Jak nejlépe ochránit své úspory? Investujte je!

V poslední době mnoho z nás přemýšlí nad tím, jak nejlépe naložit se svými úsporami, aby neztrácely svou hodnotu. Nestabilní politická situace ve světě, obrovský nárůst cen energií a potravin, rostoucí inflace – to vše ovlivňuje naše rozhodování. Nechat peníze jen tak ležet například na bankovních účtech nepatří zrovna k nejlepším řešením. S úsporami je třeba efektivně pracovat a smysluplně je investovat.

Co s našimi penězi?

Děsíte se toho, že vaše peníze uložené na bankovních účtech vlivem nezvykle rostoucí inflace postupně ztrácejí hodnotu? Nevěšte se, na věšáky patří kabát nebo čepice! Vždycky přece musí existovat nějaké řešení. Ukládat úspory do hrníčku v kuchyni či do matrace po vzoru našich babiček ovšem již také vyšlo z módy.

Mezi lidmi stále panuje silné přesvědčení, že investovat peníze je příliš složité a riskantní, že je to jenom pro bohaté nebo že se banky o naše peníze starají dostatečně. Je to ale právě naopak. Investování není o nic složitější než nakupování v e-shopech. V případě, že byste investovat chtěli, ale nevěděli jak na to, můžete oslovit vašeho osobního finančního poradce či společnost, která se na investice specializuje.

Kde není risk, není zisk

Největší překážkou, která lidem brání v tom, aby své úspory investovali, je strach, že o své těžce vydřené peníze přijdou. Žádná investice se neobejde bez určité míry investičního rizika. Je to dáno vnějšími příčinami, jakými jsou například ekonomická situace nebo politické události doma i ve světě.

Důležitou roli hraje samozřejmě vnitřní nastavení každého potenciálního investora – někdo rád riskuje a dá přednost investici s vyšším výnosem, zato horším zajištěním, jiný se zase raději drží zpátky, spokojí se s nižším výnosem, ale větší jistotou, že o peníze nepřijde. Ani jeden z obou přístupů není chybný. Abychom o své úspory nepřišli, je dobré rozložit riziko do různých typů investic.

Kam peníze investovat

Možností, kam investovat našetřené peníze, je spousta. Investice je třeba rozumně rozložit, nikoliv vsadit všechno na jednu kartu. Při rozhodování kromě míry rizika zvažujte, kolik peněz chcete investovat, na jak dlouho a s jakým výnosem. Pokud máte v plánu použít svoje úspory v blízké budoucnosti, myslete také na jejich likviditu, tedy schopnost přeměnit investici zpět v hotovost. A hlavně: nevíte-li si rady, jak či zda vůbec investovat, nebojte se obrátit na investiční odborníky.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang