Koupě nemovitosti – tipy, jak ušetřit

Koupě nemovitosti je drahou záležitostí, pro mnohé tou nejdražší, do které kdy investují peníze. Proto by ji lidé měli věnovat velkou pozornost. Budou se hodit tipy jak ušetřit.

Při koupi nemovitosti je potřeba si ujasnit, zda si nový domov majitel vybere sám, nebo zda využije služeb realitní kanceláře. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.

Realitní kancelář bude požadovat provizi, ovšem kupec bude mít jistotu, že splní všechny náležitosti, které se s koupí pojí. Rozhodne-li se pro koupi nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře, je lépe dobře vybírat, kterou oslovit. Jejich úroveň se značně liší.

Tipy na úspory při koupi nemovitosti

Mohl by prodávající alespoň „něco“ slevit při koupi nemovitosti? Následující tipy pomohou, jak na to:

  • Nabídka rychlého jednání: Mnozí lidé chtějí svou nemovitost prodat rychle a pohodlně, a při nabídce rychlého jednání lze očekávat slevu. Pokud je v plánu nemovitost financovat prostřednictvím hypotéky, musí si ji kupec předjednat, aby věděl, že skutečně nic nebrání jejímu schválení.
  • Najít levnou hypotéku: Dát si na její hledání dostatek času. Porovnání nabídek bank je časově náročná záležitost. Rady pro začínající kupce nemovitosti od seriózního a nezávislého finančního poradce jsou v tomto případě k nezaplacení.
  • Nedávat najevo emoce: Při šanci získat slevu při koupi nemovitosti, by potenciální kupec neměl dát najevo přehnaný zájem. Bude-li prodejce či realitní makléř vědět, že jde o nemovitost snů, těžko něco sleví.
  • Připravit si argumenty: Kdo by nechtěl slevu? Je však potřeba si ji obhájit. Vytasit všechny vady nemovitosti, ať už se týkají přímo nemovitosti, lokality či jiných podmínek. Vždycky se něco najde.
  • Setkat se s prodávajícím přímo: Že nelze obejít realitního makléře? Ano, s největší pravděpodobností bude chtít podepsat, že ho kupec neobejde, i tak se stojí za to setkat osobně s prodejcem. Zapůsobí-li kupec přímo na majitele nemovitosti, bude větší šance, že něco sleví.
  • Nesnažit se ušetřit za každou cenu: Určitě není radno šetřit za právníka, který připravuje kupní smlouvu. Pokud protistrana připraví smlouvu, měl by ji někdo nezávislý zkontrolovat. Nevyplatí se šetřit ani za odbornou inspekci nemovitosti a na dalších nákladech, které ovlivní celkovou spokojenost s koupí nemovitosti.
  • Zajímat se o provozní náklady nemovitosti: Zdá se cena nemovitosti v pořádku? Je vhodné se ujistit, že se v budoucnosti neprodraží o provozní náklady. Starší nemovitosti mohou mít třeba mnohem větší fond oprav než novější byty a domy.
  • Realitní vyjednávač: Na trhu lze najít služby realitního vyjednávače, který může zajistit značnou slevu. I zde je však důležité najít kvalitní osobu, které skutečně bude možné věřit.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

  • Ověřit si v katastru nemovitosti, že kupovaná nemovitost skutečně patří prodávajícímu. Stejně tak si ověřit totožnost prodejce.
  • Zda na nemovitosti nejsou nechtěné závazky a břemena, např. exekuce.
  • Oslovit jen seriózní realitní kanceláře s dlouholetou působností a kladnými referencemi.
  • Dát si pozor na skryté vady nemovitosti. Dobře si ji prohlédnout, ideálně odborníkem.
  • Hlídat, aby všechny platby byly oficiální. Zaplacení nemovitosti by mělo jít přes právní úschovnu. Toto opatření chrání prodávající i kupující.
  • Je-li skládána rezervační záloha, měl by mít kupec jistotu, že mu banka schválí hypotéku.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang