Jak rostou platy v jednotlivých odvětvích?

Česká republika aktuálně žije zaměstnaneckou krizí. Sice se pyšníme vysokou zaměstnaností a naopak nízkou nezaměstnaností, ovšem i to je problém. Zaměstnavatelé mají mnoho volných pracovních pozic a nemají, kým by je obsazovali. Jaký vliv má tato situace na vývoj platů?

Úřady práce mají čím dál méně lidí, není nikdo, kdo by volná místa obsazoval. Není se čemu divit, že zaměstnavatelé se rozhodli svým stávajícím pracovníkům přidávat na platech, protože se bojí, že odejdou ke konkurenci. Otázkou ale je, kdo si v nedávné době výrazně polepšil?

Přidávalo se skutečně takřka všem. Nejvíce se přidávalo prodavačkám v supermarketech a v hypermarketech, ovšem i tak se tato profese řadí k těm nejméně placeným profesím v České republice. Samostatnou kapitolu tvoří podnikatelé a OSVČ.

team-spirit-3131702_960_720-5980201
IT je jeden z nejlépe hodnocených oborů.

Průměrně platy rostly o dvacet procent – jedná se tedy o skokový nárůst mezd ve většině oborů. Kde se přidávalo nejvíce?

Finance, účetnictví

Výrazně se přidávalo v oborech finance a účetnictví. Právě v těchto oborech se zvyšovaly platy takřka o patnáct procent. Tohoto navýšení se dočkali účetní a junioři. Platy se v těchto oborech zvyšovaly hlavně z toho důvodu, že se zde poptává stále více lidí. Vzniká stále více volných pracovních míst, které zatím není kým obsadit. Zaměstnavatelé si tak musí vážit svých stávajících zaměstnanců a nemohou si dovolit jejich odchod.

Obchod a marketing

Nejvýrazněji platy rostly v oborech obchod a marketing, kde se pracovníci dočkali navýšení mezd o dvacet procent. Nejvíce se navyšoval plat v technicky zaměřených společnostech, kde se potýkají s největším nedostatkem pracovníků. Co se týče retailu, kde se opět navýšila poptávka, i zde se navyšovala mzda, a to o neuvěřitelných třicet procent.

IT

Největší poptávka je po IT specialistech. Právě těmto lidem se taky přidávalo na výplatních páskách. Mzdy se v tomto oboru taky navyšovaly o skvělých dvacet procent – nejvýrazněji rostl plat u vývojářů JAVA či v oblasti security.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang