Do čeho v roce 2024 investovat?

Pokud vás míra zdražování a rostoucí inflace děsí víc než strašidlo pod postelí, možná přemýšlíte nad investicí. Ale do čeho? Smysl má zlato, dluhopisy nebo nemovitosti.

Česká republika se k červenci 2022 „pyšní“ inflací s hodnotou 16,6 procenta, což ji řadí na čtvrtou příčku s nejhorším skóre v Evropské unii. V praxi to znamená, že kupní síla vašich 100 000 Kč na běžném účtu se za rok sníží o 16,6 %, tedy o 16 600 korun. 

Takovou masivní ztrátu nezachrání ani standardní spořící účty – výnos většinou nepřesáhne více než 5,5 % (z přehledu na www.mesec.cz), se současnou inflací tedy ročně ztratíte více než 10 %. 

Chcete investovat bezpečně? Zvolte zlato

Konzervativnější a nejméně riziková investice je do zlata, respektive do mincí, slitků i zlatých cihliček. Už několik let si drží vysokou kupní sílu. Navíc pokud chcete mít svou investici stále před očima, zlato se vám zalíbí. Uschovat ho totiž můžete doma v trezoru. 

K červenci 2022 gram zlata pořídíte za něco málo přes 1300 Kč. Obecně platí, že čím více ho nakoupíte, tím se sníží jeho cena. Doporučujeme proto nakoupit alespoň 10 g. 

Vydělávejte díky dluhopisům

Zjednodušeně – dluhopisy jsou cenné papíry, které potvrzují půjčku firmě, státu nebo jinému subjektu. Přinesou finance z úroku z této půjčky a případné další peníze z dalšího zhodnocení na burze. Nepleťte si je s akciemi, oproti nim dluhopisy vždy stanovují pravidelný finanční výnos.

Investice do dluhopisů je zcela bezpečná, podobně jako zlato. Existují dva typy dluhopisů – firemní a státní.

  • Firemní nakoupíte u zprostředkovatelů, vždy však ověřte jejich důvěryhodnost. 
  • Státní pak u oficiálních distributorů, případně i v elektronické správě majetkového účtu.

Do nemovitostí investuje především, pokud máte hotovost

Ceny nemovitostí neustále rostou. Za rok 2021 nejvíce stoupla cena pozemků, a to o více než 23 %. Hodnota bytů se zvedla téměř o 19 %, u domů pak bez jedné desetiny o 18 %. Růst cen se nezastavil ani v první polovině roku 2022. 

Spolu s cenami nemovitostí rostou i výše úrokových sazeb. Podle odhadů České národní banky se ke konci roku 2022 mají dostat až na 7 %. Získané nájemné z investičního bytu by s takovým úrokem nepokrylo ani splátku hypotéky. Podtrženo shrnuto, kdo investoval do nemovitosti v předchozích letech, má vyhráno. 

Největší smysl proto dává investice do nemovitostí bez nutnosti zatížení hypotečním úvěrem. Možná tolik nevyděláte, ochráníte ale svoje peníze a hodnota investice stále poroste.

Investiční byty mají asi na chvíli utrum a nemusí být aktuálně tou nejlepší investicí. Poptávka po nemovitostech je však stále vysoká. Potřebujete-li sehnat peníze, třeba do jiné investice, vaši současnou nemovitost snadno prodáte, případně můžete nechat nemovitost vykoupit

 Copyright © 2024 Tovarnik.cz. Všechna práva vyhrazena.

Made by Leoš Lang