Ušetřete za plyn v době rostoucích cen. Poradíme jak

Používáte plynový kotel a zajímají vás možnosti, jak se vypořádat s aktuálním růstem cen za energie? Sepsali jsme tipy, jak ušetříte za plyn, aniž byste museli měnit dodavatele.

Můžete mít funkční kotel, se kterým spolehlivě vytopíte dům, ale pokud je jeho technologie zastaralá, těžko s ním ušetříte. Pořízení nového kotle není nejlevnější záležitostí, s financováním mohou pomoci dotace. Využijte například program Nová zelená úsporám a kupte si moderní kondenzační kotel na plyn, jehož účinnost dosahuje až 98 %.

Aby kotel správně a bezpečně fungoval, nezapomeňte provádět pravidelnou revizi. Stejně tak je důležitá kontrola komínu a kouřovodu. Servisní technik prověří stav zařízení, popřípadě ho vyčistí, aby správně a dlouhodobě fungovalo.

Nevypínejte topení

Vypnuté topení neodebírá žádnou energii, tak proč ho nevypnout? Teplo se v místnostech neudrží dlouhodobě – pokud například odejdete do práce a radiátor vypnete, byt prochladne a můžete začít vytápět od začátku.

Radiátor proto nechejte zapnutý na udržovací teplotě kolem 18 °C. Po vašem návratu jen zvyšte teplotu. Topení pak nespotřebuje tolik energie, než kdyby se rozehřívalo od začátku. Je to univerzální rada, která platí pro i nové byty.

Kombinujte způsob vytápění

Ať už dáváte přednost bydlení v Praze nebo na venkově, zkuste zvážit možnost dalšího způsobu vytápění. Ideální řešení pro rodinné domy, kde si o kotli rozhodujete sami. 

S plynem velmi dobře zkombinujete kotel na dřevo a brikety.  Plyn využijete na udržování teploty přes den, když nejste doma. Jakmile se vrátíte, zatopíte dřevem a vyhřejete všechny místnosti na komfortní teplotu. 

Se dřevem se pojí další možná výhoda – vybudování krbových kamen. Příjemná atmosféra praskajících polen a živého ohně zútulní váš domov. Správnou kombinací vytápění můžete nejen ušetřit, ale i obohatit vaše bydlení o nový prvek.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang