Hledání pronájmu bytu – zkušenosti

Kdo si nemůže dovolit vlastní bydlení, hledá pronájem. Poptávka pro pronájmu bytu neustále stoupá. Ne všechny byty však svými parametry vyhovují. Na co se soustředit při hledání vhodného pronájmu?

Hledání pronájmu bytu může být časově náročné a složité. Když člověk hledá pronájem bytu, je důležité prozkoumat různé možnosti a porovnat je s konkrétními potřebami.

Nejdůležitějším krokem při hledání pronájmu bytu je vymezit si rozpočet. To umožní vybrat správný byt, který se vejde do finančních možností budoucího nájemníka.

Také je třeba se zaměřit na oblast, ve které chce člověk žít. Vybrat si lokalitu, ve které se lze cítit bezpečně a která vyhovuje potřebám zájemce. Existují i další tipy na hledání pronájmu bytu. Ty se lze dovědět dále v článku.

Tipy při hledání pronájmu bytu

Kromě stanovení měsíčního rozpočtu, který může nájemce za nájem dát, by měl řešit i okolí bytu. Podívat se na vybavení, které oblast nabízí. Může to být nákupní centrum, parky nebo restaurace.

Důležité je také zjistit, jak daleko je byt od veřejné dopravy, aby se mohl nájemce snadno dostat do práce nebo do školy.

Doporučuje se prozkoumat inzeráty v novinách nebo online, prohlédnout si nabídky od místních realitních kanceláří nebo se podívat na webové stránky, které se zabývají pronájmem bytů.

Pokud člověk najde byt, který vyhovuje jeho požadavkům, je důležité si ho prohlédnout. Měl by se ujistit, že byt je bezpečný a v dobrém stavu.

Když někdo najde byt, který vyhovuje daným potřebám, je důležité zajistit si ho co nejdříve. První, kdo se přihlásí, obvykle vyhraje. Takže je třeba být připravený a rychle se rozhodnout.

Pronájem bytu

Pronájem bytu lze shánět na vlastní pěst či přes realitní kancelář. Využije-li člověk realitku, nebude se muset o nic starat a kvalitní makléř ho lépe nasměruje k pronájmu, který bude zájemci vyhovovat.

Je však třeba počítat s tím, že makléři se za zprostředkování pronájmu platí provize. Ta je většinou ve výši jednoho měsíčního nájemného.

Levnější variantou je tedy sehnat pronájem přímo od majitele. To může být složitější a taky si nájemce musí ohlídat nájemní smlouvu.

Na co si dát pozor při pronájmu bytu

Při hledání pronájmu bytu, se kterým bude člověk spokojený, je třeba být obezřetný. Pronajímatelé mohou mít různé podmínky. Na co konkrétně si dát pozor?

  • Informace, co je v ceně nájemného započteno. Cena může být uvedená včetně energií nebo bez nich. Je třeba se zajímat i o všechny další poplatky, které se s nájmem mohou pojit.
  • Při pronájmu bytu se zařízením je potřeba nechat si sepsat předávací protokol, ve kterém bude vše, co v bytě má být. Pokud by nájemce podepsali protokol a vybavení by v bytě nebylo, později už tuto skutečnost neprokáže a bude muset vybavení platit.
  • Kontrola nájemní smlouvy a všech náležitostí. Pokud by některé informace chyběly, mohla by být nájemní smlouva neplatná. Ve smlouvě je potřeba se zaměřit také na podmínky budoucího ukončení nájmu. Smlouva může být na dobu určitou i neurčitou. Při stanovování podmínek je potřeba zkontrolovat případné omezení počtu osob v bytě, možnost či nemožnost mít domácí zvíře, změny ve výši nájemného, opravy v bytě atd.

Nájem bytu se řídí ustanoveními občanského zákoníku. Ten je postaven na poměrné smluvní volnosti všech stran, a proto i nájemní smlouva se musí řídit pravidly, na kterých se v ní strany dohodly.

Je tedy nutné si nájemní smlouvu dobře přečíst a dát si pozor na její podmínky. A především rozlišovat mezi nájmem a podnájmem. Pokud si člověk není zcela jistý, co se v nájemní smlouvě píše, měl by se zeptat právníka nebo advokáta.

Nájem a podnájem

Lidé si to často pletou a považují nájem a podnájem za stejné pojmy. Avšak není to tak. Při uzavírání smlouvy o nájmu si člověk pronajímá byt přímo od vlastníka a máte ze zákona mnoho práv.

Smlouvu o podnájmu uzavírá s nájemcem (tedy někým, kdo si sám byt pronajímá od vlastníka) a zde jsou jeho práva limitována. Navíc podnájem končí nejpozději s nájmem. Takže pokud nájemce dostane od pronajímatele výpověď, dostane ji i podnájemce.

Hledání pronájmu bytu – zkušenosti

Na internetu lze najít mnoho diskuzí a zkušeností při hledání pronájmu bytu. Vyplývá z nich, že v poslední době je poptávka po pronájmech bytů velmi vysoká. Na jeden inzerát se zpravidla ozvou desítky zájemců.

Pronajímatelé si tak můžou mezi zájemci vybírat. Platí zde pravidlo, kdo přijde, ten dřív bere. Pokud tedy někdo narazí na pronájem bytu, který mu vyhovuje, neměl by váhat ani minutu. V zástupu čekají další desítky zájemců.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang