Falešné soutěže o iPhony

Většina z vás už narazila na internetu na soutěže typu “Zadejte svoji emailovou adresu a vyhrejte iPhone 4S.” V poslední době počet těchto soutěží vzrůstá na rozdíl od počtu výherců, který zůstává na čísle blížícímu se 0.

Je to jen sběrna emailů

Všechny tyto soutěže jsou dělány jen za jedním účelem a to získávání vašich kontaktních údajů (telefon, email, …),  na které vám následně budou chodit reklamy, za což provozovatelé dostanou nemalé peníze nebo je používají k rozesílání vlastních obchodních nabídek, ačkoliv o ně vůbec nemáte zájem a chcete se jen zúčastnit soutěže. Pokud vám ovšem nevadí, že si z vás podnikatelé dělají výnosný reklamní prostor, můžete zadávat údaje jak je libo a doufat ve výhru.

Čtěte podmínky soutěže

Důležité u těchto soutěží je vždy číst důkladně podmínky. Úmysly organizátora tak odhalíte velmi snadno.

“Soutěžící svojí účastí v soutěži vyjadřuje v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, svůj souhlas se zpracováním osobních údajů poskytnutých v rámci soutěže organizátorovi (především emailové adresy). Organizátor je oprávněn zpracovávat tyto údaje za účelem vyhodnocení soutěže a následného zasílání informací o nabídkách organizátora.”

Vcelku standardní formulace, až na ten údaj v závorce. Pořadatel vám tím říká “Zadejte mi emailovou adresu, budu vám na nic posílat spam.” V podmínkách nesmí chybět ani formulace, kdy se provozovatel soutěže zbavuje veškeré odpovědnosti a hlavně nutnosti poslat někomu výhru.

Organizátor má právo soutěž prodloužit, zkrátit, přerušit nebo zrušit či změnit její pravidla. Soutěžící nemají právo požadovat peněžité plnění výměnou za výhry v soutěži. Na výhry ze soutěže neexistuje právní nárok.”

Nejhorší jsou SMS soutěže

Ještě horší případ jsou soutěže o iPhone (ať už o nové, nebo repasované iPhony), kde vás nutí poslal SMS. Nejen, že za SMS zaplatíte nehorázné peníze, ale ještě navíc budete zařazeni do databáze pro zasílání reklamních SMS, případně otravných call center. Jednu z takových soutěží jsme našli na doméně iphonesoutez.cz.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang