Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu opět vzrostla

Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu opět vzrostla, již druhý měsíc po sobě, a to více, než se čekalo.

To vyvolává naději, že měnová unie se již začíná zotavovat z nejdelší recese ve své historii. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise, který dnes zveřejnili agentury Bloomberg a DPA.

Podle průzkumu, který komise aktualizuje každý měsíc, se klíčový indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) pro eurozónu jako celek v červnu 2013 zvýšil na 91,3 bodu z květnových 89,5 bodu. Analytici, které oslovila agentura Bloomberg přitom očekávali, že stoupne mnohem mírnější, na 90,4 bodu.

vyvoj
Sledování ekonomiky je velmi důležité a zajímavé.

„Tento výsledek vyvolává naději, že hospodářská aktivita eurozóny už možná 2. kvartálu přestala klesat,“ prohlásil Howard Archer, hlavní analytik společnosti IHS Global Insight pro Británii a Evropu. Dodal, že pokud bude důvěra v ekonomiku dále růst, firmy přinejmenším zastaví propouštění a spotřebitelé by postupně mohly zvýšit své výdaje.

Také podle analytika ING Bank Petra Vanden Houten řada ukazatelů z eurozóny naznačují, že už dosáhla dna. Zároveň však připomíná, že její zotavování bude velmi křehké.

Pro ilustraci, hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v prvních třech měsících letošního roku snížil, už šestý čtvrtletí v řadě, o 0,2% ve srovnání s předchozím kvartálem.

statistika-9684628
Podle analytika ING Bank Petra Vanden Houten řada ukazatelů z eurozóny naznačují, že už dosáhla dna.

Italská policie zatkla jednoho biskupa, člena italských tajných služeb a finančního zprostředkovatele. Stalo se tak v souvislosti s vyšetřováním nezákonného převodu peněz. Prelát zastával vysokou funkci v oboru finančních operací vatikánské banky, která je opředena řadou skandálů.

Podle serveru deníku Corriere della Sera je zatčeným prelátem Nunzio Scarano, biskup z jihoitalského Salerna. Podle zpravodajské televize Sky TV TG-24 jsou všichni tři zatčeni podezřelí z podvodu a korupce.

Podle agentury AP se případ má týkat pokusu o převoz 20 milionů eur soukromým letadlem ze švýcarské banky do Itálie, a to do rukou Scaranových přátel. Tajný agent měl dostat odměnu 400 000 eur za krytí celé akce před úřady.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang