Autolékárnička

Lékárničku musí mít každé motorové vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Je to druh lékárničky, která je svou výbavou přizpůsobená tak, aby umožnila poskytnutí první pomoci v případě, že by se stala dopravní nehoda.

Autolékárnička je cenným pomocníkem pro všechny, kteří často cestují autem. Pokud se na cestě stane nějaká nečekaná událost, autolékárnička může zachránit život.

Autolékárnička je malá taška nebo kufřík, který obsahuje několik základních léků a lékařských pomůcek. Obsah autolékárničky by měl být vždy stejný a je důležité, aby byly léky správně datovány a skladovány.

Autolékárnička by měla obsahovat pomůcky jako jsou nůžky na nehty, obvazové materiály nebo náplasti. Je také důležité autolékárničku pravidelně kontrolovat a obnovovat. Dobrá zpráva je, že od roku 2018 nemusí řidiči řešit datum expirace.

Co musí obsahovat autolékárnička?

Autolékárnička patří do povinné výbavy každého vozidla i motocyklu. V autě by neměla chybět i z toho důvodu, že je jednou z nejčastěji kontrolovaných věcí při silniční kontrole policií. Je musí být obsahem autolékárničky stanoví vyhláška č. 206/2018 Sb.

Vozidlo musí mít ve své autolékárničce následující zdravotnický materiál:

  • hotový obvaz s jedním polštářkem (3 kusy)
  • hotový obvaz se dvěma polštářky (3 kusy)
  • náplast hladká cívka 
  • obinadlo škrtící pryžové
  • izotermická fólie (min. rozměr 200 x 140 cm)
  • rukavice pryžové (v obalu)
  • nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty)

Povinnou součástí autolékárničky již není trojcípý šátek, rouška a náplast s polštářkem, ovšem ničemu neuškodí, když v ní budou i tyto věci. Zároveň je vhodné doplnit obsah lékárničky o léky proti bolesti, na horečku a na alergie, příp. další vhodné léky.

V případě, že autolékárnička bude při silniční kontrole chybět, nebo bude mít nějaké nedostatky, může být řidič pokutován až do výše 2000 Kč. Zkrátka jízda bez autolékárničky se nevyplácí stejně jako jízda bez povinného ručení.

Obsah lékárničky se ukládá do samostatného pouzdra. Součásti obsahu lékárničky musí být neporušené, vizuálně v pořádku a nesmí vykazovat známky znečištění a jiného znehodnocení.

Kde sehnat autolékárničku?

Autolékárničku lze koupit ve všech lékárnách, a to buď online nebo v kamenných pobočkách. Dále jsou k dostání také na benzínkách, ve specializovaných prodejnách s autodíly či jiných obchodech se zaměřením na auto-moto.

Řidiči si mohou pořídit kompletní autolékárničku nebo si jednotlivé chybějící položky případně dokoupit. Cena autolékárničky je různá. Lze si sehnat už od 150 korun.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang