Pardubice

Pardubice představují statutární město. Rozkládají se na ploše 77,71 km² a žije v něm necelých 90 tisíc obyvatel. Město leží na soutoku Labe a Chrudimky ve východních Čechách. Pardubice jsou průmyslovým centrem východních Čech. Převažuje především chemický, elektrotechnický a potravinářský průmysl.

V Pardubicích si turisté mohou prohlédnout několik zajímavých památek. Historické centrum je městkou památkovou rezervací. Jednou z nich je renesanční zámek. Nachází se nedaleko centra města. Pěkný výhled do okolí vám nabídne Zelená Brána.

Z dalších památek to je Radnice z doby novorenesance, Kostel svatého Bartoloměje, Kostel Zvěstování Panny Marie atd. Pardubice mají i velký kulturní a sportovní význam. Z kulturních akcí je snad nejvýznamnější Velká pardubická, tj. pravidelný dostihový závod. Je i centrem vzdělání. Ve městě sídlí Univerzita Pardubice.

Proč navštívit Pradubice?

Kořeny Pardubic sahají až do 13. století, takže město má dlouhou a zajímavou historii. Pardubice mají krásný středověký hrad, který je pozůstatkem z doby, kdy byly prosperujícím obchodním centrem. Pokud jste milovníky historie a chcete si prohlédnout pardubický zámek, můžete se o jeho bohaté historii dozvědět mnoho zajímavého a užít si při tom spoustu zábavy.

Jaké jsou další důvody, proč navštívit Pradubice, kromě bohaté historie?

  • Kuchyně
  • Umění
  • Příroda
  • Lázně a wellness

Jídlo – kuchyně České republiky, včetně té pardubické, je známá svou srdečností a chutí. Guláš, knedlíky a pečená masa jsou jen některá z tradičních jídel na jídelním lístku. Z České republiky také nelze odjet bez ochutnání místního piva. V mnoha pardubických hospodách a pivovarech se čepuje chutné české pivo a s jejich příjemným personálem je radost si popovídat.

Pardubice jsou domovem prosperující umělecké scény s mnoha uměleckými galeriemi, divadly a koncertními sály, které představují díla místních i zahraničních umělců. Jsou také skvělým místem k návštěvě, pokud se někdo zajímá o výtvarné umění jakéhokoli druhu.

Pardubice v České republice leží v regionu proslulém úchvatnými přírodními krásami, což z něj činí ideální základnu pro poznávání přírody. Snadno se zde může věnovat různým venkovním aktivitám, jako je golf, cyklistika a pěší turistika. Parky a stezky se nacházejí po celém městě a krajina za městem je ideální pro odpočinkovou projížďku autem nebo na kole.

Pernštýnské náměstí

Pernštýnské náměstí patří k nejkrásnějším centrálním náměstím v celém Česku. Náměstí je pojmenováno po pánech z Pernštejna, kteří hráli klíčovou roli v historii města. Dominantou náměstí je novorenesanční radnice z konce 19. století. Po všech stranách náměstí uvidíte zachovalé patricijské domy. Dominantním architektonickým slohem na náměstí je renesance.

Stejně jako na mnoha jiných centrálních náměstích českých měst, například nejslavnější je v Olomouci, a městeček se i na Pernštýnském náměstí nachází morový sloup (Mariánský sloup). Byl vztyčen koncem 17. století jako poděkování za přežití morové epidemie.

Pardubický zámek

Pardubický zámek je vynikajícím příkladem renesanční architektury. Nachází se jen kousek od Pernštýnského náměstí. Vilém z Pernštejna jej koupil koncem 15. století a přestavěl stávající hrad na pozdně gotické sídlo.

Další generace Pernštejnů pokračovaly v přestavbě svého sídla. Renesanční přestavbu vedl ve druhé polovině 16. století italský architekt Ulrico Aostalli de Sala. Barokní prvky dodal v 18. století český architekt František Maxmilián Kaňka.

V současné době se v zámku nachází Východočeské muzeum a Východočeská galerie. Najdete zde také něco, co byste tam asi nikdy nečekali: protiatomový kryt. Byl vybudován v zámeckém valu v 50. letech 20. století. V krytu je místo pro 120 osob. Pokud jste v Pardubicích se skupinou, lze návštěvu krytu domluvit s Východočeským muzeem (návštěva je možná pouze v sobotu).

Zelená brána

Zelená brána je jednou z nejznámějších památek města. Nachází se mezi Pernštýnským náměstím a náměstím Republiky. Vedle brány se nachází Turistické informační centrum Pardubického kraje.

Zelenou bránu tvoří vlastně dva objekty: vlastní renesanční předbraní a gotická hlavní brána s hodinovou věží. Věž je vysoká přibližně 60 m. Ve skutečnosti není zelená; název je odvozen od barvy pigmentu pokrývajícího měděnou střechu věže.

Zelená brána je přístupná veřejnosti. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout výstavy týkající se historie města a regionu a také krásné panorama Pardubic z vrcholu věže.

Dům u Jonase

Ačkoli zvenku je tento dům na Pernštýnském náměstí barokní, uvnitř je čistě pozdně gotický. Byl postaven v roce 1507 a přežil velký požár v roce 1538, který zničil většinu domů starého města. Barokní průčelí s vyobrazením Jonáše v rozevřených čelistech Velryby se stalo pardubickou dominantou.

Dnes dům patří Východočeské galerii, která jej využívá pro veřejné výtvarné dílny a v létě také pro tvůrčí denní tábor pro děti.

Perníková chaloupka

Pardubice a perník se datují od 16. století. Město si dokonce zaregistrovalo svůj patentovaný recept u EU. A kde v Pardubicích ochutnat ten nejlepší perník? Samozřejmě v Perníkové chaloupce! Tento bývalý lovecký zámeček postavený v roce 1882 je dnes centrem pardubického Muzea perníku.

Prohlídky pro dospělé zahrnují historii výroby perníku a výklad perníkářských symbolů. Pro děti je připraveno podrobné povídání o příběhu Perníkové chaloupky (alias Jeníčka a Mařenky) s možností vrátit se do skutečného děje s hlavními aktéry v roli průvodců.

Oblíbené akce v Pradubicích

Příznivci dostihů si město jistě spojí s Velkou pardubickou. Tento dostih se ve městě pořádá již od roku 1874. Koná se každoročně, vždy druhou říjnovou neděli.

Tato slavná steeplechase má překvapivě vysokou sledovanost v České televizi. V roce 2017 ji jen v Česku sledovalo přibližně 3 000 000 lidí, což je téměř 30 % obyvatel země! Událost se vysílá i v dalších zemích, kde jsou dostihy populární.

Nejúspěšnějším koněm všech dob byl československý Železník, který soutěž vyhrál čtyřikrát. Nejúspěšnějším žokejem je Josef Váňa z Česka s osmi vítězstvími.

Zlatá přilba Pardubice je nejstarší motocyklovou rychlostní soutěží na světě. První závod se jel v roce 1929. Až do roku 1963 se zde konaly dostihy Velké pardubické steeplechase. Poté se soutěž přesunula na plochodrážní stadion v Pardubicích-Svítkově. Koná se každoročně, v září nebo říjnu. Více informací naleznete na oficiálních webových stránkách.

Zajímavá místa v okolí Pardubic

Kutná Hora je krásné městečko, které před staletími soupeřilo o význam s Prahou. Dnes je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hradec Králové je jedním z nejstarších českých měst a pyšní se pěkným centrálním náměstím.

Nedaleká obec Kladruby nad Labem je proslulá státním Národním hřebčínem a plemenem kladrubských koní. Hřebčín nabízí prohlídky s průvodcem, které mohou zaujmout všechny milovníky koní. Více informací najdete zde. V roce 2019 byl hřebčín zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Litomyšlský zámek je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Hrad Kunětická hora je středověká pevnost na kopci severovýchodně od města. Patřil již zmíněnému rodu Pernštejnů. Hrad se objevil v československém televizním seriálu pro děti Arabela. Seriál byl velmi populární v některých zemích bývalého východního bloku. Na tomto hradě žil čaroděj Rumburak.

Pardubice – doprava

Ve městě se nachází mezinárodní letiště. Je však velmi malé a počet nabízených spojů je velmi omezený. Většina z těchto několika spojů směřuje do prázdninových destinací v jižní Evropě. Proto let do Pardubic nebude pro většinu návštěvníků praktickou volbou. To však není problém, protože letiště v Praze je relativně blízko a má spoustu přímých spojení s velkými městy v Evropě i na jiných kontinentech.

Cesta do Pardubic z Prahy je jednoduchá a rychlá, takže se dá snadno navštívit město a vrátit se do Prahy ještě týž den. Z Prahy hl. n. jezdí velmi časté přímé vlaky a typická doba jízdy se pohybuje mezi 50 a 60 minutami. Vlaková stanice Pardubice-Pardubičky je o něco blíže historickému centru než hlavní nádraží. Vlaky z Prahy zde však nestaví.

Rychlejší variantou bude využít autobus nebo trolejbus (linky: 2, 6, 8, 9, 12, 13) a vystoupit např. na Náměstí Republiky. Jízda bude trvat jen několik minut a spoje jsou velmi časté. Po vystoupení na Náměstí Republiky budete v těsné blízkosti Zelené brány a Pernštýnského náměstí. Z nádraží lze do centra dojít také pěšky, není to daleko.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang