Soukromé půjčky – jak fungují a na co si dát pozor

Jednou z možností, jak si snadno a rychle půjčit peníze, jsou půjčky od soukromých osob. Jde o nebankovní typ půjčky, a tak se s ní pojí i jistá rizika, na která je potřeba si dát pozor. Jaké jsou výhody a rizika soukromých půjček?
Shrnutí článku
Soukromá půjčka je nebankovní typ půjčky, při které si soukromé osoby půjčují peníze mezi sebou.
Nejbezpečnější je půjčka od někoho blízkého, komu člověk může věřit.
Pokud si člověk potřebuje půjčit od někoho cizího, vhodnou možností jsou takzvané peer-to-peer platformy.
Existuje mnoho způsobů, jak si půjčit peníze, když je člověk nutně potřebuje. Jednou z variant je i půjčka od soukromé osoby. Jde o nebankovní typ půjčky, při které si peníze mezi sebou půjčují dvě osoby. Může jít o rodinu, přátele nebo i úplně cizí lidi.
Typy půjček od soukromé osoby
Nejčastější a také nejbezpečnější je půjčka od člena rodiny, popřípadě blízkého přítele.
U malých částek ji lze mít i beze smlouvy – pouze formou ústní dohody – u velkých částek je doporučováno smlouvu sepsat (i když teoreticky to lze udělat i bez ní). Přestože se jedná o osobu blízkou, člověk si nikdy nemůže být úplně jistý a beze smlouvy nelze peníze vymáhat.
Taková smlouva by měla obsahovat informaci o výši půjčky, úrokové sazbě, výši a délku splátek a celkové částce. Nic víc obvykle není potřeba. Výhoda tohoto typu půjčky je, že když má člověk problém půjčku včas splatit, dá se většinou snadno domluvit na odkladu splátky. Minimálně snáze než u klasické banky. Jediné, čím člověk může zaplatit navíc, je ztráta reputace v rodině nebo mezi přáteli.
Písemná a jasná smlouva je základ každé řádné půjčky.
Půjčit si peníze je možné i od úplně cizích lidí. Na internetu je k tomu určená spousta peer-to-peer platforem. Ty propojují lidi, aby si od sebe mohli vzájemně soukromě půjčovat peníze. Oblíbeným příkladem může být platforma Zonky nebo Bankerat. Právě tyto platformy jsou relativně bezpečným způsobem, jak si mezi sebou lidé mohou půjčovat peníze, neboť provádějí prověrku jak dlužníků, tak věřitelů.
Aby si u nich člověk mohl půjčit, musí splnit podmínky způsobilosti – například mít minimální příjem a být zaměstnán alespoň po dobu jednoho roku. Různé platformy mohou mít odlišné podmínky a je potřeba si je předem nastudovat. Čím více prověrek platforma má, tím bezpečnější je.
Zároveň by tyto peer-to-peer platformy vždy měly mít licenci od České národní banky. Pokud ji nemají, je doporučeno se jim vyhnout.
Nabídky soukromých půjček lze najít i jinde na internetu. Může jít třeba o facebookové skupiny nebo inzeráty na některém z bazarových portálů. Zde neprobíhá žádné ověření dlužníka ani věřitele, takže takové půjčky jsou opravdu rizikové.
Rizika soukromých půjček a jak se jim vyhnout
Jak už bylo řečeno, soukromé půjčky mají svá rizika. Peer-to-peer platformy je značně zmenšují, přestože ani tam není opatrnosti na škodu. Pokud si člověk půjčuje sám od cizí osoby, je několik věcí, na které si musí dát velký pozor.
- Co nejvíce si danou osobu prověřit. Je opravdu důležité si o věřiteli zjistit co nejvíce informací. Podívat se, zda proti němu na internetu nejsou nějaká varování. Pokud byl někdy zapojen do nějakého podvodu nebo s ním mají lidé negativní zkušenost, je zásadní od něj dát ruce pryč a jít si půjčit peníze jinam.
- Písemná a jasná smlouva je základem každé řádné půjčky. Pokud vám ji věřitel nechce dát nebo je plná nejasností, pryč od něj. Je potřeba ji také pořádně nastudovat a ideálně dát ke kontrole odborníkovi.
- Vysoké úroky a RPSN nebo skryté poplatky jsou něčím, čemu by se člověk měl za každou cenu vyhnout. Pokud ve smlouvě něco takového je, je nevýhodné ji podepisovat. V takovém případě by měl člověk jít za odborníkem nebo celou půjčku odmítnout a nic nepodepisovat.
- Tlak na rychlé podepsání smlouvy je častým varovným signálem. Pokud člověku věřitel nechce dát čas na rozmyšlenou a na kontrolu smlouvy, je velmi doporučováno takovou půjčku nepodepisovat.
Obecně platí, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout podvodu, je vyhledat odborníka a celou situaci s ním probrat. Může zkontrolovat smlouvu nebo pro člověka najít vhodnější alternativu.

Další způsoby, jak si rychle půjčit peníze
Půjčka od soukromé osoby není jediným způsobem, jak si soukromě půjčit peníze. Lze to udělat například pomocí nabídek nebankovních společností nebo SMS půjček (existují například SMS půjčky na 50 eur). Tyto možnosti se však pojí s velkými riziky.
Nebankovní půjčka nebo SMS půjčka 50 eur je sice rychlá a snadná, pojí se však obvykle s vysokým úrokem a RPSN, které není lehké splatit. Také je potřeba si dát pozor na skryté poplatky a vysoké sankce za pozdní splátky. Takovým typům půjček je lepší se úplně vyhnout nebo se před jejich sjednáním pečlivě poradit s odborníkem.
U rychlých půjček je potřeba si dát pozor na skryté poplatky a vysoké sankce za pozdní splátky.
Rychlé jsou i Revolut půjčky. Problém je, že aktuálně Revolut půjčka není v České republice dostupná. Pokud se jednoho dne tato služba dostane i do Česka, nepůjde o zrovna špatnou volbu.
Revolut totiž má podobná zabezpečení jako velké banky. Mnoho lidí se ptá, zda je možné, že vás karta Revolut připraví o peníze. Samotná karta Revolut nikoho o peníze nepřipravuje, klienti se tedy nemusí o své prostředky bát.
Někdy si produkty lze koupit na splátky, případně s odloženou platbou. Tuto možnost nabízejí některé e-shopy nebo služby, jako je Twisto nebo Skip Pay.
Tyto služby pomohou člověku rozložit platbu. Jednoduše za uživatele zaplatí nákup a on jim ho za určitou dobu (obvykle se jedná o 30 dní) splatí. Je důležité vše včas splatit, protože pokud se člověk se splátkou opozdí, k celkové částce, kterou musí splatit, se mu připočítají poplatky.
Soukromé půjčky mohou být dobré, pokud si člověk půjčuje od rodiny nebo za pomoci ověřené platformy. Půjčkám od cizích osob by se měl vyhnout nebo se dostatečně poradit s odborníkem a ujistit se, že smlouva neobsahuje nic rizikového.