Pozor na nákup dovolené na slevových portálech

Cestovní ruch je jedna z oblastí, kam se slevovým portálům prozatím nepodařilo nijak výrazně proniknout, pokud pomineme tuzemské zájezdy, kde jim pšenka opravdu kvete. Zahraniční zájezdy jsou na tom ovšem jinak. Až na pár drobných výjimek, kdy jedna už zkrachovala, se cestovní kanceláře a agentury do spolupráce se slevovými portály moc nehrnou. A není se čemu divit.

Prodej zájezdů není zrovna byznys, ve kterém by se daly poskytovat obrovské slevy (až 90 %) dlouhodobě. Pokud už se zde nějaký levný zájezd nachází, jde většinou o last minute, který je během několika minut vyprodaný. Situaci potvrzuje i fakt, že žádná z větších cestovních kanceláří se do žádné širší spolupráce nepustila.

Pouze několik menší, z nichž jedna – Company Diamond Wind, která své nabídky neustále prezentovala na slevových portálech – již zkrachovala. Při nákupu podobných dovolených se Vám proto snadno může stát, že se o sobě dočtete třeba na idnesu: “Desítky turistů Company Diamond Wind uvázly na letišti.”

Narazíte však i na případy, kde se velmi často vyskytují fiktivní slevy, kde došlo pouze k umělému navýšení ceny. Tyto zájezdy pak skutečně vypadají jako zlevněné a za výhodnou cenu, stačí však chvíli hledat a přijdete na to, že stejný hotel můžete mít za daleko lepší cenu a s větší jistotou, že odletíte.

Případ Zapakatel a E-clicktravel

Klasická slevová nabídka, ale když se na ni podíváte blíže, narazíte hned na několik zvláštností.

V termínech, které se zde prezentují je cena po slevě naprosto běžná. To však pozná spíše zkušenější cestovatel, pro osobu, která je postižena slevománií je tato nabídka stále naprosto fantastická, protože jde přeci o slevu 35%.

Ostatní portály nabízí stejné termíny za srovnatelnou cenu nebo levněji. Stačilo projít několik webů cestovních agentur, které porovnávají zájezdy cestovních kanceláří. Srovnávali jsme samozřejmě stejné termíny, stravu i počet nocí.

  • Newtravel – 16 890 Kč,
  • Invia – 18 690 Kč,
  • Dovolena 11 907,- Kč.

Po původní ceně, kterou uvádí zapakatel však není ani vidu ani slechu. To proč je cena i na těchto webech odlišná může být způsobeno způsobem řazení. Ale věřím, že po delším hledání by se ceny srovnaly.

Obdobné hotely na webu cestovky jsou za výrazně nižší cenu. Sám se divím tomu, že ani samotné cestovní kanceláři nebylo hloupé vytáhnout tuto nabídku jako doporučenou a pod ní nechat zobrazit hotely ve stejné nebo vyšší kategorii s cenou výrazně nižší.

Každý, kdo už v Egyptě byl vícekrát, pozná, že hotely ve stejné kategorii jsou ve většině případů podobné a neliší se nijak výrazně ani cenově. Jak průhledná hra s uměle navýšenou cenou.

Vzhledem k tomu, že jsem Zapakatel na tuto skutečnost již několikrát upozorňoval a jejich reakce byla ve stylu “Když se Vám to nelíbí, tak to nekupujte.” je pak těžké zabránit tomu, aby byl někdo z uživatelů takto podveden.

Jakékoliv připomínky v diskuzi Zapakatel okamžitě maže. Takovýto přístup mě velmi zklamal, ale odpovídá aroganci, se kterou se u slevových portálů běžně setkáváme. Byznys na lidské hlouposti jim stačí.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang