Výhody a nevýhody aut pro náctileté

Trh s automobily je na vzestupu a podílejí se na něm i mladiství řidiči. Pro dospívající má vlastnictví automobilu své výhody i nevýhody. Proč se někteří dospívající rozhodnou pro sadu klíčů od auta namísto zámku na kolo? Jaké jsou benefity aut pro teenagery?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Auto pro náctileté je vozidlo se slabým motorem, které jezdí maximálně 45km/h.

Náctiletí mohou takové auto řídit od 15 let.

Cenové rozpětí aut pro náctileté je zhruba od 150 tisíc do 500 tisíc korun, přičemž nejdůležitější vlastností je bezpečnost.

V ČR lze klasický automobil na základě držení řidičského průkazu řídit až po dovršení 18 let. Auto pro náctileté je vozidlo, které jezdí pouze 45km/h a má slabý motor. Proto jej mohou řídit mladiství již od 15 let.

Rozhodnutí vlastnit či nevlastnit automobil je individuální. Než se mladí lidé, respektive jejich zákonní zástupci, vrhnou do nákupu nového vozu, měli by zvážit výhody a nevýhody, které s sebou takový krok přináší.

Co je auto pro náctileté?

K řízení auta pro dospívající stačí řidičský průkaz na malou motorku, tedy A1. Patří do skupiny lehkých motorových čtyřkolek a mají výkon maximálně 6 kW, čímž jezdí maximální rychlostí 45km/h. Toto auto nesmí vjet na dálnici, čímž je jeho provoz obecně bezpečnější.

K získání řidičského průkazu je třeba úspěšně dokončit autoškolu a to jak testy, tak závěrečné jízdy. Malé auto se totiž stává plnohodnotným účastníkem dopravního provozu a je třeba znát dopravní značky, význam kontrolek v autě, pravidla a vše, co se řízení na silničních komunikacích týká.

Jde o auto malé velikosti, které využívají často také senioři na nákup, návštěvu lékařského střediska nebo rodiny. Takové auto má malou spotřebu paliva, dá se snadno zaparkovat i ve větších městech a mladým i starším nabízí velkou dávku svobody a soběstačnosti.

Auto pro náctileté přináší mladým řidičům svobodu.

Výhody auta pro náctileté

Jednou z výhod vlastnictví automobilu je svoboda, kterou vůz poskytuje. Řidiči nemusejí všude chodit pěšky nebo používat MHD a být závislí na rodičích. To samé platí u seniorů a starších občanů. Ti mohou pohodlně obstarat své pochůzky, činit větší nákupy a být nezávislí.

Další výhodou vlastnictví vozidla je zodpovědnost, kterou auta mladé učí. Když má dospívající auto, přebírá za něj odpovědnost. Dospívající se naučí tankovat, udržovat výměnu oleje a platit pojištění auta. Často jsou to lekce, které je lepší si osvojit již v raném věku.

Pokud jde o mladistvé, kteří řídí motorku či skútr, může být pro rodiče na dopravu do školy bezpečnější poskytnout svému dítěti malé auto. Tento automobil má více bezpečnostních prvků, než dvoukolová vozidla.

Nevýhody auta pro dospívající

Vlastnictví automobilu s sebou přináší i nevýhody. Jednou z obav, kterou je třeba zvážit, jsou náklady. Cena automobilu se pohybuje v širokém rozmezí v závislosti na karoserii, značce a stáří a vyžaduje nemalé finanční prostředky na údržbu.

Pokud náklady spojené s vlastnictvím a údržbou automobilu platí rodiče, mohou být pro ně tyto výdaje značnou zátěží. Jízda MHD je mnohonásobně levnější.

Další otázkou, kterou je třeba zvážit, je bezpečnost. I při dodržení bezpečnostních předpisů je u mladistvých vyšší pravděpodobnost nehody než u starších a zkušených řidičů. Největší nehodovost nastává dle statistik mezi 18-25 lety řidiče.

Svědomití mladiství řidiči by měli také zvážit otázky životního prostředí. Elektrická a hybridní vozidla snižují množství znečištění produkovaného automobily, avšak většina vozidel stále spotřebovává velké množství energie. Tyto emise mohou mít za následek zhoršení kvality ovzduší a větší ekologickou stopu.

Jako alternativu k vlastnictví automobilu někteří rodiče místo poskytnutí vozidla svému dospívajícímu volí služby sdílení jízd. Často je pro dospívající cenově výhodnější využívat služby, jako je Bolt nebo Uber. Tyto služby poskytují přepravu bez nutnosti vlastnit auto a mohou snížit dopravní zátěž a znečištění.

Nákup auta pro dospívajícího je velkým rozhodnutím. Než rodiče kývnou, měli by zvážit zápory a klady vlastnictví auta a mít na paměti bezpečnostní a finanční omezení.

Uber či Bolt a jiné formy sdílených jízd jdou alternativou k vlastnictví auta.

Na co se před koupí zaměřit?

Každý teenager, kterému rodiče poskytnout možnost auta pro náctileté, si představuje nejhezčí auto na světě. Nicméně výběr těchto aut není tak široký a vzhled není důležitější než vlastnosti, které auto má.

  • Bezpečnost – je třeba vybírat auto, které má užitečné bezpečností prvky jako boční airbagy, hlídání mrtvého úhlu nebo stabilizační asistenty za mokra.
  • Velikost – pro lepší parkování v hustě zalidněných městech je lepší auto menší velikosti. Větší auta ovšem lépe obstojí při dopravní nehodě.
  • Výbava – některá auta mají bohatší výbavu, než jiná. Jsou uzpůsobena různým potřebám, aby poskytovala co nejvíce praktičnosti a pohodlí.

Cenové rozpětí aut pro náctileté je zhruba od 150 tisíc do 500 tisíc korun. Rozhodující je v ceně zejména značka výrobce a výbava. Vlastnosti a především výbava vozu je důležitější aspekt než to, jestli se jedná o nejhezčí auto na světě.

Před koupí vozidla by měli rodiče zvážit emoční vyspělost dítěte. To, že dítě zná význam kontrolek v autě a zvládne úspěšně projít testem z autoškoly neznamená, že je duševně natolik vyzrálé, aby bylo schopno účastnit se silničního provozu.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang