Frankie Dettori – italsko-britský Josef Váňa, který uspěl i ve světě médií

Sláva Lanfranca Dettoriho sahá daleko za hranice dostihového světa. Je třeba říci, že jeho příběh je něco jako dramatický film. A ten vlastně již existuje! Podívejme se na příběh italského žokeje, který se dokázal prosadit mimo svou rodnou zemi i mimo své řemeslo.

Vítěz 21 anglických klasik, 4 titulů Longines World’s Best Jockey, Breeders‘ Cup, Japan Cup, Dubai World Cup… Frankie Dettori je bezpochyby jedním z nejlepších žokejů všech dob. 51letý Ital je však mnohem víc než jen žokej. Je sportovní a mediální ikonou.

Po celém světě jsou známé dostihové videohry, které zaštítil svým jménem a zahrajete si je na konzolích Playstation i XBox, ale pokud by nenesly v titulu ikonické Frankie Dettori, možná by je nikdo nekupoval. Frankie Dettori ovšem nepropůjčil svou tvář jen konzolovým simulátorům dostihů.

Existují také automaty online s dostihovou tématikou, které Frankie Dettori zaštítil svým jménem. Například Frankie Detori’s Magic 7, který vznikl na počest Frankieho neuvěřitelného počinu, kdy v roce 1996 v Ascotu vyhrál všech 7 hlavních závodů v rámci události Britský den šampionů.

Svět hracích automatů a pinballů je do určité míry měřítkem popularity – pokud má daný film, seriál nebo určitá osobnost “svůj” hrací automat nebo pinball, je 100% jisté, že už je součástí globální popkultury.

Když půjdete v Anglii po ulici a zeptáte se veřejnosti na jméno žokeje, 99 % kolemjdoucích řekne Frankie Dettori. Na dostihových závodištích ve Velké Británii pravidelně slýcháte: „Na čem to Frankie jede?“, „Páni, podívejte, to je Frankie!“. I ti, kteří se s dostihy teprve seznamují, mají dojem, že v Dettorim najdou známou tvář.

Ať už jde o jeho výkony na trati, jeho dnes již kultovní seskoky z koně, nebo jeho aktivity mimo závody, včetně několika sezón v roli kapitána v populárním pořadu BBC „Question of Sport“, zná ho každý.

Lanfranco Dettori se narodil v Miláně, jeho otcem je Gianluca Dettori, který byl rovněž žokejem, a v roce 1985, když mu bylo 14 let, přijel do Anglie a stal se učněm svého krajana, trenéra Luky Cumaniho.

Příkrý start

Jeho kariéra je jako nablýskaný italský sportovní vůz na skvělém startu. Na svůj hřmotný debut vzpomíná v nedávném rozhovoru pro Racing Post: „V 18 letech jsem byl zlatý třmen. Byl jsem prvním žokejem Luky Cumaniho. Měl jsem krásné auto, celý doprovod a parádní bydlení”.

Po počáteční euforii přišly rychle první tvrdé rány. Neúspěšná smlouva s hongkongským Jockey Clubem, opletačky se soudy. Frankie se tomu postavil čelem, odrazil se a vyhrál dva zlaté biče se 450 vítězstvími na kontě

Televizní osobnost

Frankie Dettori nenechal své úspěchy ležet ladem, byl dlouholetým účastníkem kvízového pořadu BBC „Question of Sport“, hostoval v kultovním pořadu „Top of The Pops“, měl vlastní řadu pizz, zmrzlin, otevřel síť restaurací se slavným šéfkuchařem Marcem-Pierrem Whitem… na co si vzpomenete. Pro jiného žokeje by to bylo nemyslitelné.

V roce 2000 Frankie a jeho agent Ray Cochrane zázračně unikli smrti při havárii soukromého letadla na cestě na dostihy v Goodwoodu. Pilot Patrick Mackey nehodu nepřežil. Tato zpráva se dostala na titulní stránky novin, protože Frankie byl na vrcholu popularity po svém úspěchu v roce 1996 v Ascotu, kde vyhrál všech sedm dostihů, které byly na programu.

Frankie Dettori byl na začátku 21. století na vrcholu svých sil. Vítězil po celém světě, včetně ikonického Godolphin Blue Coat, a v roce 2007 vyhrál na 15. pokus dlouho očekávané první Epsom Derby s koněm Authorized.

Frankieho život však nebyl nijak idylický. V roce 2012, po 18 letech prestižních úspěchů, ukončil spolupráci s Godolphinem. A co hůř, v září 2013 měl žokej pozitivní dopingový test a byl na šest měsíců propuštěn. Šampion sankci přijal a využil volna k tomu, aby se zviditelnil účastí v „celebritním“ vydání britské obdoby pořadu Loft Story, obdoby Big Brothera nebo Vyvolených. Pro zajímavost, žokej byl pátou osobností, která byla po 21 dnech „vyloučena“ z domu!

Druhý dech

Někteří si možná říkají, zda to byl konec Frankieho Dettoriho po jeho těžkém období, ale on stále překvapuje. Několik dní po svém návratu k dostihům získal smlouvu jako první žokej silné stáje Al Shaqab. Stejně jako při svých spektakulárních seskocích z koně se opět postavil na nohy a svezl se na vlně s šejkem Joaanem Al Thanim, nadšeným investorem do plnokrevníků.

Ale o pět let později příběh končí. Al Shaqab omezil své aktivity v britských dostizích a Frankie se vrátil ke svým kořenům. Přednost dal dávnému mentorovi Johnu Gosdenovi, s nímž se poprvé setkal v 80. letech, kdy tento trenér působil v Kalifornii.

Frankie dokonce nedávno prohlásil, že jeho cílem je odjet ve Velké Británii maximálně 200 závodů ročně. Nemá smysl, aby chodil na menší schůzky během týdne. Tím, že jezdí méně, šetří své tělo a je v nejlepší kondici na velké akce.

Co dál? Frankie Dettori sfoukne 15. prosince svou 52. svíčku. Budou muset britské dostihy brzy hledat novou ikonu? Minulý rok byl uveden film o jeho životě a nová autobiografie (první, „Frankie“, vydané v roce 2004, se prodalo 120 000 výtisků a druhá, „Frankie, můj příběh“, vyšla v roce 2016). Představte si, že by Frankie oznámil odchod do důchodu! Dostihový svět by byl vzhůru nohama!“

Ale příběh bude patrně trvat o něco déle, protože Frankie letos v létě řekl: „Lester Piggott jezdil až do svých 59 let… Pokusím se o totéž!“ Koneckonců, český nezmar Josef Váňa jezdil dostihy dokonce do svých 61 let.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang