8 kroků k finančnímu zabezpečení

Jak chránit svůj životní styl stejně jako milionáři? Finanční jistota není číslo ani hranice. Souvisí s tím, kolik utratíte a ušetříte v poměru ke svým příjmům.

Milionáři pod pojmem „bohatý“ nemají nutně na mysli finanční nezávislost. Pouze 10 procent z nich definuje bohatství jako nepotřebu pracovat. Většina milionářů uvádí, že smyslem budování bohatství je dosažení finanční jistoty, kdy je jediný neúspěch pravděpodobně neuvrhne mezi nemajetné.

Jakmile utratíte méně, než vyděláte, a pak přebytek ušetříte, máte nakročeno k úspěchu. Vzdalujete se od finančního okraje a chráníte se před otřesy, které by vás mohly poslat na ekonomickém žebříčku směrem dolů.

Postupem času si vytváříte rezervní polštář a zároveň se jistíte proti katastrofickým výdajům, které by mohly zničit všechny úspory. Nakonec lze dosáhnout finanční nezávislosti, kdy váš příjem v důchodu postačí na pokrytí všech výdajů. K tomu může vypomoci schopnost zajištění pracování peněz pro jeho držitele.

8 kroků, jak dosáhnout finančního zabezpečení:

  1. Začněte s malým pohotovostním fondem. Pro začátek nepotřebujete mnoho – 10 tisíc korun stačí na pokrytí mnoha nežádoucích výdajů, jako je například nová pračka nebo malá oprava auta. Pokud nějaký výdaj tento fond vyčerpá, znovu ho vytvořte, aby byl připraven na další nezdar.
  2. Splaťte toxické dluhy. Dluh na kreditní kartě je drahý. Půjčky na splátky a půjčky na auto jsou mnohem horší. Pokud nevíte, jak splatit dluh s vysokou úrokovou sazbou do pěti let, poraďte se o svých možnostech s finančním poradcem.
  3. Omezte své režijní výdaje. Udržujte své nezbytné výdaje – bydlení, služby, jídlo, dopravu, pojištění, minimální splátky půjček – na 50 % nebo méně svého příjmu. Menší výdaje také usnadní placení účtů v případě, že přijdete o práci nebo budete v pracovní neschopnosti.
  4. Investujte do své budoucnosti, rok co rok. Plně využijte všech firemních příspěvků, které nabízí zaměstnavatel – v čele s s penzijním připojištěním – jsou to peníze zdarma.
  5. Pojistěte se proti katastrofám. Pojištění invalidity může nahradit příjem, pokud nemůžete pracovat. Životní pojištění chrání vaše závislé osoby. Pojištění odpovědnosti může pokrýt soudní spory, které by vás jinak mohly zničit. Jakmile nahromadíte majetek, ujistěte se, že jste zvýšili limity odpovědnosti u pojištění domácnosti a auta tak, aby se rovnaly alespoň vašemu čistému jmění.
  6. Vytvořte si pohotovostní fond. Prvním cílem mohou být tři měsíce nezbytných výdajů.
  7. Odstupte od hypotéky. Mít v době odchodu do důchodu splacený dům pomůže v noci lépe spát.
  8. Vytvořte si zaručené toky příjmů. V důchodu by základní výdaje měly být pokryty příjmem, na který se můžete spolehnout.

Finanční zabezpečení je především o klidu. Můžete je začít budovat téměř z jakéhokoli příjmu a můžete začít už dnes.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang