Katar podepsal dohodu o poskytnutí podpory Maroku za 1,25 mld. USD

Katar podepsal dohodu o poskytnutí finanční pomoci Maroku v hodnotě 1,25 miliardy USD ( 904,88 milionu eur ). Finance jsou součástí většího, celkově 5letého balíku finanční pomoci, na kterém se s Marokem dohodli některé státy Blízkého východu, aby vládě v Rabatu pomohly zabránit protestům, jaké vedly k pádu vlád v Tunisku, Libyi či Egyptě. Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyři země z oblasti Perského zálivu, kromě Kataru i Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty, se ještě v roce 2012 dohodli, že Maroku do konce roku 2017 poskytnou spolu pomoc v hodnotě 5 miliard USD na rozvoj infrastruktury, podporu cestovního ruchu a dalších odvětví ekonomiky.

auditorske_sluzby
Každý stát poskytne stejně velkou částku.

Tu si rozdělili rovným dílem, každý stát poskytne 1,25 miliardy USD. Katar však dohodu s Marokem podepsal až teď a zatím není jisté, zda najednou uvolní peníze za rok 2012 i za rok 2013. To by znamenalo 500 milionů USD. Podobnou dohodu jako v případě Maroka schválili čtyři země i pro Jordánsko.

Maroko je momentálně pod velkým tlakem mezinárodních věřitelů, aby snížilo rozpočtový deficit, který narostl právě v letech 2011 a 2012, tedy v období takzvaného Arabského jara v sousedních zemích, když marocká vláda ve snaze zabránit nepokojům ve velkém dotovala potraviny a energie a zvyšovala platy.

Právě pomoc z Blízkého východu by měla přispět v roce 2014 ke snížení schodku na 4,9 % hrubého domácího produktu ( HDP ) z letošní odhadované úrovně 5,5 % HDP.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang