Jak nadepsat obálku – správná adresa na dopise

Nadepisování obálky může znít jako jednoduchá úloha. Avšak pokud někdo není zvyklý pravidelně zasílat fyzickou korespondenci, může se cítit trochu ztracený. Jak nadepsat obálku, aby dopis dorazil na správné místo?

Obsah článku:

  • Jak nadepsat obálku – základní pravidla
  • Jak správně nadepsat obálku
  • Adresa na dopise
  • Adresa odesílatele
  • Rozměry a velikosti obálek
  • Druhy obálek
  • Jak poslat obálku

V dnešní digitální době je sice posílání dopisů poštou na ústupu, nicméně vědět, jak správně nadepsat obálku, se vždycky hodí.

Vybrat správnou obálku a správně nadepsat adresu na dopise nemusí být žádná věda. Tento článek přináší přehled standardních rozměrů dopisních obálek, jak se obálky označují a jak nadepsat obálku.

Jak nadepsat obálku – základní pravidla

Správně nadepsaná obálka je jedním z nejdůležitějších faktorů nezbytných pro bezproblémové doručení listovní zásilky. Níže je popsáno několik pravidel, jak nadepsat obálku, aby se při doručování neztratila.

Poštovní adresa na obálce musí být napsána latinkoučitelně, přehledně, dostatečně velkým písmem a bez přepisování. Je-li poštovní adresa psána rukou, označení adresáta musí být napsáno hůlkovým písmem.

Poštovní směrovací číslo a název příslušné pošty se nesmějí podtrhávat. Adresa na dopise musí být napsána tak, aby nemohlo dojít k jejímu vymazání, pozměnění nebo ke ztrátě její čitelnosti. To znamená, že nesmí být napsána pomocí tužky, průklepu nebo průpisu.

Adresy na dopise nemohou být napsány na té straně obálky, na níž jsou chlopně (tedy zavírání).

Adresa na dopise nesmí být napsána červenou barvou. Nejmenší přípustné rozměry obálky jsou 14 x 9 cm. Pokud je adresa vytištěna strojově nebo počítačově, ideální velikost písma je 12b.

Jak správně nadepsat obálku

Jak správně nadepsat obálku a kam co umístit? Adresy, poštovní známky a poznámky se na obálku umísťují takto:

  1. v pravé dolní čtvrtině je poštovní adresa adresáta
  2. v pravé horní čtvrtině se vylepují poštovní známky (nad adresou adresáta)
  3. v levé horní čtvrtině poštovní je adresa odesílatele

Pod adresou odesílatele se příp. uvádějí poznámky nebo nálepky týkající se zvolené poštovní služby, obsahu poštovní zásilky nebo způsobu, jakým se má s poštovní zásilkou zacházet.

Adresa odesílatele musí být nadepsaná na obálce zejména v případě, kdy je zásilka odesílaná doporučeně. Adresa odesílatele vypadá stejně jako adresa na dopise pro příjemce.

V případě doporučeného dopisu je také nutné vyplnit tzv. podací lístek. Jedná se o malý formulář, který je k dostání jak na pobočkách České pošty, tak i na jejich webu, odkud si ho lze vytisknout. Do podacího lístku se vyplňují údaje o odesílateli a příjemci. Odesílatel také může vyplnit svůj email, na který pak přijdou informace o cestě dopisu.

Adresa na dopise

Jak správně napsat adresu na dopise? Správný formát adresy se může lišit v závislosti na zemi, ovšem zde je obecný formát:

  1. Na první řádek se píše celé jméno a příjmení příjemce.
  2. Na druhý řádek se píše ulice a číslo domu.
  3. Třetí řádek je pro město a poštovní směrovací číslo (PSČ).
  4. Pokud se posílá dopis do ciziny, pak je na čtvrtém řádku mezinárodní název země.

Správně vypadá adresa na dopise pro fyzickou osobu takto:

Jan Novák
Dlouhá 5
110 00 Praha 1

Pokud někdo chce, aby adresa na dopise byla více formální, uvede ještě nad jménem a příjmením oslovení dané osoby jako „Vážený pan“ nebo „Vážená paní“. Při formálním psaní se také doporučuje uvést tituly před nebo za jménem.

Kdo posílá dopis právnické osobě, pak adresa na dopise by měla vypadat takto:

MOTOTECHNA, a. s.
k rukám p. Nováka
Bílkova 1003
390 02 Tábor

Zásilka doručovaná do zahraničí musí obsahovat mezinárodní název země jako např. Poland, Germany nebo Hungary. Je třeba pamatovat na to, že českým názvům Polsko, Německo nebo Maďarsko by v zahraničí nerozuměli.

Adresa odesílatele

Důležitá je i adresa odesílatele neboli zpáteční adresa. Hraje roli především ve chvíli, kdyby se obálku nepodařilo doručit. V případě, kdy dopis není doručený, se ve většině případů posílá zpět odesílateli.

Adresa odesílatele musí být napsaná na přední straně obálky. Píše se do levého horního rohu obálky.

U obálek, které jsou zasílány obyčejně, není nutné zpáteční adresu vyplňovat. Ovšem i v tomto případě být uvedena může. V případě, že adresa odesílatele není na obálce nadepsaná a obálku se nepodařilo doručit příjemci, doručující služba ji pravděpodobně nějakou dobu uchová přímo u sebe a poté bude zničena.

V každém případě musí být adresa odesílatele uvedena u všech doporučených zásilek včetně balíků. Formát adresy odesílatele je stejný jako formát adresy příjemce.

Rozměry a velikosti obálek

Obálky na dopisy mají 10 standardizovaných rozměrů, které se značí písmeny B, C a případně E a DL. Rozměry obálek uvádí norma ISO 269, která odpovídá německé normě. Tyto rozměry platí jen pro země s metrickým systémem. Formáty obálek používané v USA, Kanadě, Mexiku a latinskoamerických zemích jsou jiné.

Jaké jsou tedy rozměry obálek v Evropě? Do obálky označené písmenem „C“ se vejdou nepřeložené papírové formáty řady A. Do obálky C5 se vejde třeba A5 i na půlku přeložená A4.

Obálky označené písmenem „B“ jsou zhruba o 1 cm na každé straně větší než obálky C, takže se do nich vejdou i tlustější časopisy a katalogy. Lze říci, že se do nich vejdou nepřeložené papírové formáty řady B.

Pro obchodní korespondenci se nejčastěji využívají obálky označené písmeny „DL“ (Dimension Lengthwise), protože se do nich papír skládá na třetiny a působí reprezentativně. 

Konečně pak obálky označené písmenem „E“ jsou hodně velké obálky, které se hodí na posílání více samostatných obálek pro různé adresáty v jedné zásilce.

Druhy obálek

Obálky mají mnoho druhů. Jedná se o:

  • dopisní obálky (klasické poštovní obálky z 80 gramového papíru pro veškerou korespondenci)
  • bublinkové obálky (s bublinkovou fólií uvnitř)
  • poštovní „tašky“ (mají rozšířené dno na objemnější dokumenty)
  • kartonové obálky (mají velkou odolnost, dokonale chrání zasílaný obsah)
  • průhledné obálky (mají jednu stranu samolepicí, vkládá se do nich např. faktura nebo dodací list. často jsou přilepené po stranách balíků a palet).

Jakým způsobem se obálky zalepují? Nejčastěji se lze setkat s páskem lepidla, které začne lepit až po navlhčení. Tento systém se často používá i na „olizovací“ poštovní známky. 

Dalším způsobem zavírání obálky je samolepicí krycí pásek, kdy lepidlo chrání silikonový papír, který se musí před zalepením odlepit. Této obálce se někdy říká „stripová“.

Jak poslat obálku

Poslat obálku, resp. dopis není nic složitého. Lze k tomu využít služeb České pošty. Ta nabízí dva způsoby odeslání:

  • obyčejný dopis
  • doporučený dopis

Kdo potřebuje bezpečně posílat písemná sdělení, úřední dokumenty, listiny a drobné předměty, měl by je posílat doporučeným dopisem. Pokud dojde k jeho poškození nebo ztrátě zásilky, Česká pošta je povinna uhradit odesílateli škodu v podobě paušální částky.

Jako důkaz o odeslání zásilky slouží podací lístek. Stav zásilky lze sledovat prostřednictvím služby Track and Trace na webu České pošty, nebo v mobilní aplikaci.

Maximální hmotnost doporučeného dopisu jsou 2 kg. Nad tuto váhu už je nutné poslat balík. V takovém případě se hodí vědět, jak nadepsat balík nebo jak poslat balík na dobírku.

Pokud někdo posílá obyčejný dopis, nemusí nic vyplňovat. Na poště nebo na vybraných trafikách musí pouze koupit poštovní známku. Základní cena se pohybuje od 26 Kč.

Nevýhodou obyčejného dopisu je, že jeho odeslání není nikde evidováno. Proto v případě, že obálka nebyla doručena, ji nelze nijak dohledat.

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang