku ještě předtím, než dorazí na váš účet. Důvodem je, že 500 000 korun nezaručí finanční zabezpečení, pokud peníze nebudou investovány způsobem, který umožní jejich zhodnocení.

Klíčem je rozvážný přístup, který zahrnuje vyhýbání se předpokladu, že všechny peníze musí jít na stejné místo. Je pravděpodobné, že máte spoustu finančních cílů, a svěžích 500 000 korun vám může poskytnout skvělý náskok při plnění několika z nich.

1. Splaťte své dluhy

Nejjednodušší způsob, jak investovat své peníze, je splácení dluhů. Možná to zní divně, ale splacení dluhu je první a největší investicí, kterou můžete s 500 000 korun na účtu udělat. Úroky z každého dluhu, který máte, časem rostou, a čím dříve ho splatíte, tím více ušetříte.

Měli byste vědět, že tajemstvím úspěchu je splácení dluhů s vysokým úrokem. Jistě, šetřit a méně utrácet je důležité, ale splácení dluhu je důstojným cílem. Než se pustíte do investování 500 000 korun, ujistěte se, že máte splacený dluh s nejvyšším úrokem, v mnoha případech to budou kreditní karty.

2. Vytvořte si pohotovostní fond

Pokud vám někde leží volných 500 000 korun a nemáte pohotovostní fond, je nejvyšší čas to napravit. Vtip je v tom, že neexistuje žádná univerzálně použitelná částka. Správná výše pohotovostního fondu pro vás závisí na tom, kolik utrácíte.

Obecně platí, že byste měli mít alespoň tolik finančních prostředků, abyste pokryli všechny výdaje na tři měsíce, nejlépe na šest, pokud to zvládnete. K tomuto číslu dospějete tak, že sečtete všechny své rozhodující měsíční výdaje, včetně:

  • bydlení
  • komunální služby
  • zdravotní péče
  • oprava
  • potraviny
  • dluh
  • osobní výdaje

Nezapomeňte být realističtí a zaokrouhlujte nahoru. Neprospějete si, pokud do svých výpočtů zahrnete méně, než kolik reálně každý měsíc utratíte.

3. Investujete do nemovitosti

Za posledních 145 let nabízely nemovitosti nejvyšší výnosy ze všech tříd aktiv. A co víc, jako dlouhodobé investice činily tak s mnohem menší volatilitou než akcie. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit objem svých peněz, je proto investice do nemovitostí.

Dalším způsobem investování do nemovitostí je koupě nemovitosti a její pronájem. Se stále rostoucí mírou inflace se nájemné zvyšuje, zatímco vaše splátky hypotéky zůstávají stejné podle zvolené výše fixace. Tím se zvýší váš cash flow a výnos z pronájmu jako investora.

Svých 500 000 korun můžete také investovat ve formě dlouhodobé investice do nezpracovaných pozemků. Investice do pozemků je výnosným podnikem z jednoho klíčového důvodu: pozemků je málo a poptávka po nich bude vždy převyšovat jejich nabídku.

Další možností je hypoteční úvěr ve spojitosti se spořicím účtem. Toto spojení spoření a úvěru sníží úrokovou sazbu a klientovi nabídne zajímavý finanční produkt. Jedná se o offsetovou hypotéku, jenž může vlastníkovi 500 000 Kč dopomoci s výhodností hypotéky.

4. Indexové fondy

Investování do indexových fondů je jako investování na akciovém trhu, aniž byste podstupovali příliš velké riziko. Riziko investování do indexových fondů je velmi minimální, přesto jsou výhody obrovské. Trik spočívá v diverzifikaci akcií nákupem největších společností prostřednictvím indexového fondu.

Podle Bankrate jsou nejlepší indexové fondy, které můžete letos vlastnit, následující:

Fidelity ZERO Large Cap Index (FNILX)
Vanguard S&P 500 ETF (VOO)
SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY)
iShares Core S&P 500 ETF (IVV)
Schwab S&P 500 Index Fund (SWPPX)

Tyto indexové fondy sledují indexový fond S&P 500 a nabízejí vám způsob, jak investovat 500 000 korun do akcií indexu S&P 500 s nízkými náklady, a přitom se těšit z diverzifikace a nižšího rizika.

5. Podílové fondy

Dalším způsobem, jak investovat svých 500 000 korun do akciového trhu, jsou podílové fondy. Podílový fond je investiční nástroj, který drží portfolio akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů.

Protože drží mnoho různých cenných papírů, je to velmi atraktivní investiční možnost pro někoho, kdo má 500 000 korun na investování. Investování peněz do podílového fondu místo do jednotlivých akcií znamená diverzifikaci, pohodlí a nižší náklady.

Podle společnosti Investopedia je 5 největších podílových fondů na burze cenných papírů:

Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares (VTSAX)
Fidelity 500 Index Fund (FXAIX)
Vanguard Institutional Index Mutual Fund (VINIX)
Fidelity Government Cash Reserves (FDRXX)
Vanguard Federal Money Market Fund (VMFXX)

Někteří lidé se mohou ptát, jak se podílové fondy liší od indexových fondů? Indexový fond usiluje pouze o průměrný výnos trhu (bezpečný), zatímco aktivní podílové fondy mají správce fondů, kteří se snaží překonat trh. To znamená, že poplatky u aktivních podílových fondů jsou vyšší než u indexových fondů a výnosy méně předvídatelné.

6. Maximalizujte své penzijní spoření

Pro většinu z nás je největším investičním účtem důchod. A pokud máte k dispozici volných 500 000 korun na investování, může to klidně představovat celoroční životní náklady v důchodu (nebo i více, v závislosti na tom, jak dobře vaše peníze rostou).

Na svých penzijních účtech můžete investovat do indexových fondů a podílových fondů a snažit se o maximální vyčerpání těchto účtů.

7. Začněte podnikat

Investujte svých 500 000 korun do slibného podnikatelského záměru, který jste odložili kvůli nedostatku peněz. Pokud se jedná o vysoce rizikové podnikání, nezapomeňte před zahájením provést průzkum své perspektivy, vyhledat odbornou radu a vypracovat solidní podnikatelský plán.

Případně se může zdát, že začít podnikat bez peněz je zpočátku přitažené za vlasy, avšak není to nemožné. V určitých situacích můžete k zahájení podnikání využít i osobní půjčku. Podstatné je, že vám nic nebrání v tom, abyste začali podnikat.

8. Diverzifikace pomocí alternativních fondů

Nezapomeňte, že existuje celý široký svět investičních možností. Ve skutečnosti byste měli investovat nejen do akcií a dluhopisů – to pomáhá zajistit se proti volatilitě trhu.

Vítejte v úžasném světě alternativních investic, což jsou v podstatě všechny investice, které nejsou akcie, dluhopisy nebo hotovost. Může sem patřit cokoli od hedgeových fondů přes deriváty a peer-to-peer půjčky až po špičkové víno, ale obecně mají alternativní investice několik společných rysů: jsou komplexní, mají nízkou korelaci s akciovým trhem (což znamená, že si mohou udržet hodnotu nezávisle na akciovém trhu) a jsou relativně nelikvidní.

Oblíbenou alternativní investicí je výtvarné umění. Stejně jako ostatní alternativní investice si i umění uchovává hodnotu nezávisle na akciovém trhu a již dlouho je využíváno majetnými jedinci jako úložiště hodnoty. Na umění vyděláváte podobně jako na akciích – držíte je, dokud nenabude hodnoty, a po růstu je prodáváte.

Trik spočívá v tom, že umění je nejlikvidnější na nejvyšších příčkách trhu. Hlavně umění v hodnotě několika milionů korun od zvučných jmen s prokazatelnou aukční historií. Naštěstí už nemusíte vložit celých 500 000 korun, abyste se mohli zúčastnit. Lze nakupovat podíly na uměleckých dílech v hodnotě několika milionů a při prodeji inkasovat dividendy. Je to něco jako vlastnit akcie.

Bez ohledu na preferovanou alternativní investici je klíčové dosáhnout správného rozložení portfolia. Bez ohledu na to, jak jste otevřeni riziku, alternativy nikdy nebudou tvořit většinu vašeho portfolia – abyste viděli rozdíl, musíte alokovat 10 až 20 % portfolia, ale ne více. Toto procento se také bude měnit s vaším věkem. Finanční poradce vám může pomoci najít správnou rovnováhu.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang