Biokrby na biolíh: Alternativa krbu, nebo designový prvek?

biokrb

Každý člověk zná krby. Nemusí v nich být zrovna odborníkem, aby minimálně věděl, že existují jejich různé druhy. Některé druhy jsou klasikou, jiné se dostávají do povědomí lidí až v poslední době.

Biokrb je druhem krbu fungujícího na biolíh. Jeho hlavní předností je ta, že se hodí do jakýchkoliv prostor, protože není zapotřebí instalovat komín. Vyrábí se v různých typech a rozmanitý je především design. Některé biokrby se vyrábí především s ohledem na design. Jejich výhřevnost je obecně nižší.

Pořídit si ho může každý, aniž by měl zkušenosti s provozem krbu. Nepojí se se složitou montáží a nebudete potřebovat při jeho instalaci v České republice žádné povolení. Podstatu biokrbů jednou větou, můžeme říci, že jde o nenáročný druh krbu plnící především funkci zajímavého designového prvku.

Jsou biokrby skutečně ekologické?

V souvislosti s biokrby se setkáte rovněž s označením krb na biolíh, bioethanolový krb, ekologický krb atd. Biokrby spalují bioethanol, což je z chemického hlediska druhý nejnižší alkohol. Pro provoz biokrbu není povolené používat jakékoliv jiné palivo.

Při hoření v biokrbu se do ovzduší uvolňuje oxid uhličitý a vodní pára. Právě díky tomu je možné provozovat biokrby bez komína. Odpadní látky nemají charakter tuhých částeček a nevydávají žádný zápach. Nejsou ani škodlivé pro životní prostředí. Oxid uhličitý je totiž stejnou látkou, kterou sami vydechujeme. Důležité je občas vyvětrat místnost, ve které se biokrb nachází.

Bioethanol do krbu se dokupuje v různě velkých baleních. Jeho spotřeba je cca 1 litr na 2,5 – 4 hodiny. Tato spotřeba je jen orientační. Odvíjí se od nastavení výkonu hořáku.

Do biolíhu je možné přidávat různé voňavé přísady. Na trhu seženete také biopaliva, která již v sobě aroma mají. Uvolňují se při spalování bioethanolu.

Druhy biokrbu

V rámci bio krbů lze rozlišit několik druhů biokrbů. Nejrozšířenějšími druhy jsou:

 • volně stojící biokrby: Obejdou se bez montáže. Stačí přisunout pouze ke stěně a jejich provoz může začít.
 • závěsné biokrby: Prodávají se v různých velikostech a některé vypadají na první pohled jako obrazy. Plní především estetickou funkci. Jsou vhodným typem pro ty, kteří nemají dostatek prostoru pro zabudované či volně stojící biokrby.
 • zabudované biokrby: Jde o jediný typ biokrbů, které jsou náročnější na stavební přípravu.
 • biohořák: Součást biokrbu, která může fungovat i samostatně. Jedná se o otevřený rošt menších rozměrů. Snadno se přemisťuje.
 • grily na biolíh: Kromě klasických biokrbů jsou k mání i grily na biolíh. Tato zařízení je určené především lidem, kteří rádi grilují, ale nemají na to vhodné prostory.

Dále je ještě možné dělit biokrby podle typu hořáku. Rozšířené jsou hlavně kalíškové či obdélníkové hořáky.

Biokrby a jejich výhřevnost

I když u biokrbů není zapotřebí instalace komína, neznamená to, že by v nich neexistoval živý plamen (nejedná se o elektrický krb) nebo že by neměly žádnou výhřevnost.

Jde o zdroj tepla, jehož výhřevnost se pohybuje cca od 1,5 až 4 – 5 KW. Konkrétní výhřevnost záleží na zvoleném typu biokrbu. Je zřejmé, že u volně stojících krbů je vyšší než u nástěnných zařízení, která plní převážně estetickou funkci.

Ani tak však drtivá většina biokrbů nestačí jako jediné zařízení pro vytápění. Jsou však vhodné jako doplňkový zdroj vytápění. Výhodu je, že nejsou závislé na přívodu elektřiny ani plynové přípojce, takže mohou být druhotným zdrojem tepla i tam, kde výše uvedené komodity zajistit nemůžete.

Ceny biokrbů

Cenové rozpětí biokrbů je velmi široké. Obstojné zařízení seženete již kolem 15 000 Kč, ale také se může cena vyšplhat i nad 200 000 Kč.

K většině biokrbů je možné si koupit různá dálková ovládání na splanutí a zhasnutí ohně, regulaci plamene a další nejrůznějších vychytávky. Právě tyto vychytávky s konečnou cenou výrazně zahýbou.

Stručné shrnutí výhod a nevýhod biokrbů

Výhody a nevýhody biokrbů lze jednoduše shrnout. Na co lidé musí myslet?

Hlavními výhody biokrbů jsou:

 • cena
 • možnost pořídit si je kamkoliv (i tam, kde není možné provádět stavební práce)
 • nenáročnost na montáž a údržbu
 • ekologická šetrnost
 • mobilita
 • velký výběr
 • estetické hledisko

Ceny energií jsou od roku 2022 na váhách a často se mění. Přestože někteří odborníci slibují, že budou energie levnější, jiní připravují na ještě těžší podmínky. Nepopiratelnou výhodou bio krbů je jejich cena včetně ceny za provozování.

Stejně jako jiná topná zařízení, i biokrby mají nevýhody:

 • nižší výhřevnost
 • nutnost zajistit větrání kvůli hromadění oxidu uhličitého

Není třeba se obávat při jeho nahromadění hrozil výbuch či jiná katastrofa. Efekt při nadmíře oxidu uhličitého je stejný, jako když se vydýchá vzduch. I to však dokáže znepříjemnit pobyt v místnosti, kde je biokrb.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang