Země střední a východní Evropy pokračují v zotavování ekonomik

Země z regionu střední a východní Evropy (SVE) dělají pokroky v ozdravování svých ekonomik. Vyplývá to z nejnovějšího čtvrtletníku, který pravidelně sestavuje oddělení ekonomických a tržních analýz UniCredit Bank. Jak takové zotavování vypadá?

„Region se přizpůsobuje pomalejšímu růstu svých obchodních partnerů, ale existují důkazy zlepšení obchodní aktivity. Růst průmyslu se nedávno zlepšil, zatímco úvěry se ustálily. Externí oddlužování bank se významně zmírnilo zejména v novějších státech Evropské unie,“ konstatuje banka v analýze.

V regionu SVE se zlepšil zejména stav průmyslu, úvěrování bank a inflace. Podle UniCredit Bank průmysl v 1. čtvrtletí letošního roku vykázal lepší výkon než na konci loňska, a to zejména díky automobilovému průmyslu.

osobni_bankrot
Zotavování ekonomiky státu je náročný a dlouhodobý proces.

Určité zlepšení v regionu nastalo i v případě dopadu úvěrů na domácí poptávku. „Snižování zahraničního dluhu se značně zpomalilo, zatímco v mnoha zemích růst vkladů převyšuje růst úvěrů, čímž se vytváří určitý prostor pro růst úvěrů. V novějších státech unie se to děje jen pomalu,“ přiblížila Gillian Edgeworth, hlavní ekonomka UniCredit pro Střední Evropu, Střední východ a Afriku (EEMEA).

Například Bulharsko, Česká republika, Polsko a Litva jsou podle UniCredit jediné s pozitivním meziročním růstem úvěrů, i když jen na nízké úrovni. Důvodem jsou stále přetrvávající problémy s vysokým počtem selhaly úvěrů i slabší poptávka po úvěrech ze strany klientů. V Maďarsku, Lotyšsku, Rumunsku a Chorvatsku ale pokles úvěrování zpomaluje. Výjimkou je Turecko a Rusko, kde úvěry rostou rychleji.

Zlepšení stavu průmyslu a úvěrového prostředí tak v některých zemích způsobilo zpomalení v oblasti fiskální konsolidace. „Ve většině zemí jsou veřejné finance bezproblémové. Nové státy Evropské unie vykazují jedny z nejvýraznějších zlepšení globální. Například ČR, Maďarsko a Rumunsko byly schopny dostat deficity svých veřejných financí pod 3 % hrubého domácího produktu,“ tvrdí analýza.

Mnoho zemí ale zpomalilo v konsolidaci i za účelem podpory ekonomické aktivity. Pro hrozbu rostoucího schodku budou muset šetřit země jako Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko a Ukrajina.

Ve více státech regionu SVE klesla i inflace. Důvodem jsou nižší ceny ropy a regulované ceny. S růstem spotřebitelských cen zápasí jen Turecko a Rusko.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang