Zboží z Číny se prodraží, lodní doprava stále zažívá problémy, ohroženy jsou i vánoční nákupy

Situace ohledně Covidu-19 mimo jiné zapříčinila i nedostatečnou kapacitu lodních kontejnerů. Z tohoto důvodu zejména cena zboží objednaného přes čínské e-shopy se zvyšuje a doba doručení se z několika dnů prodlužuje na několik týdnů a dokonce i měsíců. Jak to se vzniklou situací bude pravděpodobně vypadat na Vánoce a jaké další problémy mohou zákazníci očekávat?

Lodní doprava se snaží stejně jako i další odvětví vzpamatovat z šíření nemoci Covid-19. Zároveň v březnu došlo k zablokování v Suezském průplavu a obě situace ovlivňují dobu i cenu doručení z Číny v současné době.

lodni_kontejnerova_doprava-5206859
Cena lodní dopravy zdražila až 4 krát.

Zablokování Suezského průplavu

Ke konci března 2021 došlo k zablokování průplavu, který slouží pro lodní dopravu. Loď o délce 400 metrů a šířce necelých 60 metrů, která plula z malajsijského Johoru do Rotterdamu, se v průplavu zpříčila a došlo k jeho zablokování.

Pravděpodobně za tuto událost mohla písečná bouře, která zaklínila loď mezi oba břehy. Lodní doprava zde byla úplně zablokována na celých 6 dnů.

Ceny přepravy kontejnerů rostou

Přepravní lodní společnosti navýšili své ceny natolik, že cena přepravy jednoho kontejneru je až 4 krát dražší. Jedná se o jeden z hlavních důvodů, proč se zdražují i ceny zboží. Čínské zboží bylo ještě donedávna známé a oblíbené především proto, že stálo „jen pár korun“. Nebylo žádnou výjimkou, že u spousty produktů z Číny byla doprava zdarma. Mezi nejlepší čínské e-shopy pro nízké ceny patří AliExpress, Shein, a také Wish.

E-shop Shein cz je v českém jazyce a poskytuje řadu slev nejen na první objednávku. Člověk si tak může pořídit řadu trendy kousků oblečení, které s velkou pravděpodobností nebudou již další roky v módě, proto je lepší do nich investovat málo peněz.

zbozi_z_ciny-9419055
Plně naložené kontejnery se zbožím čekají v přístavech, jejich momentální doprava se nevyplatí.

TIP: Na portálu Slevove.cz je spoustu recenzí na nejrůznější čínské e-shopy. Každý si zde může zjistit nejrůznější informace o e-shopech, jak zde nakupovat, na co si dát pozor a různé recenze na prodejce i samotné zboží.

Zároveň se i prodlužuje dodací lhůta. Výrobním a prodejním společnostem se nyní už tolik nevyplatí, aby za dopravu platili. Proto se čím dál častěji stává, že firmy nechávají plně naložené kontejnery v čínském přístavu i několik měsíců.

prepravni_kontejnery-6886791
Dodací lhůty zboží z Číny stále rostou.

Po zdražení zboží o rapidní částku se bojí, že se zboží stane neprodejným. Zároveň si nemohou dovolit dotovat dopravu z vlastní kapsy.

Budoucnost lodní dopravy

Globální dodavatelské řetězce problémy s odbavováním zboží pocítily již po vypuknutí pandemie. Místo toho, aby se problémy vyřešily, anebo alespoň stagnovaly, dochází k jejich prohlubování.

Nedá se s jistotou říct, jak se bude situace vyvíjet i nadále. Je však velmi pravděpodobné, že se takto udrží minimálně do konce letošního roku. Znamená to tedy, že v době, kdy bývají všichni prodejci nejvíce vytížení a celkově se dodací lhůty protahují, tedy v prosinci, bude opožděnost produktů z Číny ještě delší.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang